V Mestni občini Maribor se namreč vsakoletno spominjajo tudi akcije mladih mariborskih domoljubov, ki so 29. aprila 1941 zjutraj v Volkmerjevem prehodu zažgali dva nemška osebna avtomobila. Prva sabotažna akcija proti nacizmu v Sloveniji simbolizira dan, ko smo v Mariboru vstali proti okupatorju. Ta dan je tudi eden od spominskih dnevov Maribora.
Sicer pa bo v mestu letošnja obletnica dneva upora proti okupatorju, ko se spominjamo vseh generacij slovenskih upornikov in časov, ko so najpogumnejši borci pristopili k osvoboditvi, neodvisnosti in združitvi slovenskega naroda, minila v prilagojeni obliki. Zaradi ukrepov, ki so bili sprejeti ob epidemiji covid-19, bosta letošnji državni praznik in spominski dan Mestne občine Maribor minila brez tradicionalne slovesnosti.
"Ne glede na to pa želimo, da se skupaj spomnimo zgodovinskega pomena obeh dejanj in temeljnih vrednot, ki sta jih usidrala v našo zavest – pogum, iznajdljivost in iskanje poti iz še tako težkih situacij, ki jih kroji današnja družba. Trdoživost je med nami prisotna tudi danes, ko je pred nami velik izziv, ki ga rešujemo – beg možganov iz mesta in regije ter prizadevanje za ekonomsko neodvisnost," so ob tem zapisali v Mestni občini Maribor ter povabili k ogledu videa, ki so ga pripravili za to priložnost.