Goričko izgublja dušo, pravi župan občine Kuzma

A. Nana Rituper Rodež A. Nana Rituper Rodež
17.03.2021 06:15
Župan Jožef Škalič o možnostih in priložnostih za razvoj podeželja na obrobju države
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V občini Kuzma na skrajnem severovzhodu države razmišljajo, kako izkoristiti potenciale. Foto: Nataša JUHNOV
Nataša Juhnov

Goričko se zadnja leta vztrajno prazni. Ker ni možnosti zaposlovanja, si ljudje vse pogosteje služijo kruh v Avstriji. V želji, da bi nekaj naredili, poiskali možnosti za razvoj, so se v Občini Kuzma odločili, da ustanovijo javni zavod za turizem in kulturo Sožitje. "Moramo se začeti zavedati, kaj imamo, in dobro razmisliti, v katero smer se razvijati," pravi župan Jožef Škalič in doda, da zavod ustanavljajo s ciljem, da bi drugače gledali na naravne danosti, kulturno dediščino, gospodarstvo in turizem ter da bi spodbudili razvoj.

"Želimo povečati skrb za domačo zemljo, ki se ji ljudje preveč zlahka odpovedujejo, jo zapuščajo in zamenjajo za službo v sosednji Avstriji. Pravijo, da se pri nas nič ne da, da se nič ne izplača, da se drugod lažje služi kruh, zato želimo, da se premisli, od česa bi lahko na tem koncu živeli," pove župan. O kakšni večji industrijski coni zaradi oddaljenosti od avtoceste v občini ne morejo razmišljati, lahko pa se ustvarijo možnosti v kmetijstvu, dopolnilnih dejavnostih, pridelavi domače in lokalne hrane ter se poveča samooskrba s hrano. Želijo tudi, da se ljudje bolj zavejo lokalnih lepot, znamenitosti, ki jih v občini imajo, in poiščejo nove vsebine, kaj bi jih ponudili in s tem pritegnili turiste in obiskovalce.

Kolesarski turizem večji potencial

Možnosti župan Škalič vidi tudi v turizmu na kmetiji, kjer bi lahko obiskovalcem ponudili doživetje podeželja in delo na kmetiji, da bi jih popeljali stran od mestnega vrveža. Nekaj projektov se že pripravlja, spodbuditi pa želijo še koga, da se odloči za to. Občina bo pri realizaciji pomagala finančno, za ta namen, za ustanovitev javnega zavoda in spodbujanje dejavnosti pa bo namenjenih okoli 7000 evrov.

Jožef Škalič Foto: Nataša JUHNOV
Nataša Juhnov

Občina Kuzma je majhna, zato bi o tem, kako živeti, kje iskati priložnosti in katere dejavnosti spodbujati, morali razmišljati v vseh goričanskih občinah skupaj in se pri tem povezati, je prepričan župan. Enega večjih potencialov na Goričkem vidi Škalič v kolesarskem turizmu in v povezavi kolesarskih poti. "Prav pestrost in raznolikost ponudbe lahko privabita več obiskovalcev, ki se zato tudi dlje časa zadržijo v naših krajih." Med drugim načrtujejo, da bi v nekdanji stražnici v Kuzmi na meji z Avstrijo uredili informacijsko točko in počivališče za kolesarje.

Zaradi Avstrije manj povezanosti

V občini Kuzma živi 1580 ljudi, imajo manj kot deset kmetij, največ na Gornjih Slavečih, kjer se resneje ukvarjajo s kmetijstvom. Večina delovno aktivnih, to je 85 do 90 odstotkov, si je našla delo čez mejo v Avstriji. Župan prav v tem, da ljudje z Goričkega odhajajo na delo v Avstrijo, vidi velik problem. Že delavci z osnovnošolsko izobrazbo so materialno preskrbljeni, z okoljem, iz katerega izhajajo, pa niso več povezani. Po drugi strani pa je tudi več tistih, ki se zadovoljijo s socialno pomočjo, od tega živijo in nimajo interesa, da bi se zaposlili, saj bi kvečjemu lahko prejemali minimalno plačo, ki bi bila le za kakšnih 150 do 200 evrov višja, kot je socialna pomoč. Zato pa ostajajo doma in na tak način mnoge sposobne, tudi mlade ljudi izgubljajo, je kritičen Škalič.

"S tem, da odhajajo v tujino, rešujejo socialno in materialno vprašanje, po drugi strani pa se naši ljudje mentalno oddaljujejo od tega prostora. Ne čutijo več take navezanosti na domačo zemljo in tudi povezanosti med ljudmi ni več, niti sosedske pomoči ne. V zadnjih letih je žal ugasnilo tudi marsikatero občinsko društvo ali dejavnost. To pomeni, da naše okolje ne samo stagnira, ampak celo nazaduje, pa čeprav so ljudje zdaj materialno bolj preskrbljeni, kot so bili. Upal sem in si želel, da nas bo ta korona v tem pogledu spremenila in bomo znali bolj ceniti, kar imamo, da se bomo bolj povezali, pa se to ni zgodilo. Duša nam je odšla," slikovito razlaga župan občine Kuzma, kako vidi situacijo in problematiko življenja na podeželju in obrobju. Vse bolj so v ospredju materialne dobrine, pristne vrednote pa izginjajo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta