V spomin: Pater Lavrencij Anžel (1941-2021)

Glorija Lorenci
22.02.2021 16:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pater Lavrencij Anžel
Osebni arhiv

"Pred davnimi leti si frančiškansko cerkev zagledal takoj, ko si prišel v Maribor. Zdaj je nekako zagrajena, od vseh strani se vidi le zvonik, a popotnik, ki pride v Maribor, jo zlahka najde," mi je pred leti ob stoletnici razglasitve za baziliko Matere Usmiljenja za naš časopis pripovedoval pater Lavrencij Anžel. "Ljudje so jo različno imenovali: frančiškanska, bazilika Matere Usmiljenja in slovenska cerkev. Po redu frančiškanov, ki so jo zgradili, po kipu Marije v glavnem oltarju, slovenska pa, ker so frančiškani, ko so leta 1864 prišli v Maribor, že v prejšnji, manjši cerkvi, ki je stala na mestu današnje, uvedli pridige, litanije in oznanila v slovenskem jeziku. To je bila za tisti čas, ko je v Mariboru prevladoval nemški duh, velika odločitev."

​Pater Lavrencij, manjši brat z večnim velikim nasmehom na obrazu, je umrl 8. februarja v UKC Ljubljana le nekaj dni po svojem okroglem jubileju. Zadnja leta je, že bolehen, preživel v Kamniku, a večina njegove 62 let dolge redovne in duhovniške poti se je odvila v Mariboru. Pokopan je v rojstni župniji, na frančiškanskem delu pokopališča pri Sveti Trojici v Slovenskih goricah. Tam, kjer je leta 2004, ko je bil "trojiški" župnik, z njegovo pomočjo zrasla Don Pierinova komuna za pomoč zasvojenim in njihovim svojcem, prva tovrstna komuna na Štajerskem.

Pater Lavrencij Anžel
Janko Rath

O svoji poti: "Doma smo bili verni, a nihče me ni usmerjal v redovništvo. Po nižji gimnaziji sem odšel na učiteljišče, spomnim se, da je bil oče takrat name zelo ponosen in da je pogosto govoril: 'Naš bo pa učitelj.' Malo je bilo otrok s podeželja, ki so imeli to možnost. To je bilo v čudnih letih 1956-1957, ko se mi je zaradi takratnih razmer začelo na učiteljišču marsikaj hudo upirati. Prekinil sem šolanje v Mariboru in odšel na gimnazijo v Ljubljano in k frančiškanom ..."

​Ohranil je ljubezen do branja in glasbe, pogosto ga je bilo mogoče videti v Operi in na koncertih. Marsikatera sled, ki jo je pustil v frančiškanski cerkvi, pripoveduje o njegovi prevzetosti nad glasbo: v zgodnjih devetdesetih se je posvetil obnovi in povečanju znamenitih, mojstrsko izdelanih orgel v baziliki, kmalu nato je poskrbel za družbo še zadnjemu zvonu v zvoniku - stare je namreč vzela druga svetovna vojna, med njimi tudi zvon Matere Usmiljenja iz leta 1938, ki je s skoraj 6000 kilogrami slovel kot največji zvon v tedanji Jugoslaviji. Poskrbel je za številna obnovitvena dela v cerkvi in samostanu, kjer je dal zgraditi tudi večnamensko dvorano za versko in drugo dejavnost, kajti v samostanu, ki je bil podržavljen, sploh ni bilo prostora za pastoralno delo.

A ni globlje sledi, pravijo njegovi sobratje, kot so bili njegova ljubezen, sočutje in bližina, njegova sposobnost resnično videti življenje skozi oči tistih, ki so izgubljali upanje. Biti blizu Bogu preko ljudi v njihovi žalosti in tudi v njihovem veselju je bil njegov sveti kodeks, ki ga je spolnjeval do konca življenja. Kot redovnik, kot župnik, kot izseljeniški duhovnik v Avstraliji, kot ljudski misijonar, kot gvardijan, kot vzgojitelj kandidatov za vstop v frančiškanski red ...

O tem govorijo tudi sporočila, ki so jih v minulih dneh prejeli njegovi sobratje in imajo skupni imenovalec v misli, ki jo je izrekla Slovenka v Avstraliji: "Bil je ena najbolj prijaznih oseb, kar sem jih kdaj srečala."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta