Od ekološkega udarca si ribnik v Lisjakovi strugi dolgo ne bo opomogel

Marina Vrbnjak, Vestnik
11.08.2020 05:46

Vsaj deset let bo moralo preteči, da bo ribnik, ki ga napaja potok Hercegovščak, v enakem stanju, kot je bil še pred kratkim.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Da je nekaj narobe tudi v osrednjem ribniku društva, je prvi ugotovil podpredsednik Branko Frumen. "Poginilo je ogromno ščuk, ostrižev pa tudi krapov, najbrž zaradi pomanjkanja kisika, ki ga je vezalo žveplo," je povedal Ivan Bolčina (na sliki levo). 
Marina Vrbnjak

Na zadnji julijski ponedeljek je veliko nejevolje pri članih Ribiške družine Radgona povzročila novica, da so v enem izmed njihovih osrednjih ribnikov, v Lisjakovi strugi, opazili množičen pogin rib. Kot je povedal Ivan Bolčina, predsednik Temeljne enote Gornja Radgona, ki deluje v okviru Ribiške družine Radgona, so jih iz ribnika potegnili skoraj štiristo kilogramov, upoštevaje le največje. Poginile so, kot kaže, zaradi alkohola in žvepla, ki ju je nekdo izpustil v potok Hercegovščak. V njem so takrat neuradno izmerili 4,7 promila alkohola, v Lisjakovi strugi pa 3,5 promila.
Po teh podatkih torej lahko sklepamo, da je bila v vodotok izlita večja količina alkoholne tekočine, saj je bilo doseženo razmerje približno pet mililitrov čistega alkohola na liter vode, kar je enako polovici decilitra vina na liter vode. Prav tako o smrtonosnosti onesnaženja vode za žive organizme v njih pove primerjava, da je izmerjena koncentracija približno desetkratnik dovoljene vsebnosti alkohola v krvi pri človeku, ko mu je še dovoljena vožnja z avtomobilom.

Za revitalizacijo ribnika več kot deset let

Na dogajanje je najprej opozoril Franc Vodenik, ki ima ribnik blizu izvira potoka. Da je nekaj narobe tudi v osrednjem ribniku društva, pa je ugotovil podpredsednik Branko Frumen. Nekaj več deset ribičev tako ni stalo križemrok. Ribnik so poapnili in s pomočjo gasilcev postavili razpršilnike za dovajanje kisika v vodo. "Poginilo je ogromno ščuk, ostrižev pa tudi krapov, najbrž zaradi pomanjkanja kisika, ki ga je vezalo žveplo," je povedal Ivan Bolčina.

Iz ribnika potegnili skoraj štiristo kilogramov poginulih rib. Škoda ni samo finančna, temveč predvsem naravna. 
Arhiv Te Gornja Radgona

Vzorce vode so poslali v Ljubljano

Kot so pojasnili na gornjeradgonski občini, so si zadevo ogledali in predsedniku komisije za varstvo voda pri Ribiški družini Radgona Franeku Radoliču ponudili, da se lahko za pomoč v okviru zmožnosti obrnejo tudi na njih. Organizirali so tudi že sestanek, na katerem je tekla beseda o tem, kako bi preprečili podobna dejanja.
Ob prijavi dogodka je analizo vode opravila Mirjana Fesel iz Drave - vodnogospodarskega podjetja Ptuj, ki ima koncesijo za izvajanje nalog državne gospodarske javne službe varstva voda na celotnem območju Republike Slovenije. Ob prošnji za več informacij oziroma rezultatov analize vode so nas slednji napotili na Policijsko postajo Gornja Radgona, ki zdaj zadevo obravnava, tam pa so povedali, da trenutno še zbirajo podatke. "V zvezi s tem obravnavamo kaznivo dejanje obremenjevanja in uničevanja okolja po kazenskem zakoniku. Po vseh zbranih podatkih bo zadeva odstopljena s kazensko ovadbo ali poročilom na pristojno okrožno državno tožilstvo," so pojasnili. Vzorce vode so po besedah tiskovne predstavnice Suzane Rauš odvzeli in jih poslali v Nacionalni forenzični laboratorij v Ljubljani.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta