Mnogi zaupajo gozdarski zadrugi Ormož

Slavica Pičerko Peklar Slavica Pičerko Peklar
03.09.2019 15:49

Pred tremi leti ustanovljena zadruga ima 15 članov. Delo v državnih gozdovih pridobivajo na razpisih. Vse več sodelovanja z zasebnimi lastniki

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marko Maučič, direktor Gozdarske zadruge Ormož
Slavica PIČERKO PEKLAR

Člani gozdarske zadruge Ormož, tačas jih je 15, imajo to leto polne roke dela. A kot poudarja Marko Maučič, direktor zadruge, ki je bila ustanovljena pred tremi leti, se je treba pošteno potruditi: "V času reorganizacije slovenskih gozdarskih podjetij smo se na ptujsko-ormoškem območju odločili ustanoviti zadrugo. Ta povezuje gozdarske delavce z lastniki gozdov, opravljamo pa redno sanitarno sečnjo v naših gozdovih, skrbimo za pogozdovanje, opravljamo posek in spravilo lesa, poskrbimo tudi za odkup in prevoze."

Do dela na razpisih

Država, razlaga Maučič, delo v državnih gozdovih oddaja na razpisih, kar pomeni, da stalnega dela člani zadruge nimajo zagotovljenega, pač pa je treba biti dobro organiziran, slediti razpisom in hitro reagirati: "Edini kriterij, da delo v državnih gozdovih dobimo, je cena. Smo pa v letih delovanja že močno prisotni v lokalnem okolju in vse več sodelujemo z zasebnimi lastniki gozdov. Ti nam zaupajo skrb za njihove gozdove, tako redno sanitarno sečnjo kot pogozdovanje, sečnjo, spravilo lesa, tudi prodajo in odvoz. Veliko dela imamo z interventno sečnjo oziroma odpravljanjem posledic neurij, saj smo predvsem v zadnjem času priča vremenskim ujmam, ko je treba čim prej odstraniti podrta drevesa."

Marko Maučič, direktor Gozdarske zadruge Ormož
Slavica PIČERKO PEKLAR

Povezovanje in zaslužek

Cilj zadruge je povezovanje članov, zagotavljanje dela, vsem članom pa je v prvi vrsti najbolj pomembna skrb za varstvo in ohranjanje gozdov. "Naši člani z delovanjem v zadrugi dopolnjujejo svoje redno delo na kmetijah. V času, ko na kmetijah ni toliko dela, še posebno pozimi, tako poskrbijo za dodatni zaslužek. Prav to, možnost dodatnega strokovnega usposabljanja, povezovanje in ne nazadnje zaslužek so še zlasti pomembni za mlade prevzemnike kmetij. Ti tako povezujejo svojo osnovno dejavnost s sodelovanjem z zadrugo in se tako lažje odločajo za kmetovanje. Prav to, ohranjanje življenja na podeželju, pa je tudi eden od ciljev našega zadružnega delovanja," dodaja Maučič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta