Ignac Janžekovič je na četrti dražbi, ki jo je razpisala lastnica dvorca oziroma graščine Mestna občina Ptuj, kupil dolga leta propadajoči grad Ristovec v ptujskem predmestju. Bil je to nekdaj vodni dvorec, eden redkih pri nas, kot lovski dvorec je menjaval lastnike in bil nekaj časa v lasti grofov Leslie, lastnikov ptujskega gradu, tudi Herbersteinov, bil pred drugo svetovno vojno v rokah trgovca Franca Hojnika. Sledila je denacionalizacija in v dobrih 600 kvadratnih metrov velikem gradu so takrat uredili štiri občinska stanovanja, zadnja leta je stavba na dobrih 4200 kvadratnih metrih veliki posesti propadala. Na dvorišču, ko si je dajal opravka z negovanjem še tam rastočih dreves in grmovnic, glicinije denimo, je bilo še največkrat srečati prav Ignaca Janžekoviča.
Prihodnost povezana z zdravilnimi zelmi
"Dolga leta sem si kot bližnji sosed prizadeval za nakup ali najem tega našega dvorca. Ljudje, z našo županjo Nuško Gajšek na čelu, poznajo moje namere, povezane s prihodnostjo dvorca oziroma gradu. Ta je kulturni spomenik lokalnega pomena in zato se bom obnove lotil, kot veleva tak status. Z bratom Marjanom sva že pred več kot četrt stoletja pripravila idejno zasnovo za oživitev. Kot naravoslovca sva prihodnost povezala s svojim znanjem, tudi s kmetijsko dejavnostjo, ki je doma na naši kmetiji. Rdečo nit dvorca tako povezujem z zdravilnimi rastlinami in enkrat v prihodnje bo tod zagotovo zaživel inštitut za zdravilne rastline, ki ga v Sloveniji še nimamo, pomemben del dejavnosti bom povezal z izobraževalno dejavnostjo.
Prijetne skrbi in podpora
Odzivi tistih, do katerih je že prišla informacija o prodaji gradu Ristovec, kažejo, da so Ptujčani novico o novem lastniku dvorca sprejeli z odobravanjem in prepričanjem, da je ta prešel v prave roke. Ignacu Janžekoviču znanci in neznanci privoščijo uspeh, ker vedo, da ga čaka nemalo dela. Sam pa dodaja: "No, zdaj se že ukvarjam s prijetnimi skrbmi. Kar sem obljubljal, bom tudi udejanjil, in prepričan sem, da mi bodo pri tem mnogi radi pomagali."
Prirodoslovni in etnološki muzej
"Za začetek bomo vabili kar na dvoriščno ekološko tržnico in takšna druženja povezali z različnimi predavanji. Sam imam čisto dovolj izkušenj, ki sem si jih pridobil v botaničnem vrtu naše fakultete, da bom delo, ki sem si ga naložil z nakup, lahko tudi uresničil," dodaja novi lastnik dvorca Ristovec, ki bo na posesti uredil tudi poskusno polje za travništvo in poljščine ter manjši botanični vrt. V gradu pa, ko bo ta primerno urejen, namerava urediti prirodoslovni in etnološki muzej. "Tod je nekdaj delovala milarna in ne vem, zakaj je ne bi spet obudili, prej ko slej bosta vrata odprli grajska čajnica in zeliščna apoteka, kjer bomo svoje znanje rade volje predajali naprej našim obiskovalcem," napoveduje Ignac Janžekovič, sicer profesor biologije in kemije na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede v Mariboru.
60 tisoč evrov je novi lastnik na četrti dražbi odštel za dvorec