Direktor DVK Dušan Vučko je sinoči na TVS rekel, da osebno sicer ne verjame, da bi objava izidov evropskih volitev v Sloveniji lahko vplivala na glasovanje volilcev recimo v Italiji — zaradi katerih smo se pri nas morali dolgočasiti do 11. zvečer in si kao gristi nohte —, ampak da je "legalist" in da se je dobro držati pravil.
V večini primerov zagotovo. Toda v takih primerih je spoštovanje predpisov samo druga beseda za tipično slovenski birokratizem kot krinko za pomanjkanje poguma, da bi odločali samostojno in se ravnali po zdravi pameti. To se mi zdi sramotno.
Še več! Takšna ubogljivost je znak hlapčevstva ali — prosto po Vesni V. Godina — formalističnega neoneokolonializma. Italijani še vedno volijo, mi pa zato ne smemo objaviti rezultatov! Halo?! Kot da je Trst naš.
Sramota je tudi, da nacionalna televizija ni poskrbela za vzporedne volitve. Če to res (toliko) stane, je treba Kaduncu predlagati, naj začne šparati za burek pri čem drugem. Aja, saj že špara …
Na ta desne se očitno ne poznam
Bog pomagaj, moja napoved je malo zgrešila — ampak ne tako, da bi mi moralo biti nerodno. V soboto sem namreč napovedal, da bodo SDS + SLS, SD, LMŠ in NSi dobile vsaka po dva sedeža. Namesto tega je SDS + SLS dobila enega več, NSi pa enega manj.
Očitno se na desnico ne spoznam tako dobro kot na levico. Rezultati kažejo, da dominantne in/ali mainstream stranke voli več radikalnih kot pa zmernih volilcev — tako levih kot desnih —, čeprav večja razlika med rezultatoma SDS + SLS in NSi kot pa med rezultatoma SD in LMŠ kaže, da se desni volilci bolj razslojujejo.
Desni so očitno bolj radikalni in jim v glavnem zadošča kvečjemu SDS in tisti, ki se jim bolj ali manj slučajno pridružijo. Španovija, v katero je tokrat vstopila SLS, je bila naveza, ki je koristila predvsem Francu Bogoviču — in to še bolj kot pred petimi leti tista z NSi.
No, po svoje je šokantno tudi to, da je sam Turk dobil samo 5.000 preferenčnih glasov. Bil ga je non-stop poln Twitter, ful je bil priden in si prizadeval, poosebljal je zmernost in uglajenost, imel pa je tudi najbolj domiselno samokampanjo, ki ni bila brez smisla za humor. Očitno pa to v Sloveniji ne vžge.
Kaj v Sloveniji ne vžge
Največje presenečenje teh volitev se mi sicer zdi to, da ni (več) postal evroposlanec Lojze Peterle. Dobil je relativno malo preferenčnih glasov. In kar je še najbolj šokantno, dobil jih je celo 500 manj kot Violeta Tomić!
Možno je sicer domnevati, da je Peterletu nekaj tisoč preferenčnih glasov odžrl Žiga Turk.
Žal mi je za Peterletom, ker je bil po mojem dober in bi še bil — čeprav ga nisem nikdar volil.
Popravek in opravičilo
V Novi Sloveniji so se odzvali na avtorjevo trditev, da se predsednik NSi Matej Tonin ni zahvalil Lojzetu Peterletu za dolgoletni trud, in priložili posnetek s Facebooka, iz katerega je razvidno, da se mu je zahvalil. Po ponovnem ogledu posnetka — tudi na TVS (1:53:33) — avtor ugotavlja, da je spregledal ali preslišal zahvalo ter jemlje nazaj svojo izjavo in se opravičuje g. Toninu in bralcem. Dotični odlomek teksta je zdaj izbrisan.