Po koncu srednješolskega izobraževanja je ostala doma. "Ker kljub iskanju nisem našla zaposlitve, sem se prijavila na zavod za zaposlovanje, potem pa je mamo prizadela možganska kap, pred kratkim se je tudi poškodoval brat, zato sem bila primorana ostati doma. Bratu sedaj pomagam pri vodenju kmetije, skrbim predvsem za živali. Preživeti se da, vendar skromno," je uvodoma povedala Mellitta Soos s Hodoša. Po osnovni šoli, ki jo je obiskovala v Prosenjakovcih, se je vpisala na Biotehniško šolo Rakičan, smer hortikulturni tehnik. Pri strokovnih in praktičnih predmetih se je, kot pravi, naučila veliko, navdušilo jo je tudi krajinsko vrtnarstvo. "Ker ni bilo službe, sem začela praktične izkušnje v cvetličarstvu in vrtnarstvu nabirati kar doma. To seveda ni enako, vendar pa lahko vsaj tako ustvarjam. Ob praznikih in drugih priložnostih sem začela izdelovati venčke in dekoracije, najprej samo za doma, kasneje pa sem jih podarjala sorodnikom in prijateljem in nad ustvarjenim so bili navdušeni. Velikokrat izdelam tudi nagrobno dekoracijo ter jo potem nesem očetu na grob."
Kako se porajajo ideje
Ideje za aranžiranje najde povsod. Včasih ob obisku cvetličarne, veliko jih je na družbenih omrežjih, spremlja tudi druge ustvarjalce, ki izdelujejo venčke ali namizne dekoracije. "Veliko navdiha pa najdem v naravi. Ta ponuja ogromno materiala in naberem ga na sprehodih, kasneje pa ga uporabim za svoje izdelke. Zdi se mi, da so tako še lepši in bolj pristni," pravi tridesetletnica, ki rada ustvarja tudi šopke. Rože vzgaja doma, kupi jih le pozimi. "Najraje vzgajam gladiole, dalije in lilije, ki so mi tudi med ljubšimi rožami, navdušena pa sem še nad sončnicami." Poleg aranžiranja in ustvarjanja dekoracij jo navdušuje tudi izdelovanje pisanic, najraje jih praska. "V srednji šoli so nam to metodo pokazali in postala mi je res zanimiva. Resda vzame ogromno časa, prav tako moraš biti zbran, ko se tega lotiš, vendar pa me pomirja. Takrat se res čas ustavi." Ker znanje rada predaja naprej, se je udeležila delavnic na Madžarskem in različnim generacijam prikazala izdelovanje šopkov, venčkov in praskanje pisanic, večkrat pa je svoje izdelke postavila na ogled tudi na velikonočnih ali adventnih razstavah v krajih po Goričkem.
Skrbi za živino
Za ustvarjanje si Hodošanka vzame čas zjutraj ali zvečer, ko opravi delo v hlevu. "Moram priznati, da se nisem nikoli videla v delu z živalmi, zato sem izbrala takšno smer na srednji šoli. Nekoč bi se namreč rada zaposlila v svoji stroki in služila svoj denar, saj zase v kmetijstvu ne vidim prihodnosti. Pa ne zaradi dela, saj ga vedno opravim, kot je treba, ampak zaradi odgovornosti, ki jo delo z živalmi prinaša," pravi Mellitta Soos. Vsako jutro in vsak večer poskrbi za osemnajst glav goveda, poleg tega skrbi še za prašiče in kokoši.
"Nahranim jih, jim očistim hlev, poskrbim, da imajo vse, kar potrebujejo. S traktorjem pa ne delam, čeprav imam zanj izpit. Za zemljo, ki je imamo približno dvanajst hektarjev, skrbi moj brat." Zanima jo tudi zeliščarstvo. "Trenutno imamo posajeno samo meto in meliso, saj za druga zelišča žal doma nimam toliko prostora. Vsako leto pridelamo še veliko sadja, iz njega kuham sokove, marmelade in kompote, ter veliko zelenjave, to pa potem vlagam za ozimnico. S partnerjem si namreč že dve leti urejava vrt in sadovnjak v Križevcih, želiva pa ohranjati predvsem stare sorte sadnih dreves. Vseeno še naprej iščem zaposlitev, in če se bo pojavila priložnost, jo bom vsekakor izkoristila."