Od konca aprila so mogoči organizirani ogledi Parka prostoživečih živali v Vintarovcih pri Destrniku. Obiskali so ga že mnogi osnovnošolci in dijaki, a so ga uradno širši javnosti predstavili včeraj. Skupinski šolski ogledi so na voljo še do konca junija in potem spet z novim šolskim letom, seveda so mogoči tudi individualni ogledi.
Večina denarja iz EU
S projektom za oblikovanje parka je bil na obeh razpisih uspešen. Zanj je večino denarja dobil iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, nekaj tudi iz državnega proračuna v okviru celostnega programa za razvoj podeželja (CLLD). Prvi projekt je bil vreden nekaj čez 33 tisoč evrov, od tega je bilo dobrih 23 tisočakov iz EU. Drugi je vreden skoraj 75 tisoč evrov, iz vira EU je zanj dobil 50 tisočakov.
Kaj lahko izveste
V parku vam razložijo, kakšne so bile ptice v preteklosti, s čim so se prehranjevale in kakšen simbolni pomen so imele za lastnike. Postanete lahko pravi arheolog in izkopavate kosti ter se naučite, kako to počnejo profesionalci. Spoznati je mogoče tudi anatomijo od jajca do ptice in ugotoviti razlike med jajcem ptic in plazilcev. Pogledate lahko v notranjost jajca in se naučite kaj o posameznih delih okostja ter preučujete različne vrste kljunov glede na njihov namen. Mogoče se je naučiti pisanja s ptičjim peresom in izvedeti, ali je okus jajca kokoši kaj drugačen kot okus jajc drugih ptic, saj si je mogoče v parku speči jajce na oko ali palačinko. Posebna pozornost je namenjena (slabim) vplivom tujerodnih vrst.
Reprodukcija ogroženih vrst
Glavni razlog za izvedbo projekta je predstaviti skrb za ogrožene živalske vrste širši javnosti. Horvat: "S projektom želim ustvariti pogoje za predstavitev. Glavna dejavnost parka pa je skrb za reprodukcijo ogroženih vrst in posredovanje podmladka ogroženih vrst po Evropi in svetu. Park ima namreč vzpostavljen sistem kontroliranega valjenja, sploh pri zelo ogroženih vrstah, ki jih je na svetu le še nekaj sto primerkov."
110
tisoč evrov je vredna ureditev parka. Večino so dobili iz EU