Če je bilo treba za mesečno oskrbo v ptujski in muretinski enoti Doma upokojencev Ptuj od 1. januarja, ko so se cene nazadnje zvišale, do 1. marca plačati dobrih 570 evrov, kar je osnovna cena mesečne oskrbe, je po 1. marcu ta višja za dobrih 24 evrov. Na neizogibno podražitev storitev so v preteklih tednih opozarjali v večini slovenskih domov upokojencev, na zadnji seji sveta pa so v ptujskem povišanje cen tudi potrdili. Ni šlo brez razprave, saj je vsak dvig cen dodatna finančna obremenitev za stanovalce in njihove svojce, a tudi za lokalno skupnost.
Večji stroški vplivajo na cene
"Nove cene smo oblikovali v skladu s pravilnikom o metodologiji za oblikovanje cen socialnovarstvenih storitev, pri tem smo sledili izhodiščem ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Na tokratno povišanje je vplivala rast minimalnih plač zaposlenih, saj so se zaradi tega stroški dela povišali za šest odstotkov. Če k temu prištejemo še rast stroškov materiala in storitev, amortizacijo in investicijsko vzdrževanje, se zvišanju cen naših storitev nismo mogli izogniti," razlaga Jožica Šemnički, direktorica Doma upokojencev Ptuj.
Vse več starejših si vse težje privošči bivanje v domu
Priprave na gradnjo v Žabjaku
Dom upokojencev Ptuj je sredi preteklega leta začel gradnjo prizidka pri domski enoti v Juršincih. Kot pravi direktorica Šemničkijeva, gradnja poteka nekoliko počasneje, kot so načrtovali, a je pritličje že zgrajeno in se bodo novi stanovalci v dom lahko vselili še letos: "Za načrtovano in nujno potrebno gradnjo nove domske enote v Žabjaku pripravljamo investicijsko in projektno dokumentacijo, in če dobimo soglasje za najem kredita ali bo na zahtevo županov ministrstvo pokrilo del investicije v zameno za enoto Koper, bi lahko gradbena dela začeli naslednje leto."