Urad predsednika države Boruta Pahorja je podelil državna odlikovanja za zasluge pri obvladovanju migrantske krize v obdobju 2015-2016. Odlikovanja so prejeli funkcionarji vlade, notranjega in obrambnega ministrstva, policije in uprave za zaščito in reševanje, dve policijski upravi in dva štaba za civilno zaščito ter tri brigade Slovenske vojske. Pa tudi policije, notranja ministrstva in vojske dvanajstih tujih držav, članic Evropske unije. Odlikovanja so med drugim prejeli štaba civilne zaščite za Posavje in za vzhodno Štajersko ter policijski upravi Maribor in Novo mesto, kar je razumljivo. Šentilj in Dobova sta bila med najbolj obremenjenimi prizorišči med migrantsko krizo.
Vse teklo brezhibno
Dvakrat dnevno, ob 9. in 13. uri, so v skupinah po 500 ljudi zapuščali nastanitveni center v Gornji Radgoni, kamor so jih že evidentirane vozili z južne meje. Takrat je promet po mostu potekal izmenično. Da bi razbremenili vstopne točke, je popis prebežnikov potekal tudi v Petišovcih in Dolgi vasi. Ko so bile zmogljivosti na sejmišču zasedene, so migrante nastanili v šotorišču na parkirišču nekdanjega Integrala v Lendavi.
Ni želel biti le statist
Bogdan Šajnovič, starosta pomurskega in tudi slovenskega sistema zaščite in reševanja, je bil med migrantsko krizo namestnik vodje nastanitvenega centra v Gornji Radgoni. V čevlje reševalca življenj in premoženja je stopil pred 50 leti, jeseni 2015 in spomladi 2016 je v migrantskem valu koordiniral delo v nastanitvenem centru. Razočaran je nad potezo predsednika države: "Septembra 2015 smo sicer začeli praktično čez noč in kmalu postavili organiziran center. Upam si trditi, da je bil vzorčen primer, čeprav je naša država, vsaj v prvem valu, veliko improvizirala. Naloge so bile vedno natančno razdeljene in veliko je bilo komunikacije med nami in Avstrijci." Šajnoviča je zmotilo še, da je Pomurje spet reševalo državo, ko je skozi pokrajino šlo več kot deset odstotkov migrantov, čeprav Pomurja sploh ni bilo na njihovem zemljevidu. "Dobil sem vabilo za proslavo ob podelitvi priznanj, vendar nisem šel v Ljubljano, ker nisem želel biti le statist. Gornjeradgončani in drugi Pomurci smo napeli vse sile, da smo pomagali državi, zdaj pa so nas preprosto spregledali. A naj ne skrbijo, danes bi se kljub temu enako odzvali in spet priskočili na pomoč."
Pomurski policisti, civilna zaščita in prostovoljci so v begunski krizi odigrali ključno vlogo
Bodo res odlikovani?
Ko smo uradu predsednika države Boruta Pahorja poslali vprašanje, zakaj med odlikovanimi ni Pomurcev, smo dobili naslednji odgovor: "Pobuda za podelitev priznanj se je oblikovala v uradu predsednika, pri nadaljnjem oblikovanju predloga pa so sodelovali ključni akterji iz časa migrantske krize, torej z ministrstva za notranje zadeve, ministrstva za obrambo, policije, ministrstva za zunanje zadeve in nekatera slovenska veleposlaništva v tujini kot tudi nekatera tuja veleposlaništva v Sloveniji. Ključno je bilo sodelovanje pri izvajanju ključnih vodilnih nalog, delovanje na najbolj obremenjenih območjih oziroma, ko gre za tujce, aktivno prispevanje s policijskimi ali vojaškimi enotami. Zavedamo se, da so tako Policijska uprava Murska Sobota in Regijski štab Civilne zaščite za Pomurje kot tudi številne organizacije in posamezniki v Pomurju in tudi še nekaterih drugih območjih Slovenije, ki so bili podobno obremenjeni, opravili veliko delo s humanitarnega in tudi varnostnega vidika. Že v utemeljitvi odlikovanja je izrecno rečeno, da bo predsednik republike v prihodnje izrazil priznanje tistim, ki tega niso bili deležni na nedavni podelitvi, si pa zaradi svojega prispevka to zaslužijo."