Konec maja se bo v številne države predvidoma vrnil tudi nogomet. To so potrdili v Nemčiji, na Poljskem, Danskem, Portugalskem … Podobni načrti veljajo tudi v Sloveniji, sploh po tem, ko je infektologinja dr. Bojana Beović dala zeleno luč za individualne kondicijske treninge tudi v ekipnih športih: "Treningi, kjer so možni neposredni kontakti, so bistveno bolj tvegani," je opozorila Beovićeva in pri tem dodala, da bo "verjetno možen dogovor, da bi lahko zaprte skupine vrhunskih športnikov trenirale dobesedno v karanteni, da ne bi imele stikov z ljudmi zunaj". Po njenih besedah gre za razmišljanja, pri tem pa še ni nič določenega za šport v Sloveniji.
Za mnenje smo poprosili dr. Matjaža Vogrina, strokovnega direktorja UKC Maribor, ki ima tudi vlogo klubskega zdravnika pri NK Maribor, z omenjeno problematiko pa se intenzivno ukvarja tudi kot predsednik medicinske komisije pri Olimpijskem komiteju Slovenije. Specialist ortopedske kirurgije sicer poudari, da ni infektolog ali epidemiolog, a zeleno luč za šport načeloma podpira: "Če so v večjih državah že začeli trenirati, verjamem, da lahko tudi mi. Nisem za to, da bi se liga kar prekinila. Je pa treba pretehtati, ali je tveganje za okužbo večje od drugih tveganj oziroma škode, ki bi ob prekinitvi športa nastala. Pri tem ne mislim le na finančno oziroma ekonomsko škodo. Če se bodo tekmovanja zaključila zdaj in ob morebitnem drugem valu okužb tudi jeseni, lahko določeni športi zamrejo."
Gledalci na kavč, športniki na test
Ker se je v teh dneh življenje na več nivojih začelo sproščati, Vogrin poudarja, da šport ne more biti izjema, saj je del družbe. Le da bo nekaj časa njegova podoba nekoliko drugačna: "Veliko bolj delikatna zadeva kot tekmovanja so gledalci. Zelo verjetno bodo tekme do nadaljnjega brez občinstva. Morda celo do iznajdbe in splošne uporabe cepiva. So pa vse napovedi preuranjene. Dejstvo je, da pri tem virusu še ne vemo, kako se bo v prihodnje odzival. Vemo, da gripa v poletnih mesecih izzveni. A ne obnašajo se vsi virusi enako. Ob morebitnem povečanju števila okužb bo treba tako celotno družbo kot šport spet omejiti."
"Če se bodo tekmovanja kar zaključila zdaj in morebiti še jeseni, lahko določeni športi zamrejo"
Pozor: nogometaši pred avtobusom!
In ko nekateri nogometaši, denimo zvezdnik Manchester Cityja Sergio Aguero, javno izpostavljajo, da se okužbe zelo bojijo, številni trenerji, med njimi Uwe Rösler iz Fortune Düsseldorf, poudarjajo še en vidik – nogometaši iz samoizolacije ne bodo prišli enako pripravljeni, možnost poškodb bo povečana: "Tudi zato ne sme biti prekomernega števila tekem. Ne moremo si privoščiti, da bi igralce vrgli pod avtobus, tako da bi igrali vsake tri dni v štirih tednih," je dejal trener. Tega se dobro zaveda tudi Vogrin, ki se s poškodovanimi mišicami, vezmi in sklepi srečuje vsakodnevno: "Celotna ekipa, torej jaz, glavni trener, kondicijski trener, fiziolog in fizioterapevt, bomo morali pripraviti načrt treninga, še prej pa preveriti, kako so igralci pripravljeni. Najbrž bo treba opraviti bazično testiranje in jih vse skupaj pripeljati na skupni imenovalec. Če ne, obstaja velika možnost poškodb, predvsem mišičnih, ki so v nogometu najbolj pogoste. Skrbi me, da bo teh poškodb res veliko."