Zlata mašna za ozaveščanje o raku pri otrocih

18.09.2021 04:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zlato mašno je zasnovala Mariborčanka Tina Krajnc. Foto: Arhiv društva
Arhiv Društva

V Sloveniji za rakom vsako leto zboli od 50 do 80 otrok, v Evropi vsako leto beležijo 35 tisoč novih primerov. Najpogostejša vrsta raka pri otrocih je levkemija. Pri nastanku raka so pomembni predvsem genetski dejavniki, manj pa vplivi okolja, ki pa jih kljub temu ne gre prezreti. Dvanajst priporočil Evropskega kodeksa proti raku že od leta 1986 opozarja, kateri dejavniki iz življenjskega in delovnega okolja so povezani z nastankom raka in kaj je mogoče ukreniti, da se verjetnost pojava te bolezni zmanjša.

September pa je mesec ozaveščanja o raku pri otrocih. Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor in Zveza Slovenska unija pacientov se letos vključujeta v globalno akcijo ozaveščanja s projektom Zlata mašna, ki so ga razvili skupaj z oblikovalko Tino Krajnc iz Maribora. Oblikovala je poseben leseni metuljček z zlato pentljo, z nakupom katerega vsak prispeva za ozaveščanje mladih in staršev o pomenu preventive pri preprečevanju nastanka otroškega raka ter o raku pri mladih nasploh. Zlato mašno je možno naročiti oziroma kupiti preko spletne strani moi-style.com/shop/ ali pokličete po telefonu 040 22 67 11.

Tina Krajnc
Osebni Arhiv

Pobudniki projekta mesec september označujejo tudi v sodelovanju z Domom kulture Arnolda Tovornika v Selnici ob Dravi, katerega pročelje bo od petka, 10. septembra, dalje obarvano v zlati sij. Zlata barva je namreč simbolna barva raka pri otrocih.

Tudi predstojnica oddelka za onkologijo v UKC Maribor in članica UO Društva za boj proti raku Štajerske Maribor Maja Ravnik opozarja, da rak ni izključno bolezen odraslih: "Ozaveščanje in pogovori o tem krepijo samo zdravniško obravnavo in tudi nujno podporo zbolelim otrokom in njihovim bližnjim, ki se v takih težkih trenutkih ne smejo počutiti osamljene ali brez pomoči. Spodbujati je treba tudi njihovo rehabilitacijo in ponovno vključevanje v družbo in med vrstnike." 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta