V Muzeju narodne osvoboditve Maribor govorila tudi 92-letna Sadae Kasaoka iz Hirošime: Atomska bomba je skupek zla

Branka Bezjak Branka Bezjak
03.12.2024 20:19

Od nocoj je v Muzeju narodne osvoboditve Maribor na ogled gostujoča razstava Hirošima in Nagasaki 1945 - takrat in nikoli več, ki opominja na zlo jedrske bombe in nasploh na posledice vseh vonj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Direktorica Muzeja narodne osvoboditve Maribor Simona Tripkovič je po razstavi popeljala predsednico države Natašo Pirc Musar in župana Maribora Sašo Arsenoviča.
Sašo Bizjak

Razstava Spominskega muzeja miru v Hirošimi, ki je sedaj na ogled v Mariboru, je predvsem pomemben zgodovinski dokument o posledicah atomskega bombardiranja. Sedaj prvič gostuje v naši državi, premierno pa je bila postavljena leta 1995 v Washingtonu v ZDA. "Od takrat potuje po svetu in ponosni smo, da je bil za prvo postavitev v Sloveniji izbran prav naš muzej," je med drugim v svojem govoru dejala direktorica Muzeja narodne osvoboditve Maribor Simona Tripkovič.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar v objemu s preživelo Kasaoko.
Sašo Bizjak

Slavnostna govornica na nocojšnjem odprtju, predsednica države Nataša Pirc Musar, je izpostavila, da je ob današnjih razmerah v svetu še kako pomembno in aktualno sporočilo o nesmiselnosti vojn in uporabi orožja, ter pri tem omenila zgodbo Sadae Kasaoka iz Hirošime, hibakuše (osebe, ki je preživela napad z atomsko bombo). Danes 92-letna Japonka je bila na odprtju razstave in bo v sredo ob 10.30 svojo zgodbo delila z zainteresiranimi. Pri dvanajstih letih je, medtem ko je bila v šoli, v eksploziji izgubila starše. Meni, da je bila zaradi svoje usode kasneje diskriminirana pri iskanju zaposlitve in pri poroki, ki so bile takrat še dogovorjene. "Odločila se je, da ne bo tiho, temveč da bo njena zgodba v opomin in da bo razglašala svoje sporočilo, to je, da mir pomeni nositi ljubezen v srcu," je med drugim izpostavila predsednica. Spregovorila je tudi Sadae Kasaoka: "Ko pomislim na atomsko bombo, dobim solzne oči. To je le skupek zla. Upam, da ne bo nikoli več treba komu doživeti tega, kar smo doživeli mi."

V vitrinah so na ogled osebni predmeti ljudi, ki so utrpeli tragedijo.
Sašo Bizjak

Med govorci na odprtju je bil tudi župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, spomnil je, da ima tudi Maribor izkušnje z močnim bombardiranjem v drugi svetovni vojni. O razstavi pa je dejal, da je veliko več kot le prikaz dogodkov, je tudi "opomin in povabilo k iskanju miru". Spregovorila je tudi veleposlanica Japonske v Sloveniji Akiko Jošida, z videom sta zbrane nagovorila župana Hirošime in Nagasakija Kazumi Matui in Širo Suzuki ter prenesla skupno misel, da bodo še naprej opozarjali na grozote, dokler ne bo mirnega sveta brez jedrskega orožja. Na prireditvi je govoril še direktor Spominskega muzeja miru Jošifumi Išida. ​Mesti Hirošima in Nagasaki sta bili 6. oziroma 9. avgusta 1945 zravnani z zemljo. In še po 80 letih tam čutijo posledice. Zato vsi prenašajo sporočilo: "Ne želimo, da bi tudi vi doživeli našo tragedijo."

Na razstavi so na panojih na ogled fotografije in besedila o razsežnostih vpliva padca atomske bombe, v vitrinah pa so večinoma originalni predmeti, ki so ganljiv opomin, pričajo o zgodbah ljudi, ki so utrpeli tragedijo. Razstava bo na ogled do 28. februarja 2025. Jutri, v sredo, se lahko udeležite pogovora s Sadae Kasaoka. Ob 15. uri bo okrogla miza Olimpijske igre v Tokiu 1964 in 2020 - Ali so lahko športniki glasniki miru?, ob 16. uri okrogla miza Jedrske grožnje v 21. stoletju - Kako nam lahko spomini na preteklost pomagajo pri soočanju s prihodnjimi nevarnostmi?. V soboto, 7. decembra, bo ob 10. uri delavnica izdelovanja žerjavov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta