Občina Miklavž na Dravskem polju bo nabavila zaščitne maske za vse občane, izdelavo 7000 mask je naročila pri lokalnem podjetju Laprom. "Menimo, da bo za prvo silo dovolj. Glede na to, da je predvidena maska za vsakega člana gospodinjstva, bo tistim z več člani zadostovalo vsaj za nekaj časa za odhode v trgovino in po nujnih opravkih. Gotovo namreč ni treba vsak dan v trgovino, česar so bili nekateri sicer vajeni," pravi miklavški župan Egon Repnik.
Nabavo zaščitnih mask bo delno financirala občina, del stroškov bo pokrilo domače, miklavško podjetje Bell Center. Predvidoma v torek naj bi bile maske izdelane, razdeljevanje bi lahko, če bo šlo po načrtih, steklo v sredo. To bodo izvedli po mreži civilne zaščite in miklavškega društva Glog, sicer pa so vključene tudi vse štiri krajevne organizacije Rdečega križa.
Lekarne prodajo, kolikor imajo
Tudi v Lekarnah Maribor se nenehno ubadajo s tem, kako zagotoviti zadostno število zaščitnih mask, tako za potrebe občanov kakor za zdravstvene delavce. To je težava na državni ravni, izpostavlja direktor lekarn Albin Turk. "Veledrogerije, preko katerih nabavljamo zdravila in zaščitno opremo, ne uspejo dobaviti potrebnih količin zaščitne opreme, zato tudi v lekarnah ni na razpolago dovolj zaščitnih mask. Kar dobimo, gre takoj v lekarne, na razpolago uporabnikom. Dnevno tudi sami pri proizvajalcih iščemo možnosti nabave in na ta način oskrbe prebivalcev," razlaga Turk. Preskrba z razkužili je nekoliko boljša, "vendar zaradi nerednih dobav in problemov pri preskrbi s surovinami tudi tega povpraševanja ne uspemo v celoti pokriti". Zaščitnih rokavic imajo za sedaj dovolj, vendar tudi tukaj zaloge dnevno dopolnjujejo.
Občanom svetujejo primerne alternative
In kakšni so odzivi drugih občin na vladni ukrep o obvezni uporabi zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih? V Mestni občini Maribor so poudarili, da so potrebe velike, nakup in dobava pa omejena: "Zaščitno opremo trenutno nujno potrebujejo zdravstveni in socialnovarstveni zavodi. Občani lahko tako v skladu z vladnim odlokom za zaščito nosnega in ustnega predela poleg zaščitnih mask uporabljajo tudi primerne alternative, kot so šal, ruta ali podobne oblike zaščite."
V Rušah poziv šiviljam
V občini Ruše pa čakajo na pošiljko zaščitnih mask, ki so jih pri podjetju BTT Tekstil iz Zgornje Kungote naročili še pred začetkom veljavnosti novega vladnega odloka, je izpostavila županja Urška Repolusk. Gre za pralne maske za večkratno uporabo. "Predvidoma v soboto jih bomo delili in so predvidene za vse občane, starejše od 65 let. Ko bomo vedeli bolj točen datum dobave, bomo organizirali razdeljevanje preko društev v občini, krajevnih organizacij Rdečega križa, vseh treh društev upokojencev," je še pojasnila županja.
"Pomembno je, da skušamo vsaj delno omejiti širjenje"
Kako ravnati z zaščitnimi maskami
Zaščitne maske za enkratno uporabo lahko delno zadržijo pot kapljic, ki se sproščajo v okolico ob kašljanju, kihanju in govorjenju ter v katerih so lahko prisotni povzročitelji nalezljivih bolezni. Tako se do določene mere zmanjša možnost prenosa okužbe. Stopnja zaščite je odvisna od materiala, iz katerega je maska izdelana. Kakor so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, raziskave kažejo, da so osebe, ki jih nosijo, bolj previdne in ne segajo z rokami k ustom in očem. Pomemben pogoj, ki ga je treba upoštevati pri uporabi tovrstnih mask, je, da jo pravilno namestimo in se je med nošenjem ne dotikamo.
Že pred uporabo in nameščanjem si umijemo roke, učinkovita je do dve uri ali še manj, če se prej navlaži. Kovinska žička na maski mora biti na nosu in stisnjena, maska mora pokrivati nos, usta in brado. Po uporabi se masko prime za gumice (ne za sredinski del), zapre v vrečko in zavrže, nato pa umije roke, še svetuje NIJZ.
Cene pa rastejo
Tudi župan občine Slovenska Bistrica Ivan Žagar pravi, da zelo težko zagotovijo maske vsem občanom. "Devet tisoč gospodinjstev, čez 25 tisoč prebivalcev imamo. In glede na to, da je dobava že sicer otežena, je torej to nemogoče. Tudi sami dobivamo maske resnično po kapljicah, cene pa rastejo. A če je kdo zaprosil, ker jo je nujno potreboval, smo mu jo zagotovili. Imamo namreč informacijsko pisarno, ki je na voljo 24 ur na dan, in tudi s temi prošnjami so se že obračali na nas. Sicer pa so stične točke za takšne zadeve po krajevnih skupnostih," je še dejal Žagar.