Namesto v murskosoboško bolnišnico morajo na zdravljenje covida-19 drugam

Majda Horvat, Vestnik
07.11.2020 06:05

V ponedeljek so prepeljali prvega bolnika v Slovenj Gradec, od torka jih vozijo še v Šempeter, Izolo in Novo mesto. Zdravijo deset odstotkov okuženih v regiji

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ventilatorji, ki jih je v prvem valu epidemije kupila država, niso dovolj zanesljivi za bolnike s covidom-19.
Nataša Juhnov

Splošna bolnišnica Murska Sobota (SBMS) več ne sprejema na zdravljenje bolnikov s covidom-19, saj že zdajšnje število bolnikov, ki jih zdravijo, presega njene zmožnosti. To pomeni, da bolnike pošiljajo v druge slovenske bolnišnice.

V ponedeljek so prepeljali prvega bolnika v Slovenj Gradec, od torka jih vozijo še v Šempeter pri Novi Gorici, Izolo in Novo mesto. Število okuženih v regiji, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, je namreč z okrog desetimi odstotki krepko nad pričakovanji in tudi bistveno višje od deleža vseh hospitaliziranih v državi glede na število potrjenih okužb, ki je okrog štiri odstotke.

Napovedi niso zdržale

Murskosoboška bolnišnica je glede na prognoze deleža bolnikov s covidom-19, ki naj bi potrebovali bolnišnično zdravljenje, pripravila 95 postelj za običajno zdravljenje in dvanajst za intenzivno nego. Torej še nekaj več od pričakovanega števila teh bolnikov glede na napovedi.

Toda v sredo zjutraj so imeli skupaj 126 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 15 potrebovalo intenzivno nego. V tem je tudi razlog, da kljub zagotovilom strokovnega direktorja Daniela Grabarja še pred nekaj dnevi, da bo bolnišnica poskrbela za vse bolnike iz regije, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, tega zdaj ne morejo izpolniti.

"Ugotavljamo, da veliko število okuženih pri nas potrebuje bolnišnično zdravljenje, še pred nekaj dnevi smo vse tudi zdravili. Toda zdaj to ni več mogoče," je povedal Grabar. O vzrokih je še prezgodaj govoriti, obstajajo pa, tako sogovornik, neke predpostavke. Večina bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, ima ob okužbi še druge kronične bolezni, kar je posledica visokega deleža starejših bolnikov oziroma velikega števila starih ljudi v regiji nasploh. Precej jih tudi živi samih in zaradi bolezni ne morejo skrbeti zase.

Negujejo tudi anestezijski tehniki

Prostorske zmožnosti bi v bolnišnici sicer lahko še povečali s krčenjem nekaterih oddelkov, toda težava je pomanjkanje kadra. Še vedno najbolj primanjkuje zdravstvenikov za oskrbo bolnikov, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje, in negovalnega kadra na splošno. Zato so že izvedli notranje prerazporeditve zaposlenih, v delo so vključili tudi anestezijske tehnike in instrumentarke, ki delo opravljajo z usposobljenim negovalnim osebjem. "Za varno delo je vsekakor poskrbljeno," je poudaril Grabar.

Splošna bolnišnica Murska Sobota
Nataša Gider

Bolnišnica se ob velikem številu okuženih bolnikov srečuje še s hitrim širjenjem okužb med zaposlenimi. Teh je namreč že 65, s tem da se jih je 15 že tudi vrnilo na delo, večina jih ima blažje znake bolezni. Do zdaj ni bilo potrebe, da bi se v delo vključevali okuženi zaposleni brez znakov bolezni, a o tem še vedno razmišljajo.

Težave s kakovostjo, ne s količino

Zaščitne opreme imajo v bolnišnici za zdaj dovolj. Vendar zaradi težav, ki so se začele pojavljati pri dobavah, že postajajo varčnejši. Dobili so že tudi obvestilo, da naj bi vlada sprostila blagovne rezerve, vendar informacij, kaj bodo lahko dobili, še nimajo.

In kako je z uporabnostjo enajstih ventilatorjev Siriusmed R30, ki jih je bolnišnica dobila od države med prvo epidemijo in pri katerih so takrat ugotavljali vrsto pomanjkljivosti? Grabar je povedal, da niso dovolj zanesljivi, da bi jih lahko uporabljali pri bolnikih s covidom-19. Še zmeraj se namreč pri njih pojavljajo težave, ki jih sicer serviserji odpravljajo. Nekaj jih zdaj zaradi pomanjkanja ventilatorjev uporabljajo pri drugih bolnikih, je pa bolnišnica že začela postopek za nakup dodatnih aparatov.

Zdravljenje dolgotrajno

Glede na kompleksnost zdravljenja bolnikov s covidom-19 je o uspehu tega težko govoriti, pravi Grabar. Večina jih ozdravi, je pa zdravljenje teh bolnikov v primerjavi s podobnimi kroničnimi stanji bistveno zahtevnejše in daljše.

Razmere v bolnišnici so zaradi velikega števila bolnikov s covidom-19 in pomanjkanja kadra resnično zelo težke, zato znova pozivajo vse, naj jim pomagajo predvsem tako, da varujejo sebe in druge. "Glede na postopno zmanjševanje števila novih okužb pričakujemo, da bo še ta teden za nas naporen, potem pa, vsaj upamo, se bo stanje izboljšalo. Da bi torej imeli manj kot 70 hospitaliziranih bolnikov in manj takih, ki bi potrebovali intenzivno zdravljenje. To bi bilo za našo bolnišnico obvladljivo stanje," je povedal Grabar.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta