Univerzitetna knjižnica Maribor (UKM) je v sklopu prireditev ob začetku novega študijskega leta znova pripravila vrsto dogodkov v ciklu Študentski oktober 2021. Tako so med drugimi dogodki v čitalnici Čuk prejšnjo sredo, 20. oktobra, priredili 9. hitropotezni šahovski turnir. Na njem je igralo več kot štirideset šaha željnih dijakov, študentov in tudi starejših privržencev igre na 64 črno-belih poljih. Prireditelji so v goste povabili tudi najboljšo slovensko šahistko Lauro Unuk, ki se ponaša z imenitnimi dosežki, med drugim tudi z osvojitvijo naslovov svetovne prvakinje v kategoriji do 16 in 18 let, je tudi prva slovenska šahistka z nazivom mednarodni mojster.
Knjižnica je tudi prostor za druženja, za sprostitev
Pisana igralska zasedba
Ravnateljica UKM dr. Zdenka Petermanec je bila zelo zadovoljna z odzivom na dogodek. "Najmlajši šahist na našem turnirju je bil star sedem let, najstarejši 87. Ko se ozrem po dvorani, vidim, da je tudi tokratna igralska zasedba pisana. Upam, da se boste dobro počutili in uživali v igri. Hvala vsem, ki podpirajo naš turnir, predvsem pa Šahovski zvezi Slovenije, Železničarskemu šahovskemu klubu Maribor Poligram, zavodu Šahohlačnik, Branku Vadlji, ki je sodil na vseh dosedanjih turnirjih, zaradi bolezni ga je tokrat zamenjal Boris Perkovič, in sodelavki Bernardi Korez za njeno prizadevnost pri pripravi in izvedbi dosedanjih turnirjev," je zbrane nagovorila Petermančeva.
Šah moraš imeti rad
Laura Unuk, ki so ji zbrani glasno zaploskali, ni skrivala zadovoljstva nad številom udeležencev turnirja. "Takih tekmovanj je po Sloveniji malo, če pa so, udeležba ni tako številčna, kot je tukaj. Vidim zadovoljne obraze in upam, da se boste imeli prijetno in uživali med igranjem. Takšna tekmovanja med mladimi spodbujajo željo po igranju šaha, ki zelo pozitivno vpliva na njihovo življenje. Zanimiv je za rekreativce in tudi tiste, ki se želijo z njim resneje ukvarjati. Predvsem pa - šah moraš imeti rad," je dejala. Nato pa vprašala, ali kdo od zbranih želi z njo odigrati partijo. Prvi je roko dvignil Hamdi Brući in sedla sta za šahovnico. Brući se je Unukovi zelo dobro upiral, toda dlje ko je trajala partija, večje težave je imel, nato pa mu je, ker je prekoračil čas igre, padla še zastavica na uri. "Ponosen sem, da sem igral z najboljšo slovensko šahistko. Igral sem tako vneto, da sem pozabil na čas. Rad igram na turnirjih UKM, sicer pa s prijatelji šahiram domala vsak dan. V mladosti sem igral košarko, sedaj sem star 62 let, kolena niso več prožna, zato ob prostem času šahiram," je pojasnil Brući.
Ideja, da bi v UKM prirejali šahovske turnirje, se je Petermančevi utrnila ob obisku Reykjavika, kjer je videla, da v podobnih ustanovah, kot je mariborska knjižnica, igrajo šah. "Želela sem, da bi naši obiskovalci spoznali, da knjižnica ni le prostor za resno delo, ampak tudi za druženje, sprostitev. Da bi jim šah še bolj približali, nam je ŽŠK Maribor Polimer doniral mizo s šahovnico, na kateri so leta 1950 igrali na olimpijadi v Dubrovniku, za figure, podobne tedanjim, pa smo poskrbeli sami. Miza je postavljena v prostoru izposoje, ne sameva, pogosto zanjo sedejo obiskovalci UKM in se sprostijo ob igri šaha," je pojasnila ravnateljica UKM.
Šah bistri um
Petnajstletni Mariborčan Loris Slavič je bil med najmlajšimi na turnirju. "Šah igram šele leto, prvič pa na turnirju. Zanj sem se odločil, da si pridobim izkušnje in da se česa naučim. Sicer pa šahiram prek interneta s prijatelji," je povedal dijak Srednje elektro-računalniške šole Maribor. Študentka Metka Pušnik iz Maribora pa je dejala: "Pred leti sem resneje igrala šah, pozneje pa zaradi študija manj. Sedaj ga igram s fantom ali prek spleta. Šah bistri um. Razmišljam, da se ga bom spet lotila bolj resno."