Električna kolesa in skiroji so trenutno tarča precejšnjih kritik. Zaradi zaskrbljenosti spričo smrtnih prometnih nesreč, ustrahovanih pešcev in urbanega brezpravja meni vedno večje število politikov in komentatorjev v medijih, da bi jih bilo treba prepovedati. Toda ti kritiki so zgrešili bistvo.
Majhna, prenosna električna prevozna sredstva predstavljajo odlično rešitev za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, odpravljanje prometnih zastojev in blaženje človekovih frustracij. Za povprečno razdaljo 16 kilometrov na dan se s skirojem izpusti v zrak 3500 gramov manj ogljikovega dioksida kot z avtom. Če bi 10.000 ljudi zamenjalo avte s skiroji, bi se skupne emisije CO2 zmanjšale za 35 ton na dan. Če bi pa to storilo pet milijonov ljudi, bi na dan proizvedli samo 370 ton, kar predstavlja zgolj dva odstotka emisij, ki jih proizvede podobno število avtomobilov. Težava je v tem, da prometni upravitelji in politiki, ki določajo njihove proračune, še niso prilagodili javne politike in infrastrukture na takšno prometno revolucijo.
Za priročnik o tem, kako izkoristiti prednosti te tehnologije brez ogrožanja javne varnosti, si je treba ogledati Tel Aviv, kjer je trenutno na voljo več kot 5000 električnih skirojev za najem. Da bi pomagal prometnim oblastem in policiji oblikovati najboljše politike za upravljanje teh skirojev, sem s svojimi podiplomskimi študenti preučil podatke o njihovi uporabi. Ugotovili smo, da so dvokolesna električna vozila resda nevarna, toda bolj ali manj samo za njihove voznike. Od leta 2014 se je v Izraelu število voznikov tovrstnih vozil, ki so umrli v nesrečah, povečalo z enega na 19 na leto. Lani so v zvezi z nesrečami s skiroji hospitalizirali dodatnih 414 oseb, skoraj četrtina od njih je bila mlajša od 16 let. Vozniki dvokolesnih električnih vozil, ki niso nosili čelade, so predstavljali 95 odstotkov primerov poškodb glave, v večini primerov pa so se poškodovali, ker so se zaradi pomanjkanja kolesarskih stez oziroma prepovedi vožnje po pločniku bili prisiljeni voziti po cesti.
Ti izsledki kažejo, da bi lahko preprečili večino nesreč in poškodb, bodisi z izvrševanjem zakonov ali z ustrezno infrastrukturo. Lani se je v Izraelu število sodnih pozivov proti voznikom električnih skirojev in podobnih vozil povečalo z 12.356 iz leta 2015 na 30.178. Lokalne oblasti so uvedle nove zakone, v skladu s katerimi morajo vozniki obvezno nositi čelado in biti stari najmanj 16 let. Poleg tega se ne smejo voziti po prehodih za pešce, ne smejo imeti sopotnika na skiroju, ne smejo uporabljati telefonov in ne smejo imeti slušalk v obeh ušesih. Morali bi uvesti še dodaten zakon, v skladu s katerim bi dvokolesna vozila morala imeti registrsko tablico, da bi se zmanjšala stopnja kaosa.
Težava je v tem, da prometna politika in infrastruktura še nista pripravljeni na prometno revolucijo