Bibliobus, potujoča enota Knjižnice Ivana Potrča Ptuj, obiskuje 16 občin in se na tri tedne ustavlja na 53 postajališčih v občinah Cirkulane, Destrnik, Dornava, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Majšperk, Markovci, Podlehnik, Ptuj, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Trnovska vas, Videm, Zavrč in Žetale. "Na pot med naše bralce se podava štirikrat tedensko od septembra do junija, na knjižnih policah pa ponujava kar 6000 enot gradiva, največ seveda knjig, ob teh pa tudi drugo gradivo, zgoščenke, revije, skupaj v potujoči knjižnici hranimo več kot 50 tisoč enot gradiva," je na postajališču, ko smo čakali bralce, na Polenšaku povedala arhivistka in bibliotekarka, vodja potujoče knjižnice Tjaša Mrgole Jukič, ki skupaj z Bojanom Petkom, knjižničarjem in voznikom bibliobusa, dnevno potuje iz vasi v vas.
Srečanja s sovaščani in knjigami
Danica Tement, upokojenka: "K nam, v Markovce in sosednje vasi, pripelje potujoča knjižnica ob ponedeljkih, na tri tedne se srečamo in vselej s knjižničarjema tudi poklepetamo. Prav prijetna so ta naša srečanja, ki se jih vselej veselim. Zdaj tudi vesta, kaj rada berem, in če kakšne knjige ne najdem, jo rezerviram, pa jo dobim ob naslednjem obisku. Bibliobus je za nas na podeželju zagotovo dobrodošla ponudba, saj nam ni treba v mesto, po knjige lahko grem kar peš, pa še s sovaščani, ki pridejo po knjige, se srečamo. Grem pa včasih še vedno tudi v osrednjo mestno knjižnico, kar običajno povežem s kakšnim kulturnim dogodkom."
S knjigami iz vasi v vas
"Po Sloveniji vozi dvanajst bibliobusov, med vsemi temi je naš ptujski zadnji, saj je med bralce prvič zapeljal leta 2003. V tem času smo nagovorili ogromno bralcev, število teh se zadnja leta celo povečuje, saj našim obiskovalcem knjige pripeljemo skorajda na domače dvorišče. Za mnoge je prihod bibliobusa prav poseben dogodek in danes sva denimo na postajališčih v občini Juršinci poklepetala s kar 70 bralci. Velja namreč, da potujoča knjižnica ni zgolj izposojevalnica knjig, pač pa tudi kraj za vsaj kratek klepet, pomenek o prebrani knjigi, mesto srečevanj tudi za domačine, ki se sicer redkeje vidijo," opaža Mrgole Jukičeva, ki dodaja, da izredno dobro sodelujejo s šolami in vrtci na podeželju, prav posebna so tudi njuna srečanja s stanovalci Zavoda dr. Marijana Borštnarja in bivanjske enote Zavoda Hrastovec v Trnovski vasi.
"V bibliobusu organiziramo tudi bibliopedagoške urice, namenjene najmlajšim, ki so vselej zelo dobro obiskane, otroci potem pri pouku še kaj narišejo in v tej naši potujoči knjižnici pripravimo razstavo njihovih risbic, ki si jo potem ogledajo vsi obiskovalci bibliobusa. Povezava z osrednjo knjižnico nam omogoča, da bralcem pomagava pri iskanju tudi tistega gradiva, ki ga sicer ne voziva naokoli in jim ga dostaviva ob naslednjem prihodu," pravita Mrgole Jukičeva in Petek, ki poleg vožnje bibliobusa opravlja tudi dela knjižničarja. "Najprej sem bil knjižničar, rad imam to svoje delo, pred leti, ko smo v matični knjižnici iskali še enega voznika, sem se odločil in opravil izpit za avtobus. Do lanskega leta, ko se je upokojil, je to delo v glavnem opravljal nekdanji sodelavec Srečko Vrečar," pravi Petek. Dodaja, da ga skoraj ni vremena, ki bi jima preprečilo prihod med bralce na podeželju. "Lani le enkrat nisva šla na pot, močno je snežilo in bil je čas zimskih počitnic, pa še v gričevnate kraje Haloz bi bila morala, pa smo se odločili, da ostanemo kar v dolini. Letno prevozim 7700 kilometrov, kar je veliko. Veliko pa je tudi število knjig, ki si jih izposodijo naši bralci. Tačas imajo izposojenih kar 4402 knjigi. Preteklo leto sva opravila več kot 197 tisoč transakcij, med poletjem pa je imelo 1800 naših bralcev doma kar 5200 knjig. Skupaj sva zabeležila v lanskem letu več kot 14 tisoč obiskov," dodajata sogovornika, ki zdaj že zelo dobro poznata bralne navade svojih bralcev, pa tako že vesta, kaj naložiti na knjižne police svojega bibliobusa.
Potujoče knjižnice po Sloveniji
Tjaša Mrgole Jukič, predsednica Sekcije za potujoče knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije in urednica glasila Potujoče knjižnice: "Potem ko smo se vse potujoče knjižnice razveselile lanskega novega bibliobusa v Kopru, kjer ta vozi že več kot 40 let, se nakup novega to leto obeta nam na Ptuju. V prihodnjem letu pa naj bi po Sloveniji zapeljal še 13. bibliobus, in to v Posavju. Nekateri naši bibliobusi zapeljejo tudi čez mejo, do Slovencev, ki živijo v zamejstvu, kar ti še posebej cenijo. Glede na število bralcev, ki obiskujejo potujoče knjižnice, se za našo prihodnost ni bati. Še več, vse kaže, da bomo dejavnost potujočih knjižnic v prihodnje še širili."
V jesenski čas z novim bibliobusom
Po 16 letih, kar po Ptujskem vozi bibliobus, bo zdajšnjega treba zamenjati, zato se je vodstvo ptujske knjižnice odločilo za nakup novega. Z možnostjo nakupa novega, kar je podprlo ministrstvo, je vodstvo ptujske knjižnice že pred poldrugim letom seznanilo vse občine na Ptujskem, ki so nabavo novega bibliobusa, čeprav z nekaterimi pomisleki, ali bodo zmogle denarno podpreti investicijo, podprle. "Ministrstvo za kulturo je že nakazalo sofinancerski delež v višini 180 tisoč evrov, prav tako večina občin ustanoviteljic in pogodbenic. Bibliobus bodo sofinancirale vse občine, ki jih s svojo dejavnostjo pokrivamo, in sicer v višini 2,34 evra na prebivalca. V finančni konstrukciji to pomeni, da bodo občine prispevale 157.651 evrov. Pogodbo za dobavo smo po izvedenem javnem naročilu podpisali s podjetjem Fera avto, d.o.o., rok za dokončanje del pa je letošnji avgust, kar pomeni, da bi novi bibliobus začel voziti že z začetkom novega šolskega leta, ko bomo starega dali v prodajo," napoveduje Matjaž Neudauer, direktor Knjižnice Ivana Potrča Ptuj.