Burno na seji regijskega organa v Svetem Juriju ob Ščavnici: Kolesarska steza na novih nasipih ob reki Muri?

Rok Šavel, Vestnik
17.01.2025 18:00

Romeo Varga iz Zavoda za turizem in razvoj Lendava je predlagal, da naj bi na novih nasipih ob reki Muri sočasno zgradili kolesarsko stezo. Pomisleki županov so si sledili eden za drugim.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Župani so izrazili številne pomisleke nad predlaganim projektom izgradnje kolesarske steze na novih nasipih ob reki Muri. 
Jure Kljajić

V Svetem Juriju ob Ščavnici je pod gostiteljstvom domačega župana Andreja Vrzela, aktualnega predsednika Sveta pomurske razvojne regije, potekala seja regijskega organa, ki ga sestavlja 27-erica pomurskih županov. Ena od točk, ki je sprožila precej burne odzive, je bil predlog, da naj bi svet regije pozval ministrstvo za infrastrukturo, da se uskladi z ministrstvom za naravne vire in prostor glede projekta izgradnje kolesarske steze na nastajajočih nasipih ob reki Muri, financiranih iz načrta za okrevanje in odpornost. Skratka, ideja, ki jo je predstavil Romeo Varga iz Zavoda za turizem in razvoj Lendava, govori o tem, da naj bi na novih nasipih, ti se bodo glede na do sedaj usklajeno traso v dolžini 20 kilometrov gradili na odsekih Krog-Petanjci, Avtocesta - Vučja vas in del odseka Ljutomer-Razkrižje, sočasno zgradili kolesarsko stezo, saj da bi to bilo koristno za turizem in hkrati ekonomsko smotrno. Pomisleki županov so si sledili eden za drugim.

Velikopolanski župan Damijan Jaklin je podvomil v racionalnost izvedbe asfaltiranja na nasipu ob dejstvu, da je hkrati potrebna in predvidena še intervencijska pot pod nasipom in se spraševal, ali bo država dejansko ves ta strošek v tem primeru prevzela nase. Podobno sta se spraševala radenski župan Roman Leljak in župan sosednje Tišine Franc Horvat, ki je izpostavil še protislovje, da imajo v občini zagotovljena zemljišča za kolesarsko stezo do Murske Sobote, za kar pa država ne najde denarja. "Mi pa bomo raje bogu za hrbtom delali kolesarsko stezo?" je bil kritičen in dodal, da na območju nasipa ni nobenega turističnega objekta, prav tako pa je vsakršno umeščanje v prostor zaradi zaščitenega območja narave Nature 2000 misija nemogoče. Tudi soboški župan Damjan Anželj se je v zvezi s tem oglasil in spomnil, da je državi težava sofinanciranje številnih nujno potrebnih investicij v cestno infrastrukturo, kot je denimo Markišavska cesta. "Nikoli ne bom proti projektom v Pomurju, ampak se sprašujem, kakšni so to vatli, da pa za veliko bolj pomembne stvari država nima denarja," je dejal soboški župan.

Pri glasovanju so vendarle predlagani sklep podprli, a hkrati podali še dodatnega, ki se je izoblikoval tekom razprave. Turniški župan Borut Horvat je namreč polemiko presekal s predlogom, da naj Zavod za turizem in razvoj Lendava pripravi predlog kolesarskega omrežja v Pomurju, da se ugotovi, kaj vse posamezni občini manjka, in se potem na podlagi tega trudijo pridobiti državno pomoč za izvedbo posameznih kolesarskih povezav. Tudi takšen sklep so župani podprli, čeprav je Varga pojasnil, da ima nalogo priprave pregleda kolesarskega omrežja Pomurski mobilnostni center do konca leta 2027, sicer pa da je do naslednje seje sveta regije nemogoče pripraviti kaj tako obsežnega. Varga je prav tako okrcal ambicioznost županov, saj da denimo tudi donavska kolesarska pot poteka po nasipu, hkrati pa da med Velenjem in Slovenj Gradcem poteka kolesarska steza celo skozi tunel.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta