Lutkovno gledališče in minoritsko cerkev, eno bolj posrečenih obnov mariborske kulturne dediščine, že dlje časa kazi gradbena jama na severni strani zgradbe, kjer je Vojašniški trg, v neposredni bližini pa Stara trta in mariborska osrednja tržnica. V ogromni, s plevelom preraščeni jami v osrčju Lenta se nabirajo smeti, ob dežju v njej stoji voda, ograjeno območje, ki zapira večji del trga, pa ovira dostop do lutkovnega gledališča. Stanje je nespremenjeno že leto dni oziroma odkar so se na tem delu zaključila arheološka izkopavanja.
Zadrega v lutkovnem gledališču
Stanje jezi tudi obiskovalce, ki pogosto zmedeno iščejo predvsem zunanji avditorij lutkovnega gledališča. Dostop do njega je bil v preteklosti urejen z daljšim mostom preko gradbene jame na samem Vojašniškem trgu, letos pa je občina, menda zaradi varčevanja oziroma na željo organizatorja Festivala Lent, dostop do zunanjega avditorija uredila s krajšim podestom na robu osrednje mestne tržnice. V lutkovnem gledališču niso v neugodnem položaju le zaradi oviranega dostopa do njihovih prostorov, pač pa tudi, ker so zaradi neposredne bližine odkopanega arheološkega najdišča tarča kritik meščanov in obiskovalcev. Ti jim pripisujejo odgovornost za neugledno okolico.
Tržnica nekoč, tržnica tudi danes
Arheološke raziskave na Vojašniškem trgu so bile zaključene v juniju 2018, manjši del raziskav na dvorišču nekdanje gostilne Tri babe (to je propadajoči objekt na Vojašniškem trgu 3) pa bodo zaradi specifičnih okoliščin izvedli vzporedno z izvedbo gradbenih del in ne bodo bistveno vplivale na časovno izvedbo celotnega projekta, je povedal Samo Hvalec, vodja arheoloških raziskav. Rezultati raziskave so dali jasen vpogled v razvoj in namembnost tega dela mesta skozi pretekla obdobja. Čeprav raziskovalna dela na pridobljenem gradivu še potekajo, arheologi začetke poselitve za zdaj postavljajo v konec 12. oziroma začetek 13. stoletja, ko je bil na severnem delu Vojašniškega trga postavljen večji lesen objekt, o namembnosti katerega trenutno še težko govorijo, časovno pa sovpada z izgradnjo minoritske cerkve in obzidja.
"Zelo hitro po tem se na celotnem območju trga, neposredno ob cerkvi, formira tržni prostor s pripadajočo cesto, ki se spušča iz severovzhodne smeri. Na trgu so bile na cerkev naslonjene lesene stojnice, pred njimi pa odprt tržni prostor, na katerem se je v določenih fazah celo pokopavalo," pojasnjuje Hvalec in dodaja, da se glede na odkritja namembnost Vojašniškega trga - ta je v neposredni bližini osrednje tržnice - do danes ni veliko spremenila. Ga je pa presenetilo veliko število najdenega rimskega gradiva v najstarejših vodnih nanosih. "To kaže na to, da gre rimskodobne poselitve iskati nekje na terasi današnje Koroške ceste ali morda še malo severneje," še pravi sogovornik.
Zapleti pri črpanju denarja iz CTN
Gradbena jama je posledica obnove Vojašniškega trga, ki je zastala zaradi zapletov pri črpanju sofinancerskih sredstev iz mehanizma celostnih teritorialnih naložb (CTN). Mestna občina Maribor, ki je investitor, sporoča, da gradbena jama ne bo sanirana nič prej kot z obnovo trga. Začetek del trenutno načrtujejo v letošnjem septembru. "Mestna občina Maribor še čaka sofinancersko pogodbo ministrstva za okolje in prostor, zato se dela še niso mogla pričeti," so pojasnili.
- Projekt obnove Vojašniškega trga je zadnja faza prenove minoritskega kompleksa.
- Obnova naj bi se začela v septembru, končana pa naj bi bila do konca leta 2020.
- Prenova bo stala 4,6 milijona evrov, od tega bo delež mariborske občine 920 tisoč evrov, preostanek naj bi počrpali iz mehanizma celostnih teritorialnih naložb.
- V sklopu prenove trga bodo obnovili tudi Sodni stolp.
Najstarejši mestni ambient
Prvič se je projekt zamaknil lani, ker je mariborska občina na ministrstvo oddala nepopolno vlogo za sofinanciranje projekta, zaradi česar se je morala za črpanje denarja prijaviti še enkrat. Katere dopolnitve mora MOM poslati tokrat? Gre za prilagoditev investicijske študije, odgovarjajo z občine in poudarjajo, da oddaja traja toliko časa, ker jim je ministrstvo po vmesnem usklajevalnem sestanku naložilo še dodatne popravke. Odzivno poročilo na pripombe ministrstva bodo odposlali predvidoma ta teden, so še odgovorili po našem dodatnem poizvedovanju.