Nafta Petrochem v stečaju: Tovarne bodo razstavili in odpeljali

Majda Horvat, Vestnik
27.11.2021 06:00

S takšnim izidom stečajnega postopka so možnosti za ponovni zagon petrokemične proizvodnje v Lendavi dokončno pokopane.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Tovarna F2 je bila postavljena leta 2009, delovala pa je samo do stečaja Nafte Petrochem leta 2014. 

Majda Horvat

Stečajni upravitelj Silvo Zorec je sklenil pogodbo z najugodnejšim ponudnikom za nakup ključnega premoženja Nafte Petrochem v stečaju. Imena kupca Zorec ne more razkriti, saj postopek prodaje še ni končan. Dva imetnika predkupne pravice imata namreč še čas, da se izrečeta o tej možnosti. To pomeni, da morata ponuditi vsaj tolikšno kupnino, kot jo je pripravljen plačati izbrani ponudnik. Predkupno pravico imata Občina Lendava in družba Liberty two methanol LLC iz Delawara v ZDA.

Sedmič uspešno

Kaj je bilo mogoče o sklenjeni pogodbi izvedeti neuradno? Kupnina naj bi znašala manj kot tri milijone evrov, kupci naj bi bili Egipčani, vendar to ni družba MRI Mansoura for Resins & Chemical Industries, o kateri smo kot o najresnejšem ponudniku poročali septembra. Zdajšnji poskus prodaje, ki je pritegnil tri ponudnike, je bil sedmi po vrsti, premoženje se je prodajalo za tri milijone evrov. Ocenjena vrednost je bila 7,5 milijona evrov. Ob tem je vredno spomniti, da je v sklopu prodanega premoženja tudi najnovejša tovarna formalina F2, ki je bila zgrajena po najvišjih ekoloških standardih in zagnana leta 2009. Delala je samo do stečaja Nafte Petrochem septembra 2014. Stala je 6,1 milijona evrov, podjetje pa se je za naložbo zadolžilo. In kaj je bilo prodano za to kupnino? Obrat formalina – zemljišča in zgradbe za proizvodnjo formalina v tovarnah F1, F2 in F3 ter skladiščni prostori za formalin in surovino metanola skupaj s procesno opremo, obrat sintetičnih mas – zemljišča in zgradbe za proizvodnjo sintetičnih mas, vključno s skladiščnimi prostori za skladiščenje uree, melamina, drugih surovin in proizvodov, obrat fenolnih smol – zemljišča in zgradbe za proizvodnjo fenolformaldehidnih smol, skupaj s skladiščnimi prostori za skladiščenje fenola in fenolformaldehidnih smol, spremljajoče podporne enote – zemljišča in zgradbe upravne zgradbe, razvojnega laboratorija, laboratorija za preverjanje kontrole kakovosti, enote za izvajanje tehtanja in druge logistike, enote energetskih medijev ter rezervoar za skladiščenje metanola (M-2) ter oprema, poslovni delež (49-odstotni) v družbi Industrijske storitve.

Američani in Egipčani

V prodajo premoženja stečajnega dolžnika je torej vpletena tudi ameriška družba Liberty two methanol LLC iz ameriškega mesta Delaware. V Lendavo je prišla že leta 2017, ko je v stečajnem postopku Nafte Petrochem za 5,6 milijona evrov kupila dve podjetji, s katerima je dobila v last nedelujočo tovarno metanola in pripadajoče rezervoarje, v kupnini pa je bil zajet tudi 49-odstotni poslovni delež v družbi Industrijske storitve, katere večinska lastnica je bila Nafta Petrochem. Tovarno metanola so Američani kupili z namenom, da jo demontirajo in odpeljejo v Zahodno Virginijo. Za transport naj bi jo pripravili dve češki podjetji, ki sta kapitalsko povezani s češko finančno naložbeno skupino KKCG, ta pa je tudi stala za nakupom tovarne metanola. To se potem ni zgodilo. Sklepamo lahko, da so Američani za sprostitev prodajnih poti za premoženje Nafte Petrochem izposlovali pri Egipčanih tudi nakup njihovega poslovnega deleža v družbi Industrijske storitve.

Velik tovor

Ob takšnem izidu stečajnega postopka so možnosti za ponovni zagon petrokemične proizvodnje v Lendavi dokončno nične. Ali se bo zdaj, ko je prodano tudi ključno premoženje Nafte Petrochem, začelo veliko "praznjenje" Naftinega kompleksa in odvažanje opuščenih tovarn? Nedvomno so tudi Egipčani premoženje kupili z namenom, da tovarne razstavijo in jih odpeljejo drugam. To pa seveda načenja novi vprašanji, prvo s poslovnega vidika, kaj bodo počeli z dokaj velikim zemljiščem nekdanjega kompleksa Nafte Lendava, ter okoljskega, ali bodo dobro "počistili" za sabo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta