V vznemirljivih, predvsem negotovih časih živimo, ko govorimo o energetiki, energiji in tudi energentih. Kako te čase vidite vi?
"To je čas za spremembe in obnovljivi viri so nekaj zelo dobrega za nas. Ima pa čas za spremembe vedno dve plati; ena je strah, ker se sprememb bojimo, druga pa prinaša radovednost, tudi veselje zaradi nečesa novega. Zelo dobro in prijetno je, če več časa preživimo v duhu zanimanja in radovednosti."
Je pa to kar izziv, ali ne?
"Za celo stroko je izziv, ker področje, ki se je razvijalo desetletja, celo sto let in več, zdaj čakajo velike spremembe. In te bomo vsi občutili."
Nekaj jih že čutimo. Zeleni prehod je realnost, kaj vidite kot največje izzive tega prehoda?
"Strateško gledano je to nekaj dobrega; da postanemo neodvisni od energentov, ki nam niso geolokacijsko blizu, in koristimo tiste vire energije, ki so blizu nas. Je pa volatilnost teh virov veliko večja kot volatilnost tistih, s katerimi smo delali do sedaj, in zato se moramo naučiti ravnati z njimi. Predvsem za stroko to pomeni nova znanja in nove pristope, kako jih koristiti na pozitiven način. Ne bo pa to zadevalo le stroke, temveč vse, saj se bomo morali vsi odločiti, ali se obrnemo v obnovljivo prihodnost ali bomo obžalovali, da sedanjost ni enaka preteklosti."
Ampak pot je verjetno lahko samo naprej?
"Pot je naprej, ampak človek ima v sebi, da obžaluje nekaj, česar tako ne more spremeniti. Je pa treba gledati naprej in iz ponujenega narediti najboljše."
Omrežnine so vroča tema, konec tega leta preneha tudi regulacija cen električne energije. Kaj prinaša leto 2025?
"Zelo pomembno je, da se omrežnine in tudi cena elektrike prilagodijo moči izkoriščenosti sistema. Torej da vsak občuti, da je cena odvisna od tega, kdaj porablja energijo. Ali v času, ko je omrežje sproščeno, ali tedaj, ko je omrežje napeto. Zato je tako pri omrežninah kot pri cenah energije zelo pomembno, da to povzroči najboljšo spremembo, četudi ljudje spreminjajo način porabe energije."
Porabniki torej morajo postati aktivni, je pa navade verjetno najtežje spremeniti, kajne? Obstaja kaka bližnjica na tej poti?
"Ne gre za to, da bi bila pot enostavna. Gre za zavedanje, da ni vseeno, kdaj koristimo električno energijo. In če se tega zavedamo, lahko lažje spremenimo svoje navade. To je zdaj pomembnejše kot kadarkoli. In vsak se mora tega zavedati."
Kakšno bo to obdobje, ki prihaja, za podjetja in kakšno za gospodinjstva?
"Čim večji ko je porabnik, močneje se mora zavedati, kaj s svojo porabo energije povzroči omrežju. V Avstriji so veliki porabniki zelo povezani, tudi tehnično, na način, da v časih, ko je energije v omrežju premalo, obstajajo omejitve za njeno koriščenje. Pri uporabnikih v gospodinjstvih bo nujno prisotno veselje, da se aktivno ukvarjamo z rabo energije. Torej nekako v smislu igrifikacije. Gospodinjstva smo pripravljena, da se vedno bolj soočamo in ukvarjamo s tem. Zato je pristop, podoben igri, dober. To je bolje kot strah."
V podjetju Piadeno odgovarjate na izzive v energetskem sektorju z digitaliziranimi rešitvami, ki se zdijo edina prava pot. Nagovarjate trajnostno in stabilno energetsko prihodnost, torej vzdržno. Kako se lotevate teh izzivov?
"Piadeno brez digitalizacije sploh ne bi obstajal. In naše poslanstvo je, da vse možnosti, ki nam jih digitalizacija nudi, koristimo. Da povežemo proizvajalce, porabnike in tudi tiste s hranilniki. In da ustvarjamo sisteme, ki to povežejo na najboljši možni način. Ker s tem lahko dosežemo točno to, da naloge, ki jih naložimo omrežju, spremljamo digitalno in lažje, kot pa da bi moral človek spremeniti svoje navade. Naša naloga je, da povežemo čim več naprav in jih vodimo ter s tem pospešujemo to spremembo."
Virtualno energetsko okolje omenjate. Posameznik si to težko predstavlja. Kaj je v virtualnem okolju drugače kot v realnem?
"Predstavljajmo si recimo dravsko elektrarno, torej ogromno enoto, ki proizvede veliko elektrike. Če zberemo tisoče malih končnih elektrarn in jih povežemo tako, da navzven delujejo kot celota, je to v virtualnem okolju podobno enemu velikemu proizvajalcu. Prednost je v tem, da se lahko vsakega vodi, da se dirigira, kaj naj naprave počnejo. Z majhnimi napravami je to mogoče lažje in hitreje. Da torej ustvarimo sisteme, ki to omogočajo."
Kaj je v teh primerih treba zasledovati? Je to zgolj energetska učinkovitost, je to najmanjša poraba energije ali optimalna poraba energije?
"V Avstriji imamo že nekaj let dinamične tarife. To pomeni, da je lahko vsako uro drugačna tarifa, drugačna cena energije. In letos smo imeli kar nekaj sto ur, ko je bila cena energije negativna. To pomeni, da je uporabnik za njeno porabo dobil celo plačano. To je neobičajno, saj smo navajeni, da moramo za porabljeno energijo plačati. Ampak v sistemu je že realnost, da, če je energije preveč, uporabnik za njen odjem dobi plačilo. Ne gre torej za to, ali se porabi veliko ali malo energije, temveč zato, da se ta porablja ob pravem času. V teh primerih lahko celo pomaga električnemu omrežju. Zato bosta v prihodnosti ključna vodenje in pametni dostop."
Kaj pa bo ključno za "energetsko premoženje" v prihodnosti?
"Pametni dostop, to bo ključno. Tisti, ki bo najbolje ravnal s tem 'premoženjem', bo tudi najbolje shajal. Naša naloga je, da to prenesemo do zadnjega porabnika in proizvajalca. Da lahko vsi sodelujejo, tudi če nimajo znanja za to. Mi moramo to prevesti na način, da bodo sistemi zanesljivo delovali."
Govorimo o umetni inteligenci; se ta nenehno uči, nadgrajuje, spreminja?
"Ta pamet raste iz dneva v dan in hvaležni smo za stroko, ki omogoča razvoj, da sistemi postajajo vedno boljši. Določene naloge, za katere si še pred nekaj leti nismo znali predstavljati, kako jih rešiti, danes rešujemo z lahkoto."
Je že možno reči, kaj bo naslednja velika stvar v pametnem upravljanju energetike?
"To so hranilniki energije. Povsod bodo in bodo imeli ključno vlogo."
Green Tech Valley je pomemben raziskovalni projekt avstrijske Koroške in Štajerske in Piadeno je del te zgodbe. Kako vi vidite Green Tech Valley in njegovo vlogo?
"Green Tech Valley je predvsem mreženje, mreženje v popolnosti. To je vozlišče, ki povezuje tiste, ki jih to zanima, in tiste, ki so na teh področjih aktivni. In to počnejo na zelo visokem nivoju. Veseli smo, da smo člani te skupnosti, veliko dobrega smo že skupaj naredili in še veliko bomo. Zelo pomembno je, da obstajajo takšni povezovalci."
Avstrijska Koroška velja za ogljično nevtralno deželo Avstrije, samooskrbno z obnovljivimi viri energije. Kje je vaše "igrišče"? Je to avstrijska Koroška, Avstrija, Evropa, svet?
"Trenutno cela Avstrija. Delamo na tem, da izkoristimo možnosti, ki so na voljo. Seveda pa želimo tudi čez meje in Slovenija je prva država, na katero pomislimo."