Občina Moravske Toplice bo za izkoriščanje vrtine Rimska čarda ustanovila podjetje

Timotej Milanov Timotej Milanov
28.04.2021 06:15
Družba Petrol Geo nadaljuje preizkuse v vrtini, zanje je morala pripeljati posebno tehnologijo iz Srbije
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Družba Petrol Geo nadaljuje preizkušanje geotermalne vrtine na območju Rimske čarde. Foto: Jure ZAUNEKER
Fotozauneker

Na območju Rimske čarde nadaljujejo črpalne preizkuse v sklopu sanacije vrtine termo-mineralne vode, ki so jo začeli lani. Kot pojasnjuje župan občine Moravske Toplice Alojz Glavač, gre za zadnjo fazo pred pridobivanjem koncesije, med katero družba Petrol Geo preverja možnosti za ločevanje plinov od vode, potem ko so lanski preizkusi po Glavačevih besedah pokazali, da je v vodi metan. Skušali bodo ugotoviti, ali bi bilo možno plin izkoriščati še za druge namene, recimo za ogrevanje. V drugem delu črpalnega preizkusa bodo poleg čiščenja vrtine do globine 1400 metrov skušali doseči še maksimalen pretok.

Prilagajanje vlagatelju

Prvi rezultati lani so bili spodbudni, saj je bila temperatura vode na 1300 metrih globine 96 stopinj Celzija, kar je za 30 odstotkov višja temperatura kot v primerljivih vrtinah. Kot je znano, želi občina najti tudi primernega investitorja, a morajo najprej pridobiti koncesijo, saj so, kot pravi Glavač, vsi potencialni investitorji v preteklosti najprej vprašali, kako je s pravico do črpanja vode. Nekateri potencialni investitorji s področja turizma pa so zdaj vprašljivi tudi zaradi posledic epidemije covida-19 v panogi

"Zadeve so že tako daleč, da lahko naredimo mednarodni tender in preverimo, kolikšen je interes," pove Glavač in doda, da bodo projekt prilagodili potrebam vlagatelja, najsi bo želel tam vzpostaviti kamp ali zdravilišče.

Občina bo kmalu ustanovila tudi gospodarsko družbo, ki bo v stoodstotni občinski lasti. Imela bo dve glavni nalogi: pridobiti koncesijo in izpeljati postopke za morebiten razpis. Občina je za zadnjo fazo preizkusov namenila okoli 80 tisoč evrov, a znesek stroškov še ni dokončen, saj med drugim še ni znano, koliko vode bo treba odpeljati na čistilno napravo.

Vrtina obeta

Predstavnik družbe Petrol Geo Matej Prkič pojasnjuje, da je v vrtino v globini 300 metrov trenutno vgrajena potopna črpalka, ki je primerna za črpanje tovrstne vode. Kot rečeno, so preizkuse začeli že lansko leto, a zaradi razmer v vrtini niso mogli pridobiti vseh ustreznih podatkov. Zaradi tega jim zdaj pomaga srbska podružnica ruskega podjetja Borets, ki jim je dalo v uporabo svojo opremo.

"Ta tehnologija je v Sloveniji prvič uporabljena. Izkazala se je kot ustrezna in v skladu s pričakovanji dela zelo dobro," pravi Prkič. Omenjeno opremo so potrebovali zaradi prisotnosti plina, ta namreč onemogoča delovanje navadnih potopnih črpalk. "Ta črpalka ima možnost ločevanja plinov v sesalnem delu. S tem omogoča, da pride do površine samo voda, tako jo lažje procesiramo in zaradi tega dobimo bolj točne podatke."

Vrtina je po ​Prkičevih besedah uporabna za energetsko izrabo, saj ima ustrezne temperaturo in pretoke. Temperatura vode na ustju vrtine je 54 stopinj Celzija. V 14 dneh bodo znani tudi rezultati analize vzorcev iz vrtine, ki bodo pokazali, na kakšen način bi bilo možno vodo uporabiti v zdraviliške namene. Analiza bo prav tako pokazala, ali bi bila smotrna tudi energetska izraba plina, ki pa ga po njegovih besedah ni v večjih količinah.

Pri raziskavah sodelujejo strokovnjaki Geološkega zavoda Slovenije. Hidrogeologinja Nina Rman meni, da ima voda v vrtini zagotovo energetski potencial. Pri tem so med drugim izmerili izdatnost vrtine - znaša šest litrov na sekundo. Kot še pojasni, je voda podobna črni vodi, ki jo uporabljajo v termah v Moravskih Toplicah.

Vrtina na območju Rimske čarde je bila zgrajena leta 1961 v sklopu raziskav potencialnih nahajališč ogljikovodikov na območju severovzhodne Slovenije. Namesto tega so odkrili nahajališče termalne vode, vendar tega takrat niso prepoznali kot pomemben vir. Občina je kasneje do lastništva vrtine prišla v enem od stečajnih postopkov nekdanje velike Radenske.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta