Hrvaška bi gradila most, Slovenija pa tega vsaj uradno ne ve

Mursko Središče pri projektu obvoznice in mostu čez Muro podpira partnerska občina Lendava, hrvaški minister za zunanje in evropske zadeve je napovedal, da bo zadevo prevzel njegov resor.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Novi cestni most čez Muro bi zgradili nižje ob zdajšnjega železniškega. 
Natasa Juhnov

Občina Mursko Središče na Hrvaškem pospešeno vodi pogovore o gradnji vzhodne obvoznice mesta Mursko Središče in v povezavi z njo tudi novega mostu za cestni promet čez Muro. Tega bi postavili nižje od zdajšnjega, ki je takoj za mednarodnim mejnim prehodom Petišovci-Mursko Središče, državna cesta od Lendave do Petišovcev pa je tudi vse bolj pomembna tranzitna pot v smeri proti Hrvaški.
Mursko Središče je za projekt že pridobilo močno podporo hrvaške vlade, ob tem pa je javnosti sporočilo, da je hrvaško ministrstvo za morje, promet in infrastrukturo o zadevi že tudi govorilo s slovensko vlado in zaprosilo za termin novega sestanka, vendar odziva na to ni bilo. Dodali so, da je prav zato na delovnem sestanku v Zagrebu Gordan Grlić Radman, hrvaški minister za zunanje zadeve, napovedal, da bo zadevo prevzelo njegovo ministrstvo in skušalo s slovensko stranjo v najkrajšem možnem času doseči sestanek, brez katerega ni mogoče izvajati nadaljnjih aktivnosti.

Zgolj neformalno

"Z omenjeno zadevo smo na ministrstvu za infrastrukturo seznanjeni zgolj neformalno," so nam sporočili z našega ministrstva in zapisali še, da so jih z namero umeščanja obvoznice v prostor seznanili predstavniki Hrvaške na enem od sestankov lani. "Več informacij nimamo, vsekakor pa bodo morali, če je ideja, da bi del ceste potekal tudi po slovenskem ozemlju, formalno seznaniti z zadevo naše ministrstvo za infrastrukturo," so še zapisali v odgovoru.

O sodelovanju in podpori sredi Mure

A tega že podpira lendavski župan Janez Magyar, ki je tudi kot edini predstavnik slovenske (lokalne) oblasti sodeloval na obeh delovnih sestankih, ki sta bila v zvezi s projektom v prvi polovici januarja, najprej na sedežu občine Mursko Središče in nekaj dni zatem še na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve v Zagrebu. Na obeh sta sodelovala župana Lendave in Murskega Središča Janez Magyar in Dražen Srpak, ki je od decembra lani tudi hrvaški poslanec, maja lani pa sta simbolno na brodu na reki Muri podpisala sporazum o sodelovanju. Hrvaško vladno stran sta na sestankih zastopala zunanji minister Gordan Grlić Radman in minister za gospodarstvo, podjetništvo in obrt Darko Horvat, sodelovali pa so še drugi visoki državni uradniki in uslužbenci, ki so pomembni tako za prostorsko umestitev obvoznice kot za izvedbo projekta.
Magyar je glede svoje udeležbe na omenjenih sestankih za nekatere medije izjavil, da je to naložba, ki lahko prinaša pozitivne učinke za obe strani predvsem na področju gospodarskega sodelovanja, in dodal, da morata rešitev glede mostu poiskati obe državi. Slovenija in Hrvaška se namreč morata dogovoriti o točki, kjer naj bi novi most prečkal reko Muro. Kajti prav na območju, kjer naj bi po idejnih zasnovah postavili most, slovenski kataster sega vse do struge Mure, po njem pa bi tudi morala potekati cesta, ki bi povezala obvoznico in most z zdajšnjo cesto med Murskim Središčem in Lendavo. Slovenski in hrvaški kataster tok Mure "preskakujeta" levo in desno nižje od Murskega Središča.

Meja in izkušnje

Prav zato je v ozadju projekta še vedno nerešeno vprašanje poteka meje med državama oziroma (ne)priznanje arbitražne razsodbe. Kljub temu je Dražen Srpak za nekatere medije izjavil, da je prepričan, da gre pri projektu za skupni interes obeh držav in da zato nerešeno arbitražno vprašanje nanj ne bo vplivalo.

Župana Lendave in Murskega Središča Janez Magyar in Dražen Srpak na dogodku metanja policijske kape v Muro. Na Brodu na Muri sta podpisala tudi sporazum o sodelovanju in zdaj skupaj poudarjata, da je gradnja nove cestne povezave med državama prek Mure pomembna za lokalni skupnosti. 
Andrej Bedek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta