To je le prvi v načrtovani seriji obiskov vseh enajstih mariborskih mestnih četrti in šestih krajevnih skupnosti, ki jih načrtuje vodstvo občine v prihodnjih dveh mesecih. Kot je povedal župan Saša Arsenovič, želi namreč mariborska občina okrepiti sodelovanje s svojimi ožjimi deli in se pobliže seznaniti z razmerami v vseh delih občine, izvedeti, katere rešitve pričakujejo od občine, ter odgovoriti na njihova vprašanja. "Izjemno sem vesel res konstruktivnega srečanja. Obravnavali smo različne teme, od najlažjih, urejanja pločnikov, parkirišč, do odzivov na dolgoročne potrebe tega okolja, od zdravstva, vrtcev, šol in turizma. Mislim, da bo mogoče nekatere stvari izvesti že letos, druge pa bomo dali v projektiranje, zato, da bodo rešitve celovite in bodo odgovarjale na izzive tega okolja, ki je eno najlepših v Mariboru," je povedal Arsenovič po obisku Bresternice.
Osnovni podatki
Krajevna skupnost Bresternica je po površini daleč največja lokalna entiteta znotraj mariborske občine, meri namreč kar 31,13 kvadratnega kilometra, medtem ko je po številu prebivalcev, teh je le 1848, druga najmanjša. Krajevna skupnost Kamnica ji sledi po velikosti, z 18,53 kvadratnega kilometra je namreč po velikosti druga, medtem ko je po številu prebivalcev, teh je 2849, na šestem mestu.
Najpomembnejša izgradnja vodovoda Urban-Gaj
Gradivo za srečanje z vodstvom občine so pripravili v KS Bresternica, strnili so ga v 15 točk. Kot je povedal predsednik KS Primož Hedl, je za Bresternico vsekakor najpomembnejši projekt začetek izgradnje vodovoda Urban-Gaj: "Mislim, da smo na dobri poti, da se projekt letos začne, v zaselkih Šober, Gaj in Žavcer so namreč še v letu 2021 brez vode. Za nas je zelo pomembna še investicija v državno cesto proti Gaju, ki se bo verjetno začela prihodnje leto, pa tudi sicer so ceste v hribovitem delu KS v smeri proti Avstriji v izjemno slabem stanju. Šele ko bodo pri nas urejene te najbolj osnovne dobrine, bomo lahko začeli razmišljati še o čem drugem, smo pa vseeno začrtali dobre smernice tudi glede vrtca, stare šole v Bresternici in še nekatere stvari, ki pa jih ni mogoče urediti v kratkem."
Kot je še menil Hedl, je prav, da se je tudi sedanja občinska uprava odločila za takšno sodelovanje, saj so bili obiski, kot je bil današnji, v preteklosti pravilo, dogajali so se vsaj enkrat letno: "Na ta način namreč na občini dobijo bistveno boljše povratne informacije s terena, kot pa zgolj z dopisovanjem. Nas je pa zanimala tudi vizija, ki jo ima občina za Bresternico nasploh, tako kot jo ima za center mesta, še najbolj, kaj se bo dogajalo z zemljišči bivšega motela, ki so jih nedavno odkupili." Župan sicer konkretnih načrtov za to območje še ni želel razkriti: "Vsekakor bomo to lokacijo zdaj lahko razvijali, je pa o vsebini še prezgodaj govoriti. Se pa temu prostoru vsekakor obetajo boljši časi."
"Šele ko bodo pri nas urejene najbolj osnovne dobrine, bomo lahko začeli razmišljati še o čem drugem"
- V mestni občini Maribor je enajst mestnih četrti in šest krajevnih skupnosti
- Za področje lokalne samouprave je na občini po novem pristojen podžupan Samo Peter Medved
- V obdobju med letoma 2019 in 2022 je v KS Bresternica-Gaj občina vložila oziroma še načrtuje vložiti 1,44 milijona evrov oziroma 782 evrov na prebivalca
- V obdobju med letoma 2019 in 2022 je v KS Kamnica občina vložila oziroma še načrtuje vložiti 1,7 milijona evrov oziroma 606 evrov na prebivalca
V Kamnici prioriteta gradnja kanalizacije v Kamniški grabi
Po obisku Bresternice se je župan z ekipo odpravil še v KS Kamnica, kjer je bila osrednja tema prav tako osnovna infrastruktura. "Govorili smo predvsem o gradnji kanalizacije v Kamniški grabi, za katero so nam povedali, da je v teku in da se bodo dela začela izvajati že letos. Precej pozornosti smo namenili tudi potrebnim preplastitvam cest, predvsem na Urban in na Grič, ter cesti, ki teče mimo hipodroma. Na to temo se bomo v kratkem še posebej sestali tudi z uradom za komunalo, da točno dorečemo, kaj je treba narediti. Izpostavili smo tudi turizem, pri čemer bo treba urediti kolesarske povezave, predvsem z Urbanom in Spodnjo Kungoto. Veseli smo bili tudi informacije, da se bo že letos začela prenova mostu na Mariborski otok. Sestanek ocenjujem kot zelo produktiven, pozitivno smo presenečeni nad odzivom župana, zdaj pa seveda upamo, da bo dejansko čim več narejenega, da izboljšamo življenje naših krajanov in da bodo ti z investicijami zadovoljni," je povedal predsednik KS Kamnica Sebastijan Jaušovec.
"Na mesto gledamo kot na celoto"
Kot je sicer razkril proračun občine za leto 2021 so razlike med vlaganji v posamezne predele mesta precejšnje. Medtem ko bo občina v MČ Center v obdobju od 2019 do 2022 vložila kar 51,5 milijona evrov oziroma 7696 evrov na prebivalca, bo Bresternica deležna le 1,44 milijona oziroma 782 evrov na prebivalca, Kamnica pa 1,7 milijona evrov oziroma 606 evrov na prebivalca. "Nikakor se z obiski MČ in KS nismo odzvali na nekaj, česar ne bi že počeli, že prej smo gledali na mesto kot celoto. Res je, da smo deležni očitkov, da se najbolj razvija levi breg Drave, vendar gre le za to, da se nekatere stvari pač vidijo prej. Ne nazadnje pa v centru mesta urejamo tudi stvari, ki so pomembne za vse občane, ne le za tiste, ki živijo v centru mesta," je povedal Arsenovič.