Nedavno je nepričakovano umrl Branko Ledinek, dolgoletni župan občine Rače - Fram. V Beli dvorani raškega gradu so se ob prisotnosti svojcev župani sosednjih občin, člani občinskega sveta, ravnatelja osnovnih šol, predstavniki mnogih društev, člani nadzornega odbora, predstavniki Krajevne skupnosti Rače in Krajevne skupnosti Fram, župnika in številni drugi poklonili spominu nanj. S pesmijo je Vokalna skupina Fantje na vasi Kulturno-umetniškega društva Rače, ki jo je Ledinek, kot številne druge dejavnosti v občini, rad podprl, začela in zaključila dogodek.
Branko Ledinek je bil prvič izvoljen za župana leta 1997, takrat je vodenje občine za eno leto prevzel po izpeljanih izrednih volitvah, ko je za ministra za promet in zveze odšel takratni župan Anton Bergauer, nato pa je sedemkrat zapored osvojil volitve v letih 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018 in 2022. Mnogo je bilo v občini narejenega v času njegovega županovanja. "Že od mladih nog, ko je odraščal na kmetiji, je spoznaval, kakšno je življenje človeka, ki mora z delom in vztrajnostjo poskrbeti zase in za svojo skupnost," je povedal podžupan Sebastijan Soršak, ki do izrednih volitev prevzema vodenje občine. "Imel je občutek za ljudi. Znal je prisluhniti njihovim željam in potrebam, hkrati pa jih tudi motivirati za delo v skupnosti. Povezal je ljudi od Gorice do Planice, kot je tudi sam rad opisal razsežnost in raznolikost naše občine," je med drugim povedal Soršak in še izpostavil, da se je "znal in hotel pogovarjati z vsemi, od najbolj preprostih do strokovnjakov".
Ledinek je bil član Slovenske ljudske stranke (SLS), ki ji je ves čas ostal zvest, mnogokrat pa je bil kritičen do prehodov članov iz ene stranke v drugo. Predsednik SLS Marko Balažic je na žalni seji spomnil: "Vedno je naredil, kar si je zadal, bil transparenten, držal je besedo, tako velikega človeka s povečevalnim steklom iščemo tudi v SLS." In podal pobudo, da bi se lani odprta enota Mariborske knjižnice poimenovala po nekdanjem županu.
Znotraj Skupnosti občin Slovenije (SOS) je bil med najbolj aktivnimi člani. V letih 2018 in 2019 je vodil največje reprezentativno združenje lokalnih skupnosti v Sloveniji. "Spominjali se ga bomo kot odločnega in zagnanega pogajalca za interese lokalne skupnosti in kot aktivnega sosnovalca lokalnih politik, ki je zmeraj imel v mislih dobrobit vseh občanov," je o neposrednem in iskrivem človeku, kot ga je opisal, povedal podpredsednik SOS Peter Misja, ki se je seje udeležil s podsekretarko Jasmino Vidmar.
"Bil je človek z veliko začetnico. Predvsem pa ga bomo cenili po njegovih delih, teh je pa veliko"
Skupaj z župani občin Hoče - Slivnica, Duplek, Starše in Miklavž je tvoril neformalno skupino petih prijateljev županov. "Bil je človek, ki je imel veselje do življenja, bil je večni pozitivec," je povedal župan Egon Repnik.
Predsednik Domovinskega društva generala Rudolfa Maistra Aleš Arih je povedal, da sta mnogo let sodelovala, in izpostavil njegov posluh za kulturno dediščino, snovno in nesnovno, še posebno obnovljeni grad Rače in spominsko obeležje vojakom 87. celjskega pešpolka, ki so med soško fronto padli na Škabrijelu, veliko jih je bilo izpod Pohorja, z Dravskega in Ptujskega polja: "Bil je naklonjen dediščini v vseh primerih. Bil je človek z veliko začetnico. Predvsem ga bomo cenili po njegovih delih, teh je pa veliko. Bil je velik človek, velik župan." Spregovorila sta tudi župnika župnij Rače in Fram Robert Emeršič in Cirkovce Janko Strašek. "Bil je skromen in preprost, vedno do vseh enako razumevajoč. Bil je ljudski človek in po srcu zelo dober. Kjerkoli je bilo potrebno, je pomagal. Nikoli se ni postavljal pred drugimi. Kljub visokemu položaju ni dal čutiti, da je nekaj več, vedno se je postavil v položaj malega človeka. Znal je povezovati ljudi, tudi nas duhovnike je povezal v vseh župnijah, ki spadajo v to občino," je spomnil Strašek.
V petek se bodo lahko od pokojnega župana poslovili vsi, ki bodo želeli. V Beli dvorani bo žara med 9. in 13. uro. Pogreb župana bo v ožjem družinskem in prijateljskem krogu na pokopališču v Framu.