"Kot vsi vemo, na mladih svet stoji. Vedno bolj ugotavljamo, da so mladi tisti, ki se zavedajo tistega, česar se morda prejšnje generacije niso, in znajo nekaj spremeniti. Zavedajo se, kako je vse povezano in kako pomembno je, da se začne vsak posameznik ukvarjati s tem, kaj lahko sam naredi, da se ustavi ta trend podnebnih sprememb," je dejala Nevenka Lukić Rojšek, koordinatorka Evropskega podnebnega pakta v Sloveniji iz World Wide Fund for Nature Adria, svetovne organizacije za varstvo narave, ki deluje v več kot sto državah na šestih celinah.
Iz naštetih razlogov, je še pojasnila Lukić Rojškova, pa tudi na zahtevo Evropske komisije so se odločili za sodelovanje z organizacijami, ki delujejo na področju mladih. "To pa je šele začetek. To dogajanje v Sloveniji je pilotni projekt. Doslej so mladi namreč na temo podnebnih izzivov izdelovali murale, torej velike stenske freske. Naši mladi na Ptuju pa so predlagali nekaj povsem novega, lightbox," je povedala koordinatorka. Ker so z lightboxi poželi navdušenje, bodo podobne dejavnosti nadaljevali še v Celju in Ljubljani, idejo pa bodo prenesli tudi po Evropi.
Poslikave svetlobnih škatel sta med nedeljskim dogajanjem v CID-u pred publiko ustvarila mlada umetnika Manca Vertačnik in Vall Janežič: "Ustvarjava tri slike na pleksi steklu. Eden od motivov je tjulenj, ki se je zapletel v plastiko. Na drugem steklu je upodobljena Zemlja v ognju, kar kaže na segrevanje našega planeta. Na tretjem je deček, ki joka, ker uničujemo okolje za naše zanamce."
Mladi so preizkušali tudi zanimive možnosti trajnostnega prehranjevanja. "Vse, kar ponujamo danes, na tem dogodku, je vegansko, torej pripravljeno brez mesa, jajc in mleka. Pripravili sva mafine, domačo bajadero, kokosove kocke. tudi kanapeje, pico in cimetove rolice. Tudi sicer se prehranjujeva čim bolj okolju prijazno, trudimo se uporabljati čim manj plastične embalaže, ki zelo škoduje našemu planetu," sta razlagali Taraja MP in Evita Perko, ki sta poskrbeli za vegansko pogostitev na dogodku.