Ozaveščanje o sladkorni bolezni: Sladka Ana gre v osnovne šole in vrtce

Tomaž Ajd Tomaž Ajd
11.10.2020 06:00

Lions klub Slovenska Bistrica je z izdajo knjižice Sladka Ana začel vseslovensko akcijo ozaveščanja o sladkorni bolezni. O sladkorni bolezni želijo poučiti predvsem otroke od 4. do 15. leta po vrtcih in osnovnih šolah.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vesna Štitić in Tatjana Pufič, ravnateljica OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica.
Lions klub Slovenska Bistrica

"Naš cilj so vse šole v Slovenski Bistrici in v sosednjih občinah ter postopoma celotna Slovenija. Gre za resnično zgodbo punčke Ane, ki zboli za neozdravljivo boleznijo diabetesom in se na različne načine sooča z njo," je na nedavni tiskovni konferenci poudarila predsednica kluba Vesna Štitić, ki je knjigo tudi prevedla iz hrvaščine.

Ko zboli otrok, zboli celotna družina

Pediatrinja Maja Kavalar ocenjuje knjižico kot izjemno pridobitev za družbo: "Moramo se zavedati, da ko zboli otrok, zboli celotna družina. Pri neozdravljivih boleznih gre najprej za šok, potem sledi soočenje z drugačnim načinom življenja. Prav zato so vrtci in šole za razvoj takšnega vrstnika izjemno pomembni."

Prva v vrsti osnovnih šol v občini, kateri so predstavili knjigo Sladka Ana, je bila Osnovna šola Pohorskega odreda Slovenska Bistrica. Izdajo knjige sta podprli tudi obe zvezi, Lions in Leo Slovenija, ter posebej še šest slovenskih lions klubov. Z ozaveščanjem o sladkorni bolezni bistriški lionsi sledijo tudi globalnemu cilju organizacije Lions Clubs International, ki diabetes postavlja med prioritete.

Pol tone hrane za dom starejših

Slovenjebistriški lions klub, ki deluje dvanajsto leto, je drugi največji klub od 59 lions klubov v Sloveniji. Sprva so pomagali predvsem slepim in slabovidnim, nato so aktivnosti razširili na potrebe v lokalnem okolju. Tudi lani so izvedli številne dobrodelne dejavnosti. "Plačali smo terapije in posebna obuvala dvema mladostnikoma, pomagali odraslim s posebnimi potrebami in pokrili štipendijo enemu dekletu. Organizirali smo tudi dobrodelno miklavževanje in palačinkijado na trgu v Slovenski Bistrici," je izpostavil lanskoletni predsednik Peter Tič. Poleg tega je prejšnji predsednik ob letošnjem zaprtju gostiln zaradi novega koronavirusa doniral Domu za starejše Slovenska Bistrica več kot pol tone hrane.

Letos, ko slovenski lionsi praznujejo 30 let obstoja, se tudi bistriški lionsi zaradi covida-19 soočajo z različnimi izzivi, kako pomagati. Med drugim načrtujejo v novembru novo akcijo Vroči kostanji, s katero bi zbirali sredstva in jih v celoti donirali mladim. Vesna Štitić je še pojasnila, da imajo veliko prošenj za pomoč. Potrudili se bodo, da bodo pomagali tistim, ki v lokalnem okolju pomoč najbolj potrebujejo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta