Danes je na Ptuju šolski prag štirih osnovnih šol prvič prestopilo dobrih 200 otrok, skupno za okoli en razred manj kot lani. Razlika z lanskim letom je najbolj opazna na Osnovni Šoli Breg, kjer so v prvi razred vpisali le 25 otrok in imajo zato le en oddelek prvošolcev. Čeprav, kot je pojasnil tamkajšnji ravnatelj Milan Fakin, imajo skupno na šoli letos 300 učencev, kar je za pet več kot lani. Sicer so projekcije vpisa kazale, da naj bi bilo tudi letos prvošolcev za dva oddelka, a so stvari, tudi zaradi selitev in odloženih vpisov, obrnile drugače. "Letos nam je sicer še uspelo, v sodelovanju z drugo šolo, stvari urediti tako, da nimamo presežka učiteljev. Če se bo trend nadaljeval, pa se bodo pojavile težave," pravi Fakin.
Veselo v šolo
Med tistimi, ki bo to šolsko leto obiskoval prvi razred, je tudi Jaka Emeršič, ki se tega, da je danes prvič sedel v klop največje ptujske osnovne šole Ljudski vrt, zelo veseli, saj to pomeni, "da je že tako velik, da mu ni treba več v vrtec". Kaj natančno bodo tam počeli, je še povedal Jaka, pa ne ve. Jakov prvi šolski dan pa je, ker gre za prvega otroka v družini, ki prestopa šolski prag, tudi staršem vzbudil mešane občutke. "Ne vemo točno, kaj nas čaka, na kakšen način bo vse skupaj potekalo. Prvi teden bo verjetno naporen tako za nas kot zanj, tudi, preden se bomo vsi skupaj uskladili z odhodi in prihodi iz šole. Ampak najpomembneje je, da se fant šole veseli. Upam, da se bo v njej tudi dobro počutil in da jo bo z veseljem obiskoval," je povedal oče Boris Emeršič. Ob tem so sicer zelo veseli, da njihov otrok sodi v šolski okoliš prav te šole, ki je med starši med bolj zaželenimi na Ptuju. Še posebej, ker živijo v blokovskem naselju, le kakšnih 300 metrov od šole in upajo, da se bo Jaka že v drugem razredu lahko sam odpravil peš v šolo in se tudi na ta način "vse bolj osamosvajal".
Na matični šoli Ljudski vrt imajo sicer v treh oddelkih 79 prvošolcev, na grajenski podružnici pa 13, to je 9 manj kot lani. "Na matični šoli letos niti nismo mogli vpisati vseh, ki so za to zaprosili, saj se med letom lahko zgodi, da se kdo priseli in smo ga po zakonu dolžni vpisati. Smo pa zadovoljni tudi s skupnim številom učencev na šoli, 879, saj je iz šole odšlo manj otrok, kot jih prihaja v prvi razred," je povedala ravnateljica Tatjana Vaupotič Zemljič.
Z vpisom pa so zadovoljni tudi na Osnovni šoli Olge Meglič, kjer imajo skupno 8 učencev več (skupno 378) kot v lanskem letu, pohvalijo pa se lahko tudi s 46 vpisanimi prvošolci, to je enim več kot lani.
V pričakovanju začetka obnove
Prvi šolski dan je sicer že bolj rutina kot ne za Ute Bender, mamico treh otrok, ki obiskujejo Osnovno šolo Mladika: "Znova se je potrebno znova navaditi na šolski ritem. A so bile počitnice dovolj dolge, tako, da bomo zmogli." Kot je povedala Benderjeva, pa komaj čakajo tudi na že leta pričakovani začetek obnove na šoli. "Najstarejši sin sedaj obiskuje sedmi razred in že, ko je hodil v prvega, se je govorilo, da se bo obnova zgodila kmalu. Tako, da upam, da se bo letos resnično začela".
Da bi si želeli, da bi stroji na šoli že brneli, je ob začetku šolskega leta poudaril tudi ravnatelj šole Bogomir Širovnik: "Tako kot se pač v naši ljubi državi vedno, ko gre za javna naročila in gradnjo zapleta, se tudi pri nas. Nekje konec oktobra pa res računamo, da se bodo dela začela". Kot je pojasnil Širovnik, se je postopek izbire izvajalca zavlekel zaradi dopolnitve vlog, ob tem pa upajo, da ne bo prišlo še do kakšnega zapleta.
Na OŠ Mladika na obnovo dotrajanih delov stavbe in nujno potrebno dozidavo nove jedilnice sicer čakajo že leta. Letos je, kot je pojasnil Širovnik, predvidena ureditev kotlovnice in sanitarij ter toplotna izolacija v mansardi in ureditev prezračevalnega sistema. V drugi fazi, že v naslednjih poletnih počitnicah, upa Širovnik, pa naj bi sledila še druga faza del - izgradnja jedilnice ter na koncu še selitev kuhinje.