Večerovo soočenje: Kitajski kapital da, Kitajci pa ne?

Igor Selan Igor Selan
25.10.2018 20:24

Prvo Večerovo soočenje županskih kandidatov je minilo predvsem v obračunavanju kandidatov o preteklosti, precej manj pa ponudilo konkretnih odgovorov za prihodnost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Fištravec, Igor Domanjko, Lidija Divjak Mirnik, Saša Arsenovič, Melita Petelin, Vlado Šega, Alenka Iskra in Franc Kangler so bili gostje prvega Večerovega soočenja županskih kandidatov.
Andrej Petelinšek

Je mariborska občina tik pred bankrotom, kot je še leta 2014 trdil mariborski župan Andrej Fištravec, ali na začetku najbolj razvojnega cikla v zgodovini, kot trdi danes, je bilo eno osrednjih vprašanj Večerovega soočenja županskih kandidatk in kandidatov v Narodnem domu. Da ga je leta 2013, ko je prevzel županske vajeti, na občini čakalo smetišče, je s prstom na bivšega župana Franca Kanglerja (NLS) pokazal Fištravec, ki kandidira s podporo volivcev: "Enaindvajset milijonov evrov starih grehov smo morali plačati v teh letih. Aquasystems, Veolia, univerzijada, radarji ..."
​Kangler mu ni ostal dolžan. Da je Fištravcu v blagajni pustil devet milijonov evrov in občino v dobri finančni kondiciji, je povedal: "Ko je občino po mojem odstopu vodil Milan Mikl, se je ta z družbo Iskra za radarje pogodila za 3,5 milijona evrov. Po mojih informacijah kriminalisti prav zdaj preiskujejo, zakaj se je občina v Fištravčevem času pogodila za sedem milijonov. Enako tudi Veolia. Mi smo sodbo na prvi stopnji dobili. Potem pa je za občino postopek vodil Iztok Fras. Veste, od kod je na občino prišel? Iz Veolie. Ko se je z njimi pogodil za sedem milijonov evrov, je iz občine odšel. Pa veste kam? Nazaj v Veolio. On je svoje delo torej opravil."
{embed_youtube}https://youtu.be/XLHkNjwbWmY{/embed_youtube}
{okvircek}79616{/okvircek}

Dvanajst izgubljenih let

Da oba povzročata konflikte, zaradi česar kandidaturi vsakega od njiju nasprotuje vsaj 20, če ne 30 odstotkov Mariborčanov, je menil Vlado Šega (Levica) in dodal: "Jaz bi se na vajinem mestu džentelmensko umaknil iz kandidature." Da ga preseneča lahkotnost, s katero omenjata milijone davkoplačevalskega denarja, ki sta ga med svojim županovanjem zapravila, je dodal Saša Arsenovič (SMC): "Ne vem, kdaj sta uspela vsaj delček tega tudi dejansko zaslužiti."

Je denar za Mariborsko knjižnico ali ne?

Na vprašanje, kako je preprečil bankrot občine, Fištravec ni odgovoril, je pa povedal, da se je Maribor v težki finančni situaciji znašel po zaslugi SMC: "Ostali smo brez 100 milijonov. Zdajšnji premier popravlja to politiko." Zakaj potem ni uspel najti časa, da bi se v torek ob obisku Marjana Šarca z njim sestal na štiri oči in se pogovoril o povprečnini, ki je največji prihodek občine? "O tem se z njim pogovarjam preko pogajalske skupine Skupnosti občin Slovenije. Bo pa Maribor dobil prihodnje leto 2,5 milijona evrov več, v dveh letih pa bo, tako obljublja premier, povprečnino izenačil z zakonskimi nalogami."
​Da je Šarec Maribor obiskal na njeno pobudo, se je pohvalila Divjakova, ni pa bila konkretna pri odgovoru na vprašanje, kaj je ob njegovem obisku za Maribor iztržila. Je pa zavrnila navedbo Arsenoviča, ki je trdil, da mu je eden od ministrov zatrdil, da ima vlada na razpolago denar za gradnjo Mariborske knjižnice. Zanimivo pri tem je tudi, da knjižnice ni med desetimi prioritetnimi Arsenovičevimi projekti. "Minister Prešiček je res rekel, da bo knjižnica prioriteta, a tudi, da mu v proračunu manjka 30 milijonov evrov," je dejala Divjakova.

