Kateri stroški pomurskega vodovoda - sistema B so upravičeni?

Pomurci so izpolnili svojo nalogo, zdaj je na potezi država. Po zadnjih dogovorih gradnja priključkov ne spada med upravičene stroške, kar bo projekt podražilo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Edvard Mihalič meni, da se bo projekt podražil, ker gradnja hišnih priključkov ne spada med upravičene stroške.
Nataša Juhnov

V preteklih dveh tednih je pomurska skupina županov in predstavnikov institucij, ki sodelujejo pri izvedbi projekta nadgradnje vodovoda sistema B, vodila intenzivno komunikacijo z ministrstvom za okolje v zvezi z usklajevanjem zadnjih podrobnosti za neposredno potrditev vloge. Pri tem je bila ključna opredelitev upravičenih in neupravičenih stroškov, saj bo na tej osnovi pripravljen izračun končne vrednosti projekta.

Po interpretaciji ministrstva med upravičene stroške projekta ne spadajo hišni priključki. To bo projekt, ki je ocenjen na 33 milijonov evrov, podražilo za okoli milijon evrov, občine pa bodo morale denar zagotoviti same.

Začetek po novem letu

Direktor družbe Vodovod sistema B Daniel Kalamar meni, da ta okoliščina ni bistvena za nadaljevanje projekta. Kot pojasnjuje, so nekatere goričanske občine že doslej za priključitev na vodovod pobirale denar. Prav tako bodo v občinah, ki so že imele stari vodovod, zadevo lahko rešili tako, da bodo gospodinjstva priključili preko že obstoječe cevi.

Daniel Kalamar
Natasa Juhnov

Edvard Mihalič, župan občine Rogašovci, ki je nosilka projekta, meni, da se bodo glede na vse izpolnjene zahteve zadeve premaknile in da se bo gradnja začela po novem letu. Kot pravi, hišni priključki pri tovrstnih projektih načeloma nikoli niso spadali med upravičene stroške. "Nekoč se je to sicer še dalo narediti, danes pa so pristojne institucije na to zelo pozorne. Resda bodo morali v nekaterih občinah zaradi tega več plačati, a menim, da ne bo večjih težav."


Edvard Mihalič meni, da se bo projekt podražil, ker gradnja hišnih priključkov ne spada med upravičene stroške.
Nataša Juhnov

Po nekaterih informacijah naj bi sicer še obstajala možnost, da ta dodatni milijon evrov najdejo na državni ravni. Tako meni tudi tišinski župan Franc Horvat, ki pravi, da zadeva še ni dorečena. "Gre za neskladje v zakonodaji, saj je priključek po eni strani last uporabnika, po drugi pa je občina zavezana k priključitvi občanov na javni vodovod. Gre samo za izkazovanje moči uradnikov in vprašanje je, kaj si bodo še izmislili." Kot pove, od pristojnih na ministrstvu dobivajo očitke, da bodo občine v sistemu B dobile več kot druge v državi, a Horvat sumi, da zajec tiči v drugem grmu. "Ministrstvo za okolje si je za prioriteto postavilo gradnjo kanalizacije, za kar pa očitno nimajo dovolj sredstev, in hočejo tako tudi na račun našega projekta pridobiti nekaj za ta namen."

Izpolnili vse zahteve

Pomurci so tudi sicer izpolnili vse zaveze v zvezi s projektom, zdaj je na vrsti država. Kot smo poročali, se je konec septembra na sestanku s predstavniki ministrstva za okolje in prostor v Ljubljani sestala skupina pomurskih predstavnikov, da bi uskladili aktivnosti za potrditev vloge. Pri tem so identificirali ključne težave, zaradi katerih se projekt še ne izvaja. Do roka 3. oktobra je Pomurcem uspelo rešiti vsa odprta vprašanja.

Med neizpolnjenimi zahtevami so bila gradbena dovoljenja za manjkajoče vode. Celoten projekt, v okviru katerega bodo zgradili več kot 200 kilometrov vodov, obsega 25 gradbenih dovoljenj, pri tem so jih že pridobili 21, zataknilo se je pri štirih, pri katerih je bila težava v tem, da so pretekla ali pa so se spremenile druge okoliščine, zaradi katerih jih je bilo treba prilagoditi. Tako so namesto štirih manjkajočih pridobili skupno gradbeno dovoljenje za štiri objekte, ki bodo zgrajeni v občinah Cankova, Tišina, Moravske Toplice in Murska Sobota. V roku je bil vložen tudi zahtevek za izdajo gradbenega dovoljenja za vodarno v Murski Soboti.

Prav tako je bil dokončan revizijski postopek pri Državni revizijski komisiji, pri čemer je bila izdana odločba o zavrnitvi vseh revizijskih zahtevkov, ki sta jih vložili družbi Pomgrad in IMP. Skladno z izdano odločbo bodo lahko končali postopek javnega naročila za izbiro izvajalca v prvih dveh sklopih projekta, ki zajemata vse razen gradnje vodarne. V družbi Vodovod sistema B namreč želijo drugo fazo izbire izvajalca nadaljevati s pogajanji, s čimer se v omenjenih podjetjih, ki sta bili sicer izbrani na podlagi najugodnejše cene, niso strinjali.

V novem objektu vodarne, ki bo imela podobo sodobne poslovne stavbe, bo tudi nadzorni center. Skica: Vodovod sistema B
Arhiv Družbe

Za tretji sklop - gradnjo vodarne - postopek izbire izvajalca še ni končan, ponudbo je oddal samo Pomgrad. V regiji pričakujejo, da bo vloga odobrena še letos, prav tako želijo imeti do konca leta podpisane pogodbe z izvajalci, projekt pa bi začeli izvajati naslednje leto in ga dokončali leta 2023.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta