(FOTO) Fliqa je slovenski start:up leta 2024. S čim se ukvarja ekipa?

M. S.
18.06.2024 22:00

Ekipa Fliqe je prepričala komisijo predvsem s svojo inovativnostjo in potencialom za rast. Podjetje razvija dva produkta s področja odprtega bančništva in s pomočjo partnerjev ponuja dostop do velikega števila evropskih bank.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenski start:up leta 2024 je Fliqa
Marko Pigac/MP Produkcija

Naziv Slovenski start:up leta 2024 in s tem tudi kristalni kipec je šel v roke startup podjetja Fliqa, ki razvija dva produkta s področja odprtega bančništva in s pomočjo partnerjev ponuja dostop do velikega števila evropskih bank. Nagrado, ki jo že sedemnajsto leto zapored podeljuje iniciativa Start:up Slovenija v sodelovanju s Slovenskim podjetniškim skladom, Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter aktivnimi deležniki slovenskega ekosistema, je prejel startup, ki predstavlja s svojimi dosežki, dejanji, ugledom in razvojnim potencialom novo generacijo slovenskih inovativnih podjetnikov.

Prestižno nagrado Slovenski start:up leta 2024 sta zmagovalcu na zaključni prireditvi v Si-Ti teatru podelila direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič in Enej Kuščer, zmagovalec prve izdaje nagrade Slovenski start:up leta v letu 2008.
Marko Pigac/MP Produkcija

"Slovenska družba še kako potrebuje pozitivne podjetniške vzornike, ki s svojimi dosežki in ugledom dokazujejo, da smo Slovenci in Slovenke sposobni dosegati prebojne dosežke ne samo v športu, ampak tudi v podjetništvu," je ob tej priložnosti - zaključna prireditev je potekala v ljubljanskem Si-Ti teatru - dejal Urban Lapajne iz iniciative Start:up Slovenija. Dodal je, da želijo z nagrado spodbuditi zanimanje mladih in povečati prepoznavnost tehnološkega podjetništva v širši družbi in s tem prispevati k prehodu v družbo znanja in zanimanje za poklice z visoko dodano vrednostjo.

Marko Pigac/MP Produkcija
Marko Pigac/mp Produkcija

Letos se je pred sedemčlansko komisijo predstavilo, ki so jo sestavljali Tomaž Bizjak (Recatalyst), Rok Huber (Slovenski podjetniški sklad), Jure Mikuž (South Central Ventures), Maja Brelih Lotrič (Lotrič Meroslovje), Mitja Ruzzier (Fakulteta za management), Primož Zelenšek (Chipolo) in Rok Zorko (Silicon Gardens), predstavilo pet finalistov. To so bila podjetja Fliqa, Plan Z, Remea, TipPri in DDD Invoices.

Komisija je kandidate ocenjevala po štirih kriterijih, in sicer po uspešni potrditvi vrednosti produkta na trgu, pridobitvi investicij s strani domačih oziroma tujih investitorjev, kompetencah, predanosti, izkušenosti in organiziranosti ekipe ter po potencialu za hitro rast na tujih trgih.

Rok Zorko iz Silicon Gardens je o tem, kaj zanj predstavlja Slovenski start:up leta oziroma kaj so iskali pri ekipi in ideji, povedal: "Mislim, da bi moral imeti slovenski startup leta realne možnosti, da nekoč v prihodnosti doseže 100 milijonov prodaje, kar pomeni, da pride v bližino tega, da postane unicorn oziroma samorog."

Marko Pigac/MP Produkcija

Ekipa Fliqe je prepričala komisijo predvsem s svojo inovativnostjo in potencialom za rast. Podjetje razvija dva produkta s področja odprtega bančništva in s pomočjo partnerjev ponuja dostop do velikega števila evropskih bank. Prva rešitev omogoča preprosto in varno proženje transakcij direktno iz bančnega računa. To v praksi pomeni, da kupcem ni potrebno izpolnjevati plačilnih nalogov, da bi račun poravnali iz svojega bančnega računa, ampak samo izberejo banko iz seznama in preprosto potrdijo transakcijo. Druga rešitev je tehnološka platforma, ki omogoča različnim trgovcem oceno kreditnega tveganja stranke v realnem času. Podatke potencialnega kupca v realnem času obogatijo s podatki naprednih algoritmov in jih preko vmesnika API ponudijo trgovcu. Tako lahko takoj sprejmejo odločitev o odobritvi kredita, kar povečuje hitrost poslovanja ter zadovoljstvo kupcev. Glavne prednosti platforme so modularnost, enostavna integracija preko vmesnikov API, skladnost z regulativo ter zagotavljanje varstva občutljivih osebnih podatkov kupcev.

Podjetje že uspešno nastopa na trgu in sklepa strateška partnerstva z uveljavljenimi igralci iz panoge, kot sta podjetje SRC v Sloveniji, od katerega so prejeli tudi večjo investicijo, in IbanXS iz Nizozemske, podpisano pa ima tudi namero o sodelovanju s slovensko družbo Bankart.

Marko Pigac/MP Produkcija

"Občutki so izjemni. Ponosni smo na trud, ki smo ga vlagali skozi vsa ta leta, da smo uspeli držati fokus in se uspeli obdržati tudi kot ekipa in se še bolj povezati. Ta nagrada je res lepa potrditev tega skupnega dela in smo je zelo veseli," je ob osvojitvi naziva Slovenski start:up leta 2024 povedala direktorica in soustanoviteljica podjetja Nina Strajnar. Dodala je: "Z našimi produkti smo večinoma usmerjeni v Evropo in izven nje. Kljub temu, da slovenski trg ni naš glavni fokus, je zelo lepo videti, da se tudi doma govori o nas." O načrtih za prihodnost pa je dejala, da je njihov naslednji mejnik lansiranje novega produkta po Evropi in širitev poslovanja tudi na Bližnji vzhod in v Švico ter od tam potem naprej.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta