Protikoronski paketi: Od nekaj sto milijonov do treh milijard

Vida Božičko Vida Božičko
29.12.2021 06:00

Vlada je zakone pomoči imenovala protikoronski paket, od aprila lani se jih je zvrstilo deset.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Obrtnikom in gospodarstvenikom so v času epidemije najbolj pomagali ukrepi čakanja na delo in subvencioniranja skrajšanega delovnega časa. Foto: Andrej PETELINŠEK

Andrej Petelinšek

Vzporedno s pojavom epidemije koronavirusa so se zgodili številni omejitveni ukrepi, ki so poslovanje podjetij zamejili, nekatera pa so povsem ustavila delovanje. Hitro po zamejevanju javnega življenja so tako sledili ukrepi pomoči. Sprva se je špekuliralo o tako imenovanem helikopterskem denarju za vse državljane ali vsaj za podjetja, nato pa so se evropske države odločile za različne pomoči, ki so temeljile na posojilih in poroštvih evropskih skladov.

Boni, nadomestila in dodatki

Pri nas je vlada zakone pomoči imenovala protikoronski paket. Teh se je do zdaj zvrstilo že deset. Prvi je začel veljati aprila lani in je bil namenjen predvsem preživetju z enkratnimi dodatki najbolj ranljivim in z nadomestili za čakanje na delo, že v drugem pa so se osredotočili na ponoven zagon gospodarstva in zagotavljanje likvidnosti podjetjem. V nizu so tako sledili še preostali PKP-ji do nazadnje sprejetega desetega. Ključni ukrepi, ki so bili zajeti v večini PKP-jev in so se večkrat podaljševali, so bili ukrepi čakanja na delo, subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, nadomestilo plače v času karantene, dodatki za delo v tveganih razmerah, pomemben ukrep, ki so ga pred poletjem zahtevali predvsem delodajalci, je bilo tudi subvencioniranje regresa. Vmes so nekajkrat razdelili še enkratne dodatke za upokojence, brezposelne, invalide, tudi za študente, verske uslužbence in kmete s slabšim finančnim položajem. Zvišali so tudi otroški dodatek, dodatek za velike družine, enkratno pomoč v višini 500 evrov pa so prejeli tudi novorojenci. Enkratni dodatek v višini 200 evrov so dobili še zaposleni, katerih plača ne presega dvakratnika minimalne plače. Vsi državljani so dvakrat prejeli tudi bone - prvič turistične, drugič pa za širšo uporabo.

Med vsemi ukrepi, ki so reševali slovensko gospodarstvo in preprečevali porast brezposelnosti, pa so večkrat presenetili tudi taki, ki so sprožili negodovanje. Veliko prahu so dvignili korona dodatki, ki so bili za nekatere precej visoki, za druge nižji. Odmerjali so se glede na višino osnovne plače, zato je prihajalo do velikih razlik, številni so opozarjali na nepravičnost in na to, da so dodatke prejemali tudi tisti, ki so v času epidemije delali manj ali pa sploh ne. Ena od anomalij je nastala tudi po tem, ko so morali podjetniki korona pomoč vračati, ker so za le nekaj evrov presegli omejitve glede poslovanja. V zadnjem sprejetem PKP-zakonu pa razburja začasno zvišanje najvišjega plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike s 57. na 63. plačni razred.

V državni blagajni skoraj petkrat večji primanjkljaj

Vsi ukrepi so prinesli velik primanjkljaj v državni blagajni. V prvih enajstih mesecih tega leta je ta znašal 2641 milijonov evrov, brez neposrednega učinka korona ukrepov bi primanjkljaj po ocenah fiskalnega sveta znašal 577 milijonov evrov. Po septembrski oceni realizacije ministrstva za finance naj bi primanjkljaj državnega proračuna letos znašal 3958 milijonov evrov, kar je za okoli 1200 milijonov več, kot je predvideval proračun, ki je bil sprejet lansko jesen.

"A brez vseh teh pomoči slovensko gospodarstvo ne bi preživelo. Sploh malo gospodarstvo, ki v času razglašene epidemije ni smelo delati," je prepričan predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Branko Meh. "Zaradi PKP-zakonov so obrtniki zdaj v kolikor toliko dobri kondiciji. Najpomembnejši ukrepi so bili čakanje na delo, subvencioniran skrajšani delovni čas, temeljni dohodek za samozaposlene in pomoč pri izplačilu regresa. Brez tega bi težko preživeli in bili bi prisiljeni v odpuščanja," še pravi Meh, ki upa, da se bo zdaj končno prenehalo štetje PKP-zakonov in se bo gospodarstvo lahko pogovarjalo o normalnih delovnih izzivih.

S tem se strinjajo tudi pri gospodarski zbornici, kjer med najbolj učinkovite ukrepe prištevajo še delno povračilo nekaterih fiksnih stroškov, subvencioniranje nakupa zaščitne opreme in subvencioniranja stroškov nakupa testov za testiranje zaposlenih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta