Prva dva meseca letošnjega leta in polovica marca so na Ptuju kazali na rekordno turistično sezono, opazen je bil bistven porast števila prenočitev tako tujih kot domačih gostov. Januarja za 15 odstotkov in februarja za 30 odstotkov več kot v istem času lani. Nato je udaril covid, ki naj bi bil še po junijskih ocenah močno ogrozil tudi turistično dejavnost na Ptuju. Po ponovnem zagonu turizma so namreč v Zavodu za turizem Ptuj v sodelovanju s podjetjem Hosting izdelali analizo stanja turizma na Ptuju v letu 2020 in razvojne usmeritve. Ob predpostavki, da se epidemija ne bo ponovila v jeseni oziroma zimi 2020/21 so predvideli, da bo na Ptuju izgubljenih skupno več kot 76 tisoč prenočitev, kar bi pomenilo skupno več kot 4,2 milijona evrov manj prihodka za prenočitvene obrate. Celotni izgubljeni dohodek pa so v letu 2020 skupno ocenili na 9,5 milijona evrov. Še dodatnih slabih 22 tisoč prenočitev naj bi bilo na Ptuju manj v letu 2021, Ptuj pa naj bi bil zaradi izpada turizma prihodnje leto skupno ob 2,8 milijona evrov prihodkov. V ptujski občini pa naj bi bilo izgubljenih ali ogroženih 160 delovnih mest. Kot lahko razberemo iz analize, je namreč ptujski turizem skozi leta postajal vse bolj odvisen od tujih gostov, delež prenočitev pa se je od leta 2017 naprej resno prevesil v njihovo korist in leta 2019 dosegel že 56,6 odstotka vseh prenočitev. Ob tem je povprečna doba bivanja domačih gostov (tri dni) znatno daljša od tujih (dva dneva), kar je posledica velikega deleža zdraviliških gostov. Relativno kratka povprečna doba bivanja tujih gostov pa kaže na velik vpliv tranzitnega in "touring" turizma na Ptuju pa tudi trendov v potovanjih.
Dobre napovedi za jesen
Kapacitete so se začele znova intenzivno polniti z julijem. Kot smo že obširneje poročali, je Ptuj med slovenskimi mestnimi občinami, predvsem po zaslugi Term Ptuj, po porabi turističnih bonov pristal na drugem mestu med mestnimi občinami, takoj za Koprom. V poletnem času je bila skupna zasedenost, tako v termah kot pri ponudnikih v starem mestnem jedru, 70-odstotna, kar je za 20 odstotkov manj kot lani.
Upajo na povratek tujih gostov
Ob vsem povedanem se direktorica ptujskega zavoda za turizem strinja, da se lahko zgodi, da bodo rezultati v turizmu slabši v prihodnjem letu, ko turističnih bonov ne bo več. A tudi tu ni vse črno: "Najverjetneje se bo začelo dvigati število tujih gostov, ki bodo nadomestili morebiten upad števila domačih. Seveda je prvi pogoj za to, da bodo ljudje dobili nazaj neko zaupanje v potovanja. Letos je bila tudi velika težava, da se obiskovalci iz določenih držav pri nas niso smeli zadržati več kot dvanajst ur, s čimer je nam v celoti padel tranzitni promet. Če bo naslednje leto to spremenjeno, bodo ponudniki lahko proste kapacitete vmes zapolnili tudi s temi prenočitvami. Pričakujemo pa tudi, da se bo pri Slovencih vseeno vzpostavilo neko zaupanje v slovenske destinacije."