Bogastvo petih najpremožnejših Zemljanov se je s 405 milijard dolarjev, kolikor je znašalo leta 2020, v dveh letih povečalo na 869 milijard dolarjev, je navedeno v poročilu o neenakosti po svetu, ki ga organizacija tradicionalno objavi tik pred odprtjem letnega srečanja Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu. Ob tem je od leta 2020 skoraj pet milijard ljudi po svetu postalo revnejših, je opozoril Oxfam.
Milijarderji so danes v primerjavi z letom 2020 za 3,3 milijarde dolarjev bogatejši, in to kljub številnim krizam, ki uničujejo svetovno gospodarstvo od začetka tega desetletja, vključno s pandemijo covida-19.
"Korporativna moč se uporablja za spodbujanje neenakosti: s pritiski na delavce in bogatenjem bogatih delničarjev, izogibanjem davkom in privatizacijo države," so zapisali pri Oxfamu. Oxfam. Države so pozvali, naj se uprejo vplivu najbogatejših na davčno politiko.
V organizaciji so korporacije obtožili, da spodbujajo "neenakost z dolgotrajno in zelo učinkovito vojno proti obdavčitvi", kar ima daljnosežne posledice. Po njihovi oceni so države predale oblast monopolom, s čimer so korporacijam omogočile, da vplivajo na plače ljudi, cene hrane in dostop do zdravil.
"Po vsem svetu si člani zasebnega sektorja neusmiljeno prizadevajo za nižje obremenitve, več vrzeli, manj preglednosti in druge ukrepe, katerih cilj je podjetjem omogočiti, da prispevajo čim manj v javno blagajno," so dodali.
Davki od dohodkov pravnih oseb so se v državah, ki so članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), znižali z 48 odstotkov leta 1980 na 23,1 odstotka v letu 2022, je ugotovil Oxfam.
Da bi odpravili neravnovesje, je organizacija pozvala k uvedbi davka na premoženje multimilijonarjev in milijarderjev, ki bi po njihovi oceni lahko letno prinesel 1800 milijard dolarjev.
Organizacija je po navedbah AFP pozvala še k omejitvi plač izvršnih direktorjev in razbijanju zasebnih monopolov.