Poročali smo, da je civilna pobuda (CP) v Leskovcu pod zahtevo po ureditvi kakih dveh kilometrov pločnika na začetku in na koncu naselja ob državni cesti proti mejnemu prehodu s Hrvaško zbrala podpise okoli 120 občanov. Na občinski svet v Vidmu pri Ptuju je CP preko svetnika Daniela Kozela naslovila tudi dopolnilo k predlogu proračuna za leto 2019. Njegovo prvo branje je bilo sicer že v septembru, na zadnji, oktobrski seji pa so taki v civilni pobudi videli priložnost, da z njim pridobijo denar v proračunu za prihodnje leto. Predlagali so, da bi namesto za obnovitev kulturne dvorane v občinski stavbi, za katero je načrtovanih nekaj manj kot 500 tisočakov, denar raje namenili varnosti občanov.
Nujno za varnost
Predstavniki CP Zdravko Vidovič, Boštjan Petrovič, Franci Mužerlin, Ana Vindiš in Jadranka Vindiš so zato prišli na sejo. Upali so, da bodo svetnice in svetniki razumeli, da je gradnja pločnikov ob državni cesti na obeh delih Leskovca nujna za varnost kakih 30 šolskih otrok in srednješolcev, ki so primorani pešačiti do šole oziroma avtobusnega postajališča v središču kraja. Tam sicer imajo nekaj sto metrov pločnika, a zaradi za kar 126 odstotkov povečanega prometa v poletnih prometnih konicah je v zadnjih štirih letih hoja ob cesti postala nevarna oziroma skoraj nemogoča. Po njej namreč vodijo tudi vsakodnevne poti domačinov, ob njej se denimo mladi v počitnicah in ob koncih tedna podajajo do športnega igrišča. Ker je bilo v predlogu proračuna, ki ga je predlagal župan Friderik Bračič, le nekaj tisočakov za ureditev zgolj dokumentacije za manjkajoča odseka pločnika, ne pa tudi za začetek gradnje, so se odločili za omenjeno dopolnilo predloga proračuna, ki bi omogočalo začetek gradnje že v letu 2019.
Hoja ob cesti je nevarna oziroma skoraj nemogoča
Vsi svetniki so molčali
Vendar so na zadnji seji občinskega sveta v tem mandatu doživeli neprijetno presenečenje. Namesto da bi predlog proračuna svetniki obravnavali in se izrekli o njihovem in še dveh amandmajih, se je župan Bračič odločil za umik te točke z dnevnega reda. Nobeden od svetnikov temu ni nasprotoval, a četudi bi, ima župan, kot jim je razložil, "pravico oblikovati dnevni red in se umaknjene točke ne da vrniti nazaj". Pa tudi nobenega korenjaka ni bilo, ki bi denimo glasoval proti dnevnemu redu brez točke o proračunu.
Sledi lahko protest
Potem ko so konec septembra v Leskovcu pripravili miren protestni shod s sprehajanjem po prehodu za pešce, ki se ga je kljub trgatvam udeležilo več kot 100 prebivalcev, bodo, kot pravi Vindiševa, zdaj počakali na volitve in potem nadaljevali s svojimi zahtevami: "Če ne bomo uspeli pri proračunu v novem sklicu občinskega sveta, se bomo odločiti za drastične ukrepe. Razmišljamo o tem, da otrok, ki so na svoji šolski poti resno ogroženi, protestno ne bomo pustili v šolo in vrtce in nekdo se bo pač moral zganiti."
Vindiševa upa, da bodo njihove zahteve, s katerimi so jih tudi že seznanili, podprli v Direkciji RS za ceste, saj gre za cesto državnega pomena. Še najbolje bi seveda bilo, če bi na občini spoznali, da je pločnik osnova za varnost velikega dela njihovih občanov, in iz predala potegnili gradbeno dovoljenje iz leta 2012, ki je medtem že poteklo. V civilno pobudi menijo, da bi ga morali spremeniti in bi najprej zgradili pločnike ob državni cesti in nato še na lokalni cesti proti Podlehniku ter se šele potem lotiti sicer že načrtovane kanalizacije in razsvetljave ob omenjenih cestah.
Trije jih podpirajo
Zahteva Leskovčanov je padla v predvolilni čas. Zato so v CP zelo pozorni tudi, kako se do njihovih pričakovanj vedejo županski in svetniški kandidati. Med županskimi kandidati so zahtevo po pločniku že v letu 2019 doslej podprli Branko Marinič (SDS), samostojni kandidat s podporo volivcev Boris Novak in Brane Kolednik, kandidat SMS - Zelenih Evrope. V CP si želijo, da bi v občinskem svetu bilo čim več svetnikov s haloškega območja, saj so ti bili doslej vselej v manjšini. Ali vsaj takih, četudi iz ravninskega dela, ki bi bili nerazvitemu haloškemu delu občine bolj naklonjeni.
Ovadba zaradi shoda
Klub uspešni in odmevni protestni akciji na prehodu čez državno cesto v središču Leskovca se je med domačini našel tudi nekdo, ki je vodjo organizacije shoda Ano Vindiš prijavil policiji. Shod naj bi bil oviral promet in ogrožal varnost občanov, meni prijavitelj. Vindiševa odgovarja: "Žalostno je, da so tudi taki med nami. Jaz sem na obtožbe pisno odgovorila policiji in čakam na nadaljevanje postopka. Po mojih oceni je bil shod miren, saj je bil ves čas tudi pod budnim očesom policije, tako da nismo nikogar ogrožali. A nam je omogočil, da za naše zahteve izve tudi širša javnost. Vemo, da državnih cest ne moremo protestno zapirati, vendar je bil naš protest daleč od povzročanja nevarnosti, kakršno denimo naraščajoči promet na tej cesti predstavlja za naša življenja." Vindiševa si želi, da bi bili krajani složnejši: "Upam, da bomo ohranili trezno glavo in enotnost, kajti če v kraju ne bomo enotni, bomo svoje zahteve težje uveljavili v svetu in pri županu, četudi bi bilo v novem mandatu morda več razumevanja za nas."