Kmetje kupcem v svojih brezstičnih prodajalnah povsem zaupajo

Darja Lukman Žunec Darja Lukman Žunec
16.03.2021 06:16
Na svojih dvoriščih, v avtomatih ali trgovinicah ter hiškah ob cestah prodajajo svoje pridelke in izdelke. S plačili oziroma poštenjem kupcev imajo zelo dobre izkušnje
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Kocbekovi hiški so zelenjava na policah, jajčka v hladilniku in denar v skrinjici. Foto: Darja LUKMAN ŽUNEC
Darja Lukman Žunec

Nekatere kmetije že leta prodajajo svoje izdelke na domačem dvorišču. Tudi tako, da imajo s kupci dogovorjeno, kdaj lahko pridejo v prostore njihovih trgovinic ali skladišč in si vzamejo, kar želijo, ter poravnajo z denarjem v skrinjico. Zadnje čase prodajajo tudi brez vnaprejšnjega dogovora. Kupec enostavno pride v prodajalno, pogleda cenik in sam plača za to, kar si je vzel. Torej prodajalcu ni treba biti ves čas prisoten, da bi plačilo neposredno prevzel ali nadzoroval.

​Še raje ima živ stik

Slavica Strelec, svetovalka za dopolnilne dejavnosti na kmetijah pri ptujskem kmetijsko-gozdarskem zavodu (KGZ), pravi, da bi takega načina prodaje moralo biti čim več. Vesela je vsake kmetije, ki se odloči za to: "To zelo podpiram in pomagam vsaki sodobni obliki prodaje s kmetij ali preko brezstičnih kotičkov, hišic, trgovinic, prav tako preko mlekomatov in drugih avtomatov. Spomnim se, da smo se včasih na ekskurzijah, ko smo to videli samo v Švici, vsi čudili, kako je mogoče, da so kupci tako pošteni oziroma da jim kmetje sploh zaupajo. Morda smo takrat podvomili, ali bi kaj takega pri nas delovalo. Zdaj, še posebno v času epidemije covida-19, spoznavamo, da taka prodaja cveti. Nekateri, ki so to pričeli že pred desetletji, slabih izkušenj ob tem sploh nimajo."

Zvonka in Vekoslav Kumer police sproti polnita s svežo zelenjavo. Foto: Darja LUKMAN ŽUNEC
Darja Lukman Žunec

Med tistimi, ki imajo takšen način brezstične prodaje že dalj časa, je ekološka sadjarska kmetija Renata Kocbeka iz Voličine. Kocbek: "Meni tak način, da kupec sam pride po blago in plača na za to dogovorjenem mestu, zelo ustreza. S kupci imam v sedmih letih same dobre izkušnje. Večinoma na tak način prodajam jabolka in krompir. Kupci me pokličejo, in če me ni doma, jim pripravim blago iz svoje hladilnice in jim povem, kje jih čaka in kam naj dajo denar. Po navadi pridejo po naročeno zjutraj ali ko se vračajo iz služb in z opravkov. Ker že dolgo delam tako, lahko ocenim, da gre kupcem popolnoma zaupati. Imam pa tudi srečo, da sem blizu glavne ceste in jim ni težko priti do nas." Vendar Kocbek poudari, da če je le doma, svoje stranke veliko raje sreča v živo in jim rad postreže.

V Večeru smo že poročali o kmetiji Merčnik, ki se je v času epidemije odločila za prodajo svojih pridelkov in izdelkov v prodajni hišici v Benediktu, ta se je prav tako dobro prijela.

​Najbolje gredo jajčka

Za podobno hiško, v kateri prodajata predvsem jajca, zelenjavo in orehe, sta se pred dobrim mesecem odločila tudi Jožica Kocbek in njen sin Matej iz Voličine. V hišici sredi Voličine najbolje prodajajo predvsem jajca, saj imajo prosto rejo kokoši nesnic. Zelo dobro kaže tudi prodaji zelenjave in orehov kot skoraj vsega, kar pridelajo na kmetiji. Kocbekova: "Za zelenjavo, predvsem denimo regrat in solate, je že treba poklicati vnaprej in jo potem lahko prevzamejo brezstično v naši hiški. Nenaročenih količin sezonske zelenjave ne dajemo na zalogo, ker je škoda, da bi propadla, saj ne zdrži dolgo. Medtem so trajnejši pridelki ves čas na razpolago v hišici in jajčka v hladilniku. S kupci imamo glede poštenosti pri plačilih samo dobre izkušnje."

Prodajna hiška Kocbekovih v Voličini je odprta nekaj več kot mesec dni. Foto: Darja LUKMAN ŽUNEC
Darja Lukman Žunec

Posebno zidano hiško ob svojih rastlinjakih in domačiji v Trgovišču sta že pred dvema desetletjema uredila ena prvih večjih pridelovalcev integrirane zelenjave na Ptujskem polju Zvonka in Vekoslav Kumer. V hišici, ki stoji ob glavni cesti Ptuj-Ormož, sproti obnavljata zaloge vseh vrst zelenjave, predvsem solatnic, radiča, čebule, krompirja in korenja. Odprta je ves dan in vse dni v tednu. Že leta taka prodaja poteka na zaupanje in Kumrova sta vesela, da je tako, saj ob vsem delu in prodaji na lokalnih tržnicah nimata toliko časa, da bi kateri od njiju ves dan dežural v trgovinici.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta