Jure Daić, ki se ga lahko spomnimo kot prvega Slovenca, ki se je na vdih potopil do 100 metrov, sedaj skupaj z ekipo razvija novo spletno aplikacijo za potapljače H2O Globe, prvo tovrstno aplikacijo na Slovenskem pa tudi na svetu.
Potem ko je projekt na razpisu slovenskega podjetniškega sklada (skupno prijavljenih 103 zagonskih podjetij) prejel 54 tisoč evrov nepovratnih sredstev - kar je tudi najvišji možni znesek razpisa - sta ustvarjanje in testiranje platforme zaživeli v polnem teku.
{embed_youtube}https://youtu.be/ntZpM6XXhHg{/embed_youtube}
"Dostopna potapljačem po celem svetu"
Kot pove vodja razvoja Valentina Metež, je potapljaška spletna aplikacija z imenom H2O Globe zasnovana ne le za Slovence, temveč v prihodnosti tudi za globalni trg: "Spletna aplikacija je dostopna brez geografskih omejitev potapljačem po celem svetu." Večjo širitev za države zunaj Evrope pa načrtujejo po letu 2021. Daić je idejo za platformo sicer dobil že pred leti, ko se je kot ljubiteljski in poklicni potapljač srečeval s problemom razdrobljenosti potapljaških vsebin na spletu, a se je razvoj poslovne ideje pospešil oktobra lani, ko se je projektu pridružila še Meteževa, ki je prevzela razvoj poslovnega modela. Skupaj sta sestavila ekipo, ki se je letos lotila razvoja spletne aplikacije.
Za varnost in boljšo informiranost
Ustvarjalci so spletno stran in bodočo aplikacijo razvili, ker potapljači sami le s težavo dostopajo do informacij o kakovosti ponudbe posamičnih potapljaških tečajev, primerni opremi in storitvah potapljaških centrov v domačem okolišu. Prav zato je še toliko težje dostopanje do podatkov za oddaljene neznane destinacije, kar bi lahko zaradi nevednosti ogrozilo varnost manj izkušenih potapljačev. "Uporabnik potapljaških storitev nima vpogleda v velikost ponudbe in kvaliteto posameznega ponudnika.
Spletna aplikacija je dostopna brez geografskih omejitev
Na mobilnih telefonih šele naslednje leto
"H2O Globe je trenutno v zgodnji testni fazi, saj smo se zaradi tipa platforme odločili za agilni razvoj, ki je postal zlati standard pri razvoju programske opreme. To pomeni, da se aplikacija razvija po fazah in se sproti testira, kar pripomore k lažjemu prilagajanju potrebam trga in uporabnikov," pojasnjuje vodja razvoja Meteževa in dodaja, da so testno platformo sedaj lansirali z zelo omejenimi funkcijami, saj se aplikacija še razvija, obenem pa od testnih uporabnikov že dobivajo nove predloge za izboljšave. Platforma bo za uporabnike z neprofitnimi interesi popolnoma brezplačna, medtem ko bodo morali uporabniki, ki bi želeli s pomočjo platforme svoje podjetje približati potapljačem, plačevati mesečno ali letno (cenejšo) naročnino. "Znesek naročnine bo ob primerjavi kateregakoli drugega načina oglaševanja zanemarljiv," zagotavljajo ustvarjalci.
Za zdaj je do platforme mogoče dostopati na spletni strani www.h2oglobe.com, po letu 2020 pa bo popolnoma dokončana tudi mobilna aplikacija za pametne telefone z android ali iOS operacijskim sistemom.