Vrhovno sodišče v Osijeku je namreč po neuradnih podatkih, ki jih navajajo hrvaški mediji, ukinilo preiskovalni zapor. Sodni svet bo zdaj ponovno zasedal in sprejel novo odločitev o preiskovalnem zaporu za Mamića.
Če bo sprejeta odločitev, da se mu spet odredi preiskovalni zapor, pa bi lahko aktiviral sporazum o izročitvah med BiH in Hrvaško, saj ga bremenijo za dejanje, ki naj bi bilo storjeno po podpisu tega dogovora.
Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) ga namreč bremeni, da je naj bi nogometni klub Dinamo prikrajšal za okoli 200 milijonov kun (okoli 27 milijonov evrov).
Spomnimo, da je bil Mamić junija obsojen na šest let in pol trajajočo zaporno kazen zaradi oškodovanja Dinama. Sodba še ni pravnomočna, predvideva pa tudi, da mora zagrebškemu klubu vrniti 52 milijonov kun (okoli 7 milijonov evrov). A Mamić je pred izrekom sodbe pobegnil v BiH in si v tem času tam pridobil tudi bosansko državljanstvo.
Njegov brat Zoran Mamić je bil obsojen na 4 leta in 11 mesecev zapora, Milan Pernar na 4 leta in 2 meseca zapora, Damir Vrbančić pa na tri leta zapora.
Sodišče je Zdravka Mamića spoznalo za krivega po vseh točkah obtožnice, Pernarja in Zorana Mamića pa je spoznalo za kriva pomoči Zdravku Mamiću pri zmanjšanju davčnih obveznosti in prejemanju podkupnine. Zorana Mamića so obsodili tudi za dajanje podkupnine. Brata Mamić in Vrbanović so bili obsojeni tudi zaradi delitve transferjev za Dejana Lovrena, Zdravka Mamića pa tudi za delitev transferja za Luko Modrića.
Po sodbi tudi grozil
Zdravko Mamić je iz Medžugorja v videoposnetku komentiral sodbo in dejal, da je jezen, ker da gre za lažno in preuranjeno sodbo. "Pošasti, ki so me obsodile, ne bodo mirno spale," je dejal in napovedal svoj odgovor v smislu "orožja, ki ga Hrvaška še ni videla". "Seveda ne mislim na orožje, s katerim se strelja," je dodal. "Bog, oprosti jim njihova dejanja," je povedal in dejal, da se ne bo vrnil na Hrvaško ter da se bo iz BiH boril do pravnomočnosti sodbe.