Potem ko so se v medijih pojavili mnogi pomisleki ob ukrajinskem prevzemu "ruske" Perutnine Ptuj, je pred novinarje stopil član uprave MHP Holding, sicer Avstralec dr. John C. Rich. MHP je predstavil kot podjetje z zahodno upravljalsko kulturo, ki kotira na londonski borzi. V Ukrajini ima podjetje na trgu perutnine več kot polovičen delež. V prvem polletju letos je skupina ustvarila okoli 700 milijonov dolarjev. Perutnina Ptuj je na ravni skupine SIJ v prvem polletju letos ustvarila okoli 131,7 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je okoli sedem odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
MHP je vlogo za priglasitev agenciji za varstvo konkurence (AVK) vložila 21. septembra, na odgovor še čakajo. Podjetje je že pridobilo soglasje regulatorjev v Avstriji, Makedoniji in Srbiji, čakajo še na odločitve v Romuniji ter Sloveniji. Ker postopki še niso zaključeni, o vrednosti posla Rich ni želel govoriti. Povedal je, da nameravajo prevzem financirati z lastnimi sredstvi iz bilance, kar jim omogoča denarni tok.
Rich pričakuje, da bo skrbni pregled Perutnine Ptuj končan v štirih tednih. Doslej so ugotovili, da gre za dobro stoječe podjetje z odličnim vodstvom in močnimi blagovnimi znamkami. Novi potencialni lastnik ne namerava spreminjati vodstva podjetja po prevzemu. Sedanji menedžment bi ohranili, prav tako bi morebitne kadrovske okrepitve poiskali v Sloveniji.
MHP želi v Sloveniji in nasploh v agrobiznisu pustiti močan odtis. Perutnino Ptuj nameravajo graditi naprej in vanjo v petih letih vložiti na stotine milijonov dolarjev. V Ukrajini so v zadnjih sedmih letih v modernizacijo proizvodnih obratov vložili 1,7 milijarde dolarjev. Podobno kot v Ukrajini nameravajo tudi v Perutnini Ptuj uporabiti vertikalno integriran model z osnovo v lastni kmetijski proizvodnji in reji ter s predelavo in prodajo izdelkov. Razlog za vzpostavitev nove proizvodne baze zunaj Ukrajine ni poskus zaobiti evropsko zakonodajo z uvozom polizdelkov iz Ukrajine, ampak je razpršitev tveganja zaradi ptičje gripe.