Priprave na komercialni del Kurentovanja 2021, ki naj bi prvič, in sicer od 5. do 16. februarja, potekal v Dvorani Campus Sava Ptuj, že tečejo, pravi Miroslav Sarkičevič, dolgoletni direktor mariborskega Zavoda Štuk in solastnik podjetja Arena Events, najemnika dvorane, ki ga je Zavod za turizem Ptuj na javnem pozivu izbral za izvajalca dogajanja v karnevalski dvorani za prihodnja tri leta.
Na javni poziv zavoda, ki je bil objavljen konec julija, sta sicer pravočasno prispeli dve vlogi. Poleg Sarkičevičega podjetja se je nanj prijavilo tudi celjsko podjetje Songevents, sicer izvajalec komercialnega dela letošnjega Kurentovanja. A je slednje, kot je pojasnila direktorica zavoda Tanja Srečkovič Bolšec, komisija izločila z ocenjevanja, ker je bilo iz priložene dokumentacije razvidno, da je imel ponudnik na dan oddaje ponudbe zapadle obveznosti do Javnega zavoda za turizem Ptuj. Kot smo že poročali, je namreč podjetje Songevents z zavodom podpisalo pogodbo o obročnem odplačevanju dolga v višini 26 tisoč evrov od organizacije letošnjega komercialnega dela Kurentovanja, ki ga je sicer tik pred zdajci skupaj z dolgovi prevzelo od podjetja Prireditve. Kot pojasnjujejo v zavodu, bi moralo podjetje Songevents svoje mesečne obveznosti poravnati do 15. v mesecu, podjetje pa je imelo v času prijave na razpis zapadle obveznosti tudi do Javnega podjetja Ptuj.
V "ptujske roke"
Lastnik in direktor podjetja Songevents Ervin Simonič napoveduje pritožbo na odločitev komisije, čeprav je prepričan, da tudi ta stvari ne bo spremenila, saj naj bi šlo pri izbiri za politično kuhinjo.
Prepričan je, da so preprosto morali najti izgovor, da ga izločijo, saj naj bi bili pod hudim pritiskom, da je treba prireditev znova predati v "ptujske roke", drugi prijavitelji pa naj se ne bi mogli kosati z njegovimi referencami: "Pri pritožbi mi gre predvsem za neko higieničnost. Hočem slišati argumente. Poravnal sem dolg Prireditev, poravnane imam tudi vse mesečne obveznosti. Dvakrat so me zaprosili za dopolnitev vloge, na koncu pa so našli stvar, za katero so vedeli že prvi dan prijave. Imam namreč zaposlenih deset ljudi, ki jim moram 15. v mesecu izplačati plače. Zato sem mesečni obrok zavodu nakazal teden kasneje. Junija sem, na primer, mesečne obveznosti do zavoda izpolnil že deset dni pred rokom." Kot trdi, naj bi bil lani, ko je kandidiral za izpeljavo dogajanja v karnevalski dvorani v zadnjem hipu, dobil od občine obljube, da bo, ker je vskočil v zadnjem trenutku, pokril dolgove prejšnjega organizatorja in uspešno izpeljal prireditev, imel prednost pri prihodnjih razpisih. A se je, pravi, zgodilo vse prej kot to: "Vedno so v preteklosti zahtevali dvorano v velikosti 2500 kvadratnih metrov, v tem razpisu le 1500, kar ustreza dvorani Campus. Še zadnji dan sem šel pogledat pred Qcenter, kjer naj bi stal prireditveni šotor, velik 2600 kvadratnih metrov, trikrat večji od dvorane Campus. Zdaj ima Ptuj najmanjši prireditveni prostor, manjši kot Markovci ali Lancova vas." Kot dodaja Simonič, pa je v letu 2022 načrtoval celo izgradnjo nove dvorane v velikosti šotora pred nakupovalnim središčem Qcenter.
Očitki o navzkrižju interesov
Simonič ob tem izpostavlja še, da je bilo izbrano podjetje ustanovljeno komaj oktobra preteklo leto in tako ne razume, kako lahko izpolnjuje katerokoli od zahtevanih referenc: "Moti pa me predvsem to, da je to isto podjetje lani na pustno soboto organiziralo nam neposredno konkurenčno prireditev, Kurentanc, čeprav je bila občina zavezana, da poskrbi, da se tovrstna konkurenca ne dogaja, sploh pa ne z uporabo imena kurent. Zato se namreč tudi plača blagovna znamka." Iz tega razloga napoveduje še odškodninsko tožbo. Ob tem se sprašuje tudi, ali ne gre za navzkrižje interesov, saj je član razpisne komisije tudi predsednik sveta Zavoda za turizem Ptuj Andrej Klasinc, ki je hkrati direktor Študentske organizacije Univerze v Ljubljani. Kot pojasnjuje Klasinc, tu nikakor ne more biti navzkrižja interesov, saj sta ŠOU v Ljubljani in Zavod Štuk dve popolnoma ločeni organizaciji.
Pričakujejo razumevanje zavoda
Očitkov Simoniča Sarkičevič ni želel komentirati, pravi le: "Mi imamo pač svojo dvorano na Ptuju, to je objektivna prednost." Po njegovem mnenju pa je bil to zagotovo eden od razlogov, da se je zavod odločil za njih, tudi zaradi njene lokacije.
Dvorana Campus sicer lahko po besedah Sarkičeviča uradno sprejme 3250 ljudi, a se bodo morali pač prilagoditi trenutnim veljavnim ukrepom za preprečevanje širjenja epidemije. Zato pripravljajo več variant glede na to, koliko obiskovalcev prireditev bo v tistem trenutku dovoljenih. Na vprašanje, zakaj so se sploh odločili za prijavo na javno povabilo glede na to, da je organizacija karnevalske dvorane že v preteklosti vedno znova prinašala finančni minus, pa Sarkačevič poudarja, da njihov motiv ni nek bajni zaslužek: "Gre predvsem za to, da dvorana v lokalnem okolju živi. Dvorana je tudi sicer odprta vse leto, v njej se dogaja šport, program za otroke ..., delovala bo tudi kavarna, odvilo se bo še veliko drugih prireditev. Kurentovanje je za nas tako le ena od točk v letu. Ker lahko razmišljamo dolgoročno strateško, nam bo zagotovo lažje kot tistim, ki so bili običajno izbrali za le eno leto." Zato bodo v vsakem primeru poskušali izpeljati, kar bo glede na dane razmere pač mogoče.
Kljub vsemu pa nameravajo ob podpisu pogodbe zahtevati, da če bodo lahko izvedli prireditve v bistveno zmanjšanem obsegu, zavod prilagodi tudi višino obveznega plačila za uporabo blagovne znamke Kurentovanje, ter sorazmerno tudi zahtevano število vstopnic in prepustnic za sponzorje, ki omogočajo brezplačen vstop.