Podatke o škodi po obilnih padavinah konec prejšnjega tedna in ponedeljkovem neurju s točo v občini Moravske Toplice še zbirajo, župan Alojz Glavač pa ocenjuje, da je nastalo za najmanj 50 tisoč evrov škode na poljskih in gozdnih poteh. Občinsko komunalno podjetje Čista narava je na poškodovanih poteh, ki jih je v občini 200 kilometrov in so večinoma makadamske, že zagotovilo prevoznost, zdaj sledi sanacija okoli 50 kilometrov skoraj povsem uničenih poti.
Nujna dodatna sredstva
"Vse kaže, da bomo morali v proračunu zagotoviti dodatna sredstva za infrastrukturo, poškodovano zaradi vremenskih nevšečnosti. Razmišljamo še, da bi podjetje Čista narava imelo na voljo posebna sredstva za ta namen," je povedal Glavač.
Intenzivno kmetovanje in urbanizacija otežujeta odtekanje vode
Z neurji nove kritične točke
Anton Kustec, vodja sektorja območja Mure pri Direkciji za vode, je na očitke, da je potok pomanjkljivo vzdrževan, odgovoril, da vodotoke upravljajo na osnovi finančnih možnosti. Letos je na voljo 800 tisoč evrov, kar ob vedno bolj negotovih vremenskih razmerah ni dovolj. "Ob vzdrževanju porečja Mure se nam ob skoraj vsakem neurju pojavijo nove kritične točke."
Letalo le do 19. ure
V ponedeljek je padala toča, debela kot jajce. Med Zgornjimi Moravci in Selom je škoda na nasadih tudi 80-odstotna. Kot je pojasnil Darko Kralj, vodje protitočne obrambe v Letalskem centru Maribor, je letalo v ponedeljek v Pomurje poletelo ob 16. uri. Oblake so posipavali s srebrovim jodidom vse do 18.45. "Naše delovanje omejuje obratovalni čas Letališča Edvarda Rusjana - le do 19. ure. Seveda se zavedamo, da popolne obrambe pred točo ni, a bi lahko pripomogli k boljši zaščiti premoženja na tistem območju." Župan Glavač, ki podpira tovrstno obrambo, dodaja: "Ponedeljkove nevihtne celice so bile res ekstremne. Letalo je naredilo, kar je lahko." Občina Moravske Toplice je za obrambo pred točo letos namenila 8000 evrov.
Štiri dni brez pitne vode
Trideset gospodinjstev v vasi Matjaševci v občini Kuzma je zaradi padavinskih voda, ki so v petek zalile tamkajšnje talno črpališče goričkega vodovoda ter uničile električno napeljavo in okvarile črpalko, ostalo brez pitne vode. Po besedah Boštjana Zvera, tehničnega vodje Vodovoda sistema B, so že takoj po zalitju črpališča uporabnike obvestili o okvari. Na hidrant pred črpališčem so namestili pipo, pri kateri so si lahko vaščani točili pitno vodo. Težave niso mogli odpraviti takoj, ker črpalk nimajo na zalogi. "Vsako črpališče je unikum. Če so že črpalke iste znamke, so različni elektromotorji." V javnem podjetju sicer načrtujejo, da bi z občinami dosegli dogovor, da bi imele te same zalogo, a realizacija bo odvisna tudi od financ.