Po nedeljskem, že petem letošnjem požaru v objektih za zbiranje odpadkov v industrijskem območju Lenarta domačini in občinska oblast bijejo plat zvona. Sabina Markoli iz Civilne pobude (CI) Narava Slovenskih goric: "Kar se dogaja, presega vsako mejo, je nepredstavljivo in predvsem nedopustno. Zdaj so zagotovo na potezi župan in vodstvo občine ter država, da zaščitijo občane. Edina sreča v zadnjem požaru je bila, da se je dim izognil mestu, saj je lokacija Saubermacherjevega centra nekoliko bolj oddaljena, medtem ko je Salomonov center v neposredni bližini mesta in je problematična že lokacija sama. Ob njem so namreč tudi podjetja, ki morajo prenašati neznosen smrad tudi takrat, ko ni požarov. A bodo morali v Saubermaherju zdaj res temeljito raziskati, zakaj sploh nastane požar, če je vse urejeno po predpisih. Je pa res, da doslej nismo tam nikoli opazili gore odpadkov kot zadnje čase, ko jih je mogoče videti čez dvoriščno ograjo."
"Za nas je to katastrofa"
Župan Janez Kramberger s civilno pobudo deli ogorčenje: "Dovolj nam je zapisnikov pristojnih inšpekcijskih služb, da pri pregledu skladišč niso našli kršitev. Dejstvo je, da je pri skladiščenju nekaj hudo narobe, saj so naši občani in občanke ter naše okolje letos bili že petič izpostavljeni škodljivim vplivom gorenja odpadkov, ki so očitno posledica napak pri skladiščenju." Ker so v Salomonovem skladišču po aprilskem velikem požaru, za katerega se je izkazalo, da je šlo za samovžig, tudi na pritisk občine zmanjšali količine, je župan upal, da več ne bo zagorelo: "Velikokrat sem že pozval pristojne službe in tudi občinski svetniki so sprejeli zahtevo, da pristojni izvedejo vse postopke, ki bodo zagotovili varnost prebivalcem in zaposlenim in odpravo posledic vseh požarov. Naša opozorila so verjetno tudi pripomogla, da je vlada v avgustu prejela Uredbo o skladiščenju trdnih gorljivih odpadkov na prostem, ki je od 15. septembra zaostrila zahteve. Zato pristojne inšpekcijske službe znova pozivamo, da resno pristopijo k nadzoru ureditev odlagališč ne glede na polletno prehodno obdobje."
Župan ocenjuje, da je podjetje Salomon zmanjšalo količine in uredilo razmere do mere, da je tam zdaj "čisto nova slika".
Po petih požarih je težko verjeti, da ni razlogov za skrb domačinov
Saubermacher: Le manjši požar
V podjetju Saubermacher so ocenili, da je bil zadnji požar manjši od prvega konec poletja. Tudi tokrat naj bi šlo za samovžig nenevarnih odpadkov.
"Center ima zelo dobro urejeno protipožarno zaščito, avtomatski protipožarni sistem s termokamerami, javljalnike dima in druge ključne elemente za prepoznavanje požarov. Tako se je alarm za požar sprožil nemudoma in omogočil takojšnjo intervencijo ter uspešno pogasitev omenjenega požara.Zagorelo je do 30 kubičnih metrov (do 10 ton) mešanih komunalnih odpadkov na območju okrog 300 kvadratih, kjer gre za nenevarne odpadke iz črnih posod pri gospodinjstvih. Požar so
uspešno pogasili gasilci Gasilske zveze Lenart, pomagali so jim tudi gasilci iz prostovoljnih okoliških gasilskih društev, za kar se jim zahvaljujemo. Skupaj jih je bilo okrog osemdeset. Nevarnosti za okolico ni, v centru pa smo uspešno zajezili tudi vse požarne vode," so navedli v izjavi za javnost.
Res ne škodi?
Darko Lorenčič, eden vodilnih pri CI, opozarja še na eno plat problemov. Po vseh dosedanjih požarih so tako okoljska kot zdravstvena inšpekcija in tudi Agencija RS za okolje (ARSO) zatrjevali, da zdravje domačinov zaradi požarov ni bilo ogroženo, čeprav so po drugi strani denimo priporočali, da naj se otroci nekaj dni po aprilskem požaru ne igrajo na prostem, naj okoličani zavržejo zelenjavo in pomijejo okenske police. V CI jih moti prav ta nejasnost o vplivih na zdravje občanov. Zdaj zahtevajo, da državne ustanove s strokovnimi analizami ugotovijo, zakaj nastanejo požari in ali so podjetja res naredila vse, da se kaj takega ne bi več ponavljalo. Lorenčič: "Dokler ne dobimo zagotovila strokovnjakov, da je v teh zbiralnicah res vse, kot bi moralo biti, občani ne moremo nikomur več zaupati. Paradoks, da imajo v Saubermacherju urejeno vse po sodobnih standardih, a vendar zagori, za nas pač pomeni, da morajo strokovnjaki najti rešitev, ki pomeni, da požar sploh ne nastane. Verjetno je pomembno, da sonce ne pride zraven, da kupi niso previsoki in da se jih sproti hladi." Lovrenčič pravi, da v civilni pobudi še razmišljajo, kaj lahko naredijo po zadnjem požaru.
Inšpekcija: Ni razloga za ukrepanje
Prizorišče nedeljskega požara v centru za ravnanje z odpadki družbe Saubermacher v Lenartu v Slovenskih goricah si je ogledala okoljska inšpektorica. Kot so sporočili iz Inšpektorata RS za okolje in prostor, je v izrednem inšpekcijskem pregledu ugotovila, da se trenutno na lokaciji skladišči 497 ton mešanih komunalnih odpadkov, kar je precej manj od količine, kot bi jo lahko skladiščili, in da iztekanja požarnih vod v okolje ni bilo, saj so bile zajete v usedalniku s prostornino 180 kubičnih metrov. Upravljavec Saubermacher jih bo predal na čistilno napravo kot odpadek. Inšpektorica je še ugotovila, da naprave, s katerimi družba izvaja dejavnost, in skladiščni prostori niso bili poškodovani, tudi status samih odpadkov se ni spremenil. Na podlagi vsega tega bo Saubermacher nadaljeval njihov odvoz do centrov za obdelavo, inšpektorica pa zoper njega ne bo ukrepala, ker za to ni razlogov. (tre)