Koliko je zadolžen Arsenovič?

Na vprašanje, ali bo, če bo župan, ostal lastnik družbe Galerija Gosposka, je Arsenovič odgovoril: "Verjamem, da me bodo politični nasprotniki želeli s konfliktom interesov diskreditirati, ampak moji objekti stojijo, niso luknje v cestah ali prazne jame. To so objekti, ki so bili sramota za mesto, danes pa so mestu v ponos in zaposlujejo ljudi. Za to sem vzel kredit, kot je marsikdo od vas vzel kredit za hišo ali avto. Naše podjetje, v katerem bom ostal lastnik, ne bom pa ga več upravljal, ima 3,5 milijona evrov obveznosti pri nepremičninah, vrednih 15 milijonov, pri visokem kapitalu in pri obljubi banke, da imam še kreditno sposobnost 3,5 milijona. Ta sredstva so že bila odobrena za razvoj Žičkega dvora, še ene od sramot, ki sem jo kupil in sta jo vidva (Kangler in Fištravec) gledala ves svoj čas. Torej, vpisana je maksimalna hipoteka pet milijonov evrov, od česar je koriščenih samo 900 tisoč evrov. In še to: obveznosti do dobaviteljev, države, mesta, bank, zaposlenih poravnavam na sekundo."​

Nekatere gledalce je zmotilo neprimerno komentiranje med soočenjem.
Andrej Petelinšek

Fištravec bo napisal zakon, Kangler pa zagotovil podporo

Tudi o razvoju Pohorja so imeli županski kandidati različne poglede. Medtem ko je Igor Domanjko (Lista novinarja Bojana Požarja) menil, da je največji negativni dejavnik v razvoju Pohorja prav sedanje županstvo, je Fištravec prepričan, da bi brez njega po zlomu ŠC Pohorje na hribu imeli le še kup starega železa. Z vprašanjem, zakaj v državnem zboru še vedno ni predlagala zakona o Pohorju, se je soočila Divjakova. Da je ne bo več čakal, ji je zabrusil Fištravec: "Svojim sodelavcem sem že dal nalogo, da zakon napišejo, potem pa se bomo sestali z mariborskimi poslanci, ki ga bodo vložili v državni zbor." Kangler je pri tem obljubil, da bo, če bo LMŠ zakon o Pohorju v državnem zboru podprla, sam zagotovil glasove vseh opozicijskih poslancev.

Kdo se boji priseljevanja Kitajcev?

Da Fištravčevih stikov s Kitajsko ne bi negoval naprej, saj bi bilo treba bolj izkoristiti evropska sredstva, je bil kategoričen Šega, medtem ko drugi kandidati teh vrat niso popolnoma zaprli. "Seveda, če bi se izkazali za dobre, vendar do zdaj tega nisem zaznala," je bila vseeno kritična Petelinova. Je pa z naslednjo izjavo vznemiril Arsenovič: "Sem odločno proti, da bi Kitajci postali lastniki letališča. Imamo probleme z migranti, po drugi strani pa si želimo tu nekaj tisoč Kitajcev, ki bi prišli v Maribor. Želim si evropskega kapitala, katerega lastniki so ljudje, ki so nam po kulturi bližje."
​Da je zanimivo, da se priseljevanja Kitajcev boji prav Arsenovič iz SMC, se je odzval Kangler: "Nima pa velikih oči, ko njegova stranka v Slovenijo kliče migrante, ki so v Bosni." Fištravec pa je vsem zastavil vprašanje: "Kdo je največji trgovinski partner Slovenije izven EU? Si lahko mislite?" In ponudil tudi odgovor: "Kitajska, seveda."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta