Kot je povedal podpredsednik sveta KS Razvanje Marko Cesar, so vodstvu občine predstavili tri ključne probleme kraja, gradnjo vodovoda in kanalizacije ter nujno sanacijo cest, predvsem glavne ceste skozi naselje, ki je zelo obremenjena.
V Razvanju za priseljevanje mladih družin
"Dobro je, da se prva faza gradnje vodovoda že izvaja, druga se trenutno planira, razpis pričakujemo še letos, izvedbo prihodnje leto. Uspešni smo bili tudi pri pridobivanju evropskih sredstev za kanalizacijo, del teh bo porabljen tudi v Razvanju, smo tik pred izbiro izvajalca, pogajanja potekajo, dela se bodo prav tako začela še letos. Veseli me tudi, da je bilo v Razvanju zelo dobro sprejeto, da smo avtobusno linijo podaljšali do botaničnega vrta," je povedal Arsenovič.
Osnovni podatki
Krajevna skupnost Razvanje je s 5,51 kvadratnega kilometra površine šele na dvanajstem mestu po velikost lokalnih entitet v Mariboru, po številu prebivalcev, teh je le 1264, pa je najmanj naseljena od vseh MČ in KS v mestu. MČ Radvanje je nekoliko večja, po velikosti meri 7,6 kvadratnega kilometra, gostota naseljenosti pa je precej večja, v Radvanju namreč živi 6565 občanov, s čimer je po številu prebivalcev na šestem mestu med vsemi sedemnajstimi MČ in KS.
V Razvanju prioriteta izgradnja vodovoda, v Radvanju pa ohranjanje narave in reševanje prometnih zagat
Ob tem je župan Razvanjčanom obljubil tudi izgradnjo manjkajočega pločnika proti Pivoli, kar naj bi izvedli sočasno s sosednjimi Hočami, ki imajo denar za to že v proračunu: "Če to ne bo rešeno v okviru izgradnje zahodne obvoznice, smo obljubili, da bomo k temu pristopili najkasneje prihodnje leto, ker je treba zadevo šele sprojektirati. Glede prometne infrastrukture je cilj tudi ureditev kolesarskih stez tako, da bo mogoče varno priti v središče mesta. Ob tem pa moramo z občinskim prostorskim načrtom omogočiti tudi umeščanje novogradenj, da omogočimo priseljevanje mladih družin. Na tem že precej delamo z ministrstvom za kmetijstvo."
V Radvanju preveč prebivalcev za obstoječo infrastrukturo
V Radvanju so župana opozorili predvsem na vprašanja prostora. "Celotno območje pod Pohorjem mora ostati zeleno, biti namenjeno turizmu, rekreaciji in športu. Postavili smo neko mejo, do katere se še lahko izvajajo novogradnje in preko katere ne bi šli," je povedal predsednik MČ Rajko Kotnik. Izognili se niso niti prometni problematiki. "Imamo samo eno vstopno ulico v zgornji del Radvanja, če želimo začeti razmišljati o enosmernem prometu v tem delu naselja, bo treba priključiti Zvezno ulico na Lackovo. Z manjšim posegom bi bilo mogoče odpraviti tudi prometni kaos v Borovi vasi," je še povedal Kotnik.
Da je glede na obstoječo infrastrukturo število prebivalcev v MČ Radvanje vsekakor previsoko, se zavedajo tudi na občini. Del prometnih težav bo, tako Arsenovič, zagotovo rešila nadaljnja prenova Streliške ceste in začetek izgradnje zahodne obvoznice. "V Zvezni ulici, kjer je predvidena gradnja več stanovanjskih hiš in vil, pa bomo preverili, ali je mogoče kaj narediti še pred zaključkom gradnje. Se pa že ureja dokumentacija za ureditev Begove, s katero bi razbremenili vsaj del prometa."
Pod Pohorje ne le z avtomobili
Ob omenjenem občina načrtuje tudi gradnjo novega kanalizacijskega razbremenilnika, s katerim bi preprečila poplavljanje okolice Radvanjskega trga in njegovo ureditev, kjer pa je izzivov več.
"Pod Pohorje je mogoče tudi kako drugače in ne le z avtomobilom."
Tako župan kot predsednik MČ sta se strinjala tudi z uvedbo parkirnine na asfaltiranem parkirišču pod Pohorjem: "Kaj se bo zgodilo po uvedbi parkirnin, je težko napovedati, vsekakor pa upam, da bodo ljudje začeli razmišljati, da lahko pod Pohorje pridejo še kako drugače kot z avtomobilom," je povedal Kotnik.
Med pomembnejšimi temami sta bila izpostavljena še Betnavski in Radvanjski grad. Glede slednjega so se dogovorili, da bodo občani ponovno nagovorili potencialnega investitorja, ali pri njem interes za revitalizacijo gradu še obstaja.