V šole tudi učenci posebnega programa

Barbara Bradač Barbara Bradač
13.05.2020 01:00

Čeprav je bilo najprej zapisano, da se otroci in mladostniki z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju še ne vrnejo v šole, ministrstvo zdaj sporoča, da bi se lahko vrnili 25. maja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Posebni program na mariborski osnovni šoli Gustava Šiliha obiskuje 130 otrok, mladostnikov in odraslih z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju od 6. do 26. leta starosti.
Andrej Petelinšek

Medtem ko se s ponedeljkom v šole vrnejo tudi nekateri učenci, ki obiskujejo prilagojeni program osnovne šole z nižjim izobrazbenim standardom, je bilo za otroke, ki obiskujejo posebni program vzgoje in izobraževanja, predvideno, da se še naprej šolajo na daljavo. Ampak starši otrok, ki imajo zmerno, težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju, so glasno povedali, da takšna odločitev ministrstva za izobraževanje njihovim otrokom ne koristi.
​Mama otroka s posebnimi potrebami Vanja Ropič, ki je tudi predsednica sveta staršev OŠ Gustava Šiliha Maribor, je sredi prejšnjega tedna pisala ministrici za izobraževanje Simoni Kustec in jo pozvala k prekinitvi osamitve in diskriminacije otrok s posebnimi potrebami. Ropičeva pravi, da odgovora ni prejela, zato se je obrnila na številne medije. Včeraj so z ministrstva sporočili, da bi se lahko otroci posebnega programa vrnili v šole 25. maja.

Poslabšanje razpoloženja in zdravja

"Moj otrok se ne more igrati na dvorišču s prijatelji in sosedi, ker jih nima. Edini stik mojega otroka s svetom zunaj doma je le šola. Prijatelji mojega otroka so le v šoli in njemu šola predstavlja socializacijo. Brez prisotnosti staršev ne more nikamor in ne more biti z nikomer. Velik stres je za mojega otroka gledati izključno starša vsako uro, dan za dnem, tedne in tedne," je zapisala Vanja Ropič, mama otroka s cerebralno paralizo, ki obiskuje posebni program na OŠ Gustava Šiliha.

Vanja Ropič s sinom Vidom
Osebni Arhiv Vanja Ropič

S pedagoškega vidika je vrnitev smiselna

Posebni program na mariborski osnovni šoli Gustava Šiliha obiskuje 130 otrok, mladostnikov in odraslih z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju od 6. do 26. leta starosti. "S pedagoškega vidika bi bilo absolutno bolje, da bi bili ti otroci v šoli, saj sta v tem programu osnovi socializacija in razvoj samostojnosti. O vrnitvi otrok lahko odloča le zdravstvena stroka. Mi pa bomo upoštevali navodila, ki jih bomo dobili," je povedala ravnateljica Milojka Sevšek.
V ponedeljek se vrnejo otroci v predšolske oddelke s prilagojenim programom in prva triada programa z nižjim izobrazbenim standardom. Zanje veljajo enaka priporočila kot za druge, bodo pa te šole in zavodi do četrtka prejeli še dodatna navodila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta