Ambiciozni projekt ministrstva za obrambo načrtujejo na zemljišču nasproti paviljona Expano, idejna zasnova pa je delo pomurskih arhitektov. Skica: MORS
Številni župani in drugi navzoči so bili presenečeni, ko je minister za obrambo Matej Tonin na javni tribuni v Lendavi spregovoril o projektu Podcenter za protipoplavno zaščito. Na zemljišču nasproti paviljona Expano, ki je v lasti države in ga ima trenutno v najemu podjetje Panvita, bi zgradili upravno stavbo, kamor bi se preselila soboška izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje ter regijski center za obveščanje, s čimer se bodo sprostili prostori v sedanjem gasilskem domu v Murski Soboti.
Poleg tega v sklopu novega objekta načrtujejo prostorske zmogljivosti za potrebe drugih subjektov, ki so vključeni v sistem zaščite in reševanja, kot so soboška civilna zaščita, Rdeči križ, podvodna reševalna služba, gasilsko regijsko poveljstvo in regijski svet, kinologi, radioamaterji, taborniki, skavti in drugi. Zgradili bi tudi posebne skladiščne prostore, s čimer se bo sprostil prostor v soboški vojašnici.
Tonin je napovedal, da bo ministrstvo za obrambo projekt financiralo z evropskimi sredstvi, ki so namenjena spopadanju z naravnimi nesrečami, povezanimi s podnebjem. Investicija je ocenjena na 3,3 milijona evrov, sredstva naj bi tako zagotovil sklad za okrevanje in odpornost, s predvideno izvedbo do leta 2024. Predlagana lokacija v Bakovski ulici, nasproti dovozne ceste k Expanu, naj bi bila najprimernejša zaradi bližine avtocestne povezave in tudi dostopnosti letališča v Rakičanu.
Urili se bodo tudi sosedje
"V teh koncih je gasilsko društvo v vsaki vasi in ogromno je bilo vprašanj, ali bomo financirali gradnjo domov. Ne bomo! Bomo pa sofinancirali ta center, v katerem se bodo lahko usposabljala vsa gasilska društva iz Pomurja," je obrambni minister pojasnil enega od glavnih namenov tega centra.
V okviru objekta je namreč načrtovan še vadbeni poligon za usposabljanje in vadbo lokalnih, regijskih, državnih in tujih sil zaščite in reševanja za zaščito pred poplavami po vzoru švicarskega koncepta, pa tudi vadbeni poligon za usposabljanje in vadbo tehničnoreševalnih enot civilne zaščite - enot za prečrpavanje večjih količin vode.
"Zadevo podpiramo, saj gre pravzaprav za naš idejni projekt iz leta 2015," pravi vodja murskosoboške izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Martin Smodiš, ki je prepričan, da bodo načrtovano zdaj izvedli. Kot poudarja, bo imel center za zaščito pred poplavami ne samo regijski in nacionalni pomen, ampak tudi mednarodnega. Sosednje države - Avstrija, Madžarska in Hrvaška - so namreč že izrazile podporo, saj se bodo lahko tudi njihovi pripadniki usposabljali in urili na tej lokaciji.
O projektu v svetu regije
Tudi regijski poveljnik Dušan Utroša je dejal, da ima projekt njegovo načelno podporo. "Podpiram vse dobre projekte in rešitve, ki pomenijo napredek in pripomorejo k večji varnosti prebivalcev ob reki Muri," je dejal, a ob tem izrazil manjše začudenje, da kot poveljnik najmočnejše gasilske regije v Sloveniji, ki zajema 238 prostovoljnih gasilskih društev, ni bil podrobneje seznanjen o projektu.
Projekt je idejno zasnovala že prejšnja vlada, a šele sedanja je nedavno obljubila evropski denar za izvedbo
Stanko Ivanušič, razkriški župan in trenutno predsedujoči svetu regije, prav tako priznava, da je ob Toninovi predstavitvi prvič slišal za ta projekt in da so nekateri izrazili pomisleke, ali je ta center potreben v takšni obliki in na tej lokaciji. "Meni se zdi projekt dober, a rad bi, da se o tem še kaj reče, glede na to, da gre za projekt regijskega pomena," meni Ivanušič in napoveduje na naslednji seji sveta regije podrobno razpravo o vseh projektih, o katerih so govorili ob minulem regijskem obisku vlade. Tudi o tem.
Ministrstvo za obrambo je v zvezi s projektom leta 2020 z Mestno občino Murska Sobota podpisalo sporazum o sodelovanju in podpori projektu. "V kakšni vlogi je lahko v projektu soudeležena Mestna občina Murska Sobota, še ni natančno določeno oziroma za to še ni sprejeta nobena odločitev na ravni občine. Vsekakor pa je ena izmed nalog mestne občine ta, da sodeluje pri prostorskem umeščanju objektov z vidika sprejemanja občinskega podrobnega prostorskega načrta," pojasnjujejo na mestni občini.
Po razlagi mestne uprave bo soudeležba občine pri projektu odvisna tudi od tega, kakšne zmogljivosti objekta bodo namenjene regijskim ali občinskim službam. Predvideno zemljišče, kjer je center načrtovan, je sicer stavbno, a vseeno je treba izdelati še izvedbeni akt, torej nov občinski podrobni prostorski načrt. "Šele na podlagi tega bo možno pridobivati gradbena dovoljenja," so poudarili na soboški občini.
Blizu Soboškega jezera naj bi ob turističnih kapacitetah dobili še objekt civilne zaščite. Foto: Andrej PETELINŠEK
Kot je za Vestnik še dodatno pojasnil župan Aleksander Jevšek, projekt izvira iz prvega poziva za dogovor za razvoj regij, mestna občina pa je že v času vlade Marjana Šarca s takratno ministrico za obrambo Andrejo Katič podpisala pismo o nameri za gradnjo tega centra. "Ministrstvo za obrambo nato ni našlo potrebnih sredstev in se je zadeva ustavila, zdaj pa smo znova podpisali pismo o nameri z ministrom Toninom, ki obljublja, da je denar zagotovljen."
Jevšek dodaja, da potrebne aktivnosti že potekajo. Bi pa bilo najbolje in najlažje, da tako kot v primeru vojašnice prostorsko ureditev načrtuje država.