Prireditev Pomurski galop se je začela v soboto dopoldan, zaključili pa so jo pozno zvečer z glasbeno-konjeniško predstavo Sveti Ladislav, viteški kralj, v kateri je sodelovali dvaintrideset konj in več kot osemdeset konjenikov, opernih pevcev in drugih nastopajočih.
Organizator prireditve, ki so jo izvedli petič, je Društvo ljubiteljev konjev, ki ima sedež v Lendavi, pri organizaciji in izvedbi dogodka pa so sodelovali še Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost, občina Lendava, Zavod za kulturo madžarska narodnosti in drugi. Gre za predtekmovanje za Madžarski nacionalni galop, ki bo 2. in 3. oktobra na Trgu herojev v Budimpešti. Na Madžarski nacionalni galop so se uvrstili tisti, ki so bili najboljši na predtekmovanjih. Prvič je bil Pomurski galop leta 2016 in so ga uspešno organizirali vsako leto, razen lani, ko ga zaradi pandemijo ni bilo. Tekmovanje je potekalo na zemljišču Kmetijskega gospodarstva Lendava, pri hotelu Arxa.
Obiskovalce prireditve so pozdravili vodja organizacije dogajanja Igor Kolenko, lendavski župan Janez Magyar in predsednik Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti Ferenc Horvath. Začelo se je s svečanim odprtjem in mimohodom nastopajočih, sledile pa so kvalifikacije za finalno dirko. Po konjeniški predstavi so si obiskovalci ogledali še predstavo huzarjev. Huzarji so bili vojaki, udarna enota konjenice, ki so bili dobri bojevniki in tudi zelo spretni na konjih. Na prireditvi so prikazali še vojaško tehniko iz devetega stoletja in iz obdobja rimskega cesarstva. Sledila je predstava s konji z naslovom Vdor barbarov na ozemlje Rimskega cesarstva in prikaz tekmovanja rimskih kočij. Za otroke so pripravili glasbeno-konjeniško predstavo Pepelka. Pomurki galop so zaključili s finalno dirko in podelitvijo nagrad ter glasbeno-konjeniško predstavo Sveti Ladislav, viteški kralj. Čez dan je bila še vrsta drugega dogajanja: rokodelske delavnice za otroke, otroški igralni kotiček, konjeniški huzarski tabor, rimski tabor, vožnja s kočijo, kulinarična ponudba in sejem domače obrti.
Tekmovanje je potekalo v dveh kategorijah. V prvi so tekmovali v Pomurju živeči Madžari, v drugi pa so s svojimi konji tekmovali Slovenci, je povedal predsednik Društva ljubiteljev konjev Jožef Biro. Iz prve kategorije so se na Madžarki nacionalni galop uvrstijo najboljši trije, iz druge pa eden. Uvrstil se je še eden, ki bo zastopal občino Lendava: "Proga je pripravljena s peščeno podlago, kar je idealno za galopsko dirko. Veseli me, da se člani našega društva in drugi ljubitelji konj lahko predstavimo na takem dogodku. Na hrbtu te plemenita živali se lastniki radi podamo v naravo in odkrivamo nove pokrajine."
Lendavski župan Janez Magyar je povedal, da ima ta dogodek velik pomen za lendavsko občino: "Dokazuje, da lahko stopimo skupaj in organiziramo večje, zahtevnejše dogodke, ki pritegnejo obiskovalce tudi od drugod. Pri tem se povezujejo in sodelujejo različna društva in organizacije."
Direktor Zavoda za kulturo madžarske narodnosti Mihael Šooš, ki je vodil pripravo spremljevalnega programa, je povedal, da so ob tekmovanju pripravili še pester program z zanimivimi konjeniškimi predstavami in predstavitvijo zgodovine, v kateri so imeli konji velik pomen. Prikazali so tudi ljudske običaje danes in v preteklosti. Zvečer pa je bil velik spektakel, kakšnega še ni bilo v Pomurju in tudi v okolici.
Ferenc Horvat, predsednik sveta Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, je poudaril pomen konjev v življenju Madžarov in prebivalcev, ki so nekoč živeli na območju današnjega Prekmurja: "V Prekmurju je nekoč bil veliko konj, ki so jih kmetje uporabljali za delo na kmetiji, radi pa so jih tudi jezdili ali se z njimi popeljali naokrog v vpregi. Danes jih je spet več na naših domačijah in več je tudi ljubiteljev konj. Doslej je prireditev Pomurski galop bila vedno uspešna, letos pa je bilo še več zanimivega programa, kot v preteklih letih."
Kdo se je uvrstil v Budimpešto
V kategoriji Slovencev je bil najhitrejši Matej Grebenjak iz Petišovcev na konju Inferno, V kategoriji Madžari, ki živijo v Pomurju je zmagal Jozsef Horvath iz Lendave na konju Flyer de Pecos. Drugi med Madžari je bil Jozsef Biro iz Dolge vasi na konju Fox LS, tretji, Erik Somi iz Žitkovec na konju Filou Fruska, četrti pa Mario Gönter iz Gaberja na konju Cross and Dreams.