Za mlade, ki živijo zunaj Slovenije, a so s Slovenijo povezani preko prednikov, sta bila 15. in 16. julij posebna dneva. Štipendijski program Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije jim je omogočil večtedenski obisk Maribora.
Fundacija mladim slovenskih korenin vsako leto omogoči obisk ene izmed slovenskih regij. Letos so si štajersko prestolnico ogledali štipendisti, ki prihajajo iz ZDA, Kanade, Argentine in Nemčije. Slovenijo v prvi vrsti obiskujejo zato, ker jim fundacija omogoča sodelovanje s slovenskimi mentorji na različnih fakultetah. "Mnogi Slovenijo obiščejo prvič, zato jim želimo razkazati to čudovito državo - našo kulturo, družbo in različne znamenitosti," pravi Barbara Zagorc, vodja pisarne Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije. Ta ima tudi program za slovenske študente, ki živijo v Sloveniji, a lahko gredo na izobraževanje k slovenskim profesorjem, ki delajo v tujini (Ameriki, Kanadi, Novi Zelandiji, Avstraliji itd.).
Slovenščino so (starši) odrinili
Mladim obiskovalcem smo se pridružili na sprehodu po Mariboru. Milena Javeršek, ki je rojena v Nemčiji, je povedala, da je s Slovenijo povezana preko starih staršev po očetovi strani: "Babica prihajasz Ptuja, dedek iz okolice Maribora. Oba sta migrirala v Nemčijo, se tam spoznala in poročila. Čeprav sem odraščala z njima v isti hiši, me na žalost nista naučila slovenščine, saj sta menila, da se bomo lažje šolali in imeli boljše službene priložnosti, če vso energijo usmerimo v učenje nemščine." Poudarila je, da se skupaj z družino udeležuje tečaja slovenskega jezika, obiskuje tudi poletno jezikovno šolo. V Sloveniji je tokrat tretjič, Maribor je obiskala prvič. "S profesorjem Jernejem Letnarjem Černičem, ki dela na Evropski pravni fakulteti Nove univerze, na temo poslovnih in človekovih pravic delam raziskovalni projekt. V Mariboru pridobivamo veliko podatkov o njegovi zgodovini, kar se mi zdi zelo zanimivo, sploh zato, ker moja družina izvira iz Štajerske," še doda.
Za vse Slovence s priimkom Krelj, ki jih je Kanadčan našel preko facebooka, se je pokazalo, da so v sorodu
Jim Kelj živi v Montrealu, Kanadi, rojen je bil v Torontu. "V Montrealu študiram pravo. Čeprav ne govorim slovensko, imam po očetovi strani slovenske korenine, moja stara starša sta namreč Slovenca. Po drugi svetovni vojni sta se izselila iz Slovenije, tukaj imam še vedno nekatere člane razširjene družine. Slovenijo sem tokrat obiskal že tretjič. Ko sem prišel prvič, sem menil, da gre za znak. Takrat se je Hrvaška uvrstila v finale World Cupa in sprejel sem hitro odločitev, da obiščem še Slovenijo." Preko facebooka je iskal ljudi s priimkom Krelj, da bi spoznal svojo družino. Za vse, s katerimi je navezal stik, se je pokazalo, da so v sorodu. Zdaj na Katoliškem inštitutu z dvema profesorjema dela primerjavo slovenske in kanadske ustave. Starša ga nikoli nista učila govoriti slovensko, saj oče ni izkazal interesa. V slovenščini pa je rekel: "Učim se slovensko in govorim slabo."
O Sloveniji so ji govorili od mladih nog
Stefania Leber, ki se je rodila v Buenos Airesu, je zobozdravnica. Z nami je govorila slovensko, namreč odkar pomni, jo vzgajajo tudi v slovenskem duhu: "Vsi moji stari starši so Slovenci. Sem druga generacija, ki živi v Argentini, od malega so me učili slovensko. V Buenos Airesu je precej dobro organizirana tudi slovenska skupnost - imamo pet ali šest slovenskih domov, kjer imamo slovensko šolo in razne organizacije. Slovenske domove imamo tudi na jugu - v Barilochu, na severu na primer v Mendozi, skratka vsepovsod." Slovenijo je prvič obiskala leta 2009 po opravljeni maturi. Tokrat je k nam prišla zaradi delovne izkušnje: "Tri mesece bom delala v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani, na oddelku za maksilofacialno kirurgijo." Na vprašanje, kjer se počuti bolj doma, je odgovorila: "Čudno je, saj ti o Sloveniji toliko govorijo od mladih nog. Ko prideš sem, ti je domače. Ko se kaj pogovarjamo, jim povem; tukaj je Zmajski most, tam Bled, Bohinj, Maribor, Trojane pa tam, kjer so krofi."
Mikaela Resnik je kot štipendistka dobila priložnost, da dela v podjetju Deloitte Slovenija. Osredotoča se na projekt z aktuarskega področja, saj je po poklicu aktuarka. "Pridobila si bom delovne izkušnje. V Slovenijo sem prišla že večkrat, saj so vsi moji stari starši iz Slovenije. Rojena sem v Argentini, kljub temu pa se v Sloveniji počutim kot doma. Maribor je zame zelo posebno mesto, saj sem v Argentini plesala pri Folklorni skupini Maribor," nam še zaupa.
Prišli so po delovne izkušnje
Štipendistka Sonja Košir, ki prihaja iz ZDA, je povedala, da sta njena stara starša po koncu druge svetovne vojne Slovenijo zamenjala za ZDA in Cleveland. Slovenijo je obiskala zato, ker v Ljubljani na Fakulteti za elektrotehniko dela raziskavo: "Gre za poskuse na celicah v kulturi z uporabo letropronacije." V tem času živi pri družini, hkrati spoznava in raziskuje državo. Navdušeno je rekla: "Tako je lepa!"
Agustin Stellatelle prihaja iz Buenos Airesa, na Slovenijo ga veže njegova žena: "Rojena je v Argentini, ima pa slovenske prednike. Njeni sorodniki izvirajo iz Litije, Ljubljane, Maribora, Celja ... skratka iz celotne Slovenije. S slovenskim svetom sem se prvič spoznal takrat, ko sem spoznal svojo ženo. Tukaj zdaj spoznavam tudi njene sorodnike. Prvič sem v Mariboru, v Sloveniji mi je povsod zelo všeč. Zagotovo se bom vrnil še kdaj, skupaj z ženo." Sedaj je osredotočen na projekt, v okviru katerega s svojim mentorjem želi narediti digitalno aplikacijo.