(POGLED) Kaj pomeni biti delavec Gorenja

Rozmari Petek Rozmari Petek
17.07.2020 07:45

Seveda se skupaj z Gorenjevimi delavci v tem trenutku vsi veselimo, da je Hisensu le uspelo dobiti nova naročila in da so posledično zato odpovedi padle v vodo. Vendar zagotovila, da bo odslej na področju presežnih delavcev blažen mir v podjetju, ni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zaradi napovedanih odpuščanj je bilo veliko nasprotovanja v Velenju, na koncu pa ne le da niso izpeljali načrtovanih odpuščanj, celo na novo zaposljujejo.
Andrej Petelinsek

Biti gorenjčan je svojčas nekaj pomenilo. Zaposleni v Gorenju so, ob močnem sindikatu, imeli kupe ugodnosti: bone za cenejše nakupe, tretmaje v nekaterih zdraviliščih, možnost šolanja (Gorenje je imelo svojo akademijo, kot so poimenovali notranji sistem izobraževanja), razkošne dopuste … Biti gorenjčan danes pomeni, da ne veš, kako dolgo bo tvoja služba še varna. Utečeno poslovno pravilo novih lastnikov je, da na vsakih nekaj mesecev povedo, da so zaradi trenutne situacije, pa tudi zatečenega stanja, ki so ga kupili kot mačka v žaklju, prisiljeni odpuščati. Med zaposlenimi, jasno, vedno završi, sindikat skoči na noge, mediji o tem obširno poročamo, na koncu pa, neodvisno od vsega naštetega, pride do preobrata - od tega, da odpustijo manj ljudi, kot so napovedali, do tega, da celo ponujajo denarne nagrade tistim delavcem, ki bodo pripeljali v Gorenje nove delavce.
Nerazumno? Po mnenju novih lastnikov niti slučajno, po mnenju koga drugega pa. Čemu vznemirjati zaposlene, javnost, potrošnike navsezadnje, če iz alarmantnih napovedi (spomnimo, nazadnje so žugali s številom tisoč odvečnih delavcev) potem, hvala bogu, ni skoraj nič. Čemu v času, ko so bili ljudje zaradi koronavirusa že tako daleč najbolj panični, zaposlene mrcvariti še z napovedmi o enormnih odpuščanjih. V času, ko ni nikjer drugih možnosti za drugo službo. V letih, ko je iskanje druge službe že tako ali tako misija nemogoče in ko je povprečna starost delavcev Gorenja krepko nad 40 let. Dopuščam možnost, da s(m)o prebivalci pod Alpami še preveč balkanskega mišljenja, da se oklepamo starih vzorcev mišljenja, ko so delavec in njegova čustva še bili nekaj vredni, ne pa zgolj enačaj finančnim številkam, kitajski Hisense pa je pač svetovljanskih nazorov. V strogo finančnem smislu je nove lastnike Gorenja sicer mogoče razumeti. Kombinirajo različne možne scenarije, kako znižati stroške, in nove ugotovitve (pre)hitro javno izstrelijo. V smislu menedžmenta, še ene ekonomske kategorije, ki se zaveda, da je le zadovoljen delavec dober delavec, pa niti slučajno. Ljudje napredku navkljub vendarle (še) niso postali brezčutni stroji. Z njihovimi strahovi ne moreš tako žonglirati. Če smo še praktični; že zato ne, ker jih ni toliko na pretek kot v vzhodnih državah sveta.

Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